افزایش مقاومت دارویی به علت مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها

به گزارش شهر سرگرمی، مینو محرز اظهار کرد: مقاومت دارویی به علت مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها و تجویز آن از سوی پزشکان و متخصصان در بیمارستان ها به رقم بسیار بدی رسیده است.

افزایش مقاومت دارویی به علت مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها

او افزود: برخی میکروب ها نسبت به آنتی بیوتیک هایی که تجویز می شود، مقاوم هستند. مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک فقط در ایران وجود ندارد، این مشکل در بسیاری از کشور های دنیا وجود دارد.

این متخصص بیماری های عفونی شرح داد: سازمان دنیای بهداشت کمیته ای تشکیل داد و از همه وزرای بهداشت کشور های مختلف درخواست کرد که برای پیشگیری از مقاومت دارویی اقدام کنند.

او با اشاره به نقش مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها در کنترل بیماری ها شرح داد: از آنجایی که مصرف ناصحیح آنتی بیوتیک رواج پیدا کرده، وزرای بهداشت به سازمان بهداشت دنیای تعهد داده اند که مصرف آنتی بیوتیک ها را به شکل جدی کنترل کنند، چرا که مصرف غلط آنتی بیوتیک ها حتی می تواند بر سلامت نسل آینده نیز اثرگذار باشد.

محرز افزود: باید جلوی خوددرمانی و مصرف خودسرانه دارو را بگیریم، داروخانه ها نیز طبق درخواست مشتری اقدام به ارائه دارو می کنند.

این عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های عفونی یکی از علل مهم افزایش مقاومت دارویی نسبت به آنتی بیوتیک ها را توزیع بدون نسخه این دارو در داروخانه ها دانست و گفت: به راحتی در داروخانه ها این دارو ها بدون نسخه در اختیار مردم قرار می گیرد و هیچ نظارتی نسبت به این تخلف وجود ندارد.

او تاکید کرد: آموزش درباره مصرف درست آنتی بیوتیک باید از مدارس و دانش آموزان شروع شود و باید مصرف درست دارو را به دانش آموزان آموزش داد.

محرز یادآوری کرد: وجود آنتی بیوتیک در بسیاری از غذا ها که مصرف بی رویه دارند و به طور غیر مستقیم موجب مقاومت دارویی می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1133

به "افزایش مقاومت دارویی به علت مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مقاومت دارویی به علت مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید