امکان بازگشت نخبگان غیرمقیم حوزه مکان محورفراهم می شود

به گزارش شهر سرگرمی، تهران- خبرنگاران- گروه مکان محور ستاد توسعه فناوری های فضایی وحمل ونقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری، در سال جاری دورنما و برنامه ریزی های اولیه برای بازگشت نخبگان غیرمقیم حوزه مکان را آغاز کرده است و نیمه دوم سال جاری فاز عملیاتی آن را اجرایی خواهد کرد.

امکان بازگشت نخبگان غیرمقیم حوزه مکان محورفراهم می شود

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، یکی از اولویت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش برای بازگرداندن و یا همکاری با نخبگان ایرانی غیر مقیم است که برای اجرایی شدن آن، برنامه ای نیز تهیه شده و به تمام ستادها و معاونت ها ابلاغ شده است. نخبگان مکان محور نیز یکی از گروه های هدف این طرح هستند که زمینه بازگشت آنها به کشور فراهم خواهد شد.

با توجه به اینکه در قرن 21، تعداد فناوری های مرتبط با حوزه مکان محور افزایش چشمگیری یافته است، ضرورت توسعه این فناوری مهم و حیاتی در دنیا احساس شده است. به همین دلیل، کشورهای مختلف به دنبال راه های توسعه این علم هستند. در ایران نیز به این فناوری نو، نگاهی ویژه صورت گرفته و در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گروهی برای ساماندهی به بازیگران این عرصه تشکیل شده است.

از جمله فناوری های مکان محور می توان به فناوری های اطلاعات مکانی (مانند GIS، LIS و حدنگار)، فناوری های تعیین موقعیت و ناوبری (مانند GPS و Indoor Positioning)، سنجش ازدور (مانند سنجش ازدور چندطیفی و فراطیفی و سنجش ازدور راداری)، فتوگرامتری (مانند فتوگرامتری هوایی، بردکوتاه و پهپاد)، فناوری های پویشگرهای لیزری (مانند لیدار)، ژئودزی (مانند فیزیکال ژئودزی و ژئودینامیک)، هیدورگرافی و فناوری های حاصل از تلفیق موارد فوق (مانند خدمات مکان مبنا (LBS) اشاره کرد.

بر همین اساس، گروه مکان محور ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری نیز یکی از اولویت های کاری خود را پس از شناسایی نخبگان ایرانی این حوزه، اتخاذ سیاست هایی برای بازگشت آنها به کشور قرار داده است.

این گروه در سال جاری، دورنما و برنامه ریزی های اولیه برای این هدف را آغاز کرده است و نیمه دوم سال جاری فاز عملیاتی آن را اجرایی خواهد کرد.

علمی ** 9340**1485

منبع: ایرنا
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 155

به "امکان بازگشت نخبگان غیرمقیم حوزه مکان محورفراهم می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان بازگشت نخبگان غیرمقیم حوزه مکان محورفراهم می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید