اعمال مدرک دوم فرهنگیان از ماه جاری

به گزارش شهر سرگرمی، وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اعمال مدرک دوم فرهنگیان از ماه جاری و پیگیری مسکن فرهنگیان و لایحه رتبه بندی در هیات وزیران با جدیت بیشتر گفت کوشش می گردد تا بتوان در سال 1400 شرایط بهتری را ازنظر کاری و ارائه خدمات رفاهی فراهم کرد.

اعمال مدرک دوم فرهنگیان از ماه جاری

به گزارش کروه اجتماعی خبرنگاران، بنا بر اعلام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، محسن حاجی میرزایی در چهارمین نشست از سلسله نشست های ارتباط هفته که با حضور نزدیک به 5 هزار نفر از مدیران مدارس استان لرستان در بستر فضای مجازی و به وسیله شبکه شاد برگزار گردید، ضمن تبریک فرارسیدن ایام دهه فجر اظهار کرد: وجود 41 هزار شهید فرهنگی در دوران دفاع مقدس حاکی از سهم برجسته فرهنگیان در حفاظت از آرمان های انقلاب اسلامی است.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه راهبردی ترین نقش در نظام تعلیم و تربیت، نقش مدیران مدارس است، توضیح داد: یکی از باارزش ترین نقش ها در نظام تعلیم و تربیت و در جامعه نقش مدیران مدرسه است. نقش مدیر مدرسه جذاب ترین، غنی ترین، مؤثرترین، خلاقانه ترین، جامع ترین آموزنده ترین و بااهمیت ترین نقش بوده و بدون شک یکی از پربارترین نقش ها در سطح جامعه است.

وزیر آموزش وپرورش با قدردانی از زحمات مدیران مدارس و معلمان در دوران کرونا گفت: مسئولیت مدیران مدارس و معلمان در نظام تعلیم و تربیت همواره خطیر و سنگین بوده است و امروز باوجود شیوع کرونا این مسئولیت بسیار سنگین تر و پیچیده تر شده است و از همه کسانی که در این شرایط سخت کوشش می نمایند، قدردانی نموده و برای آن ها آرزوی توفیق می کنم.

نقش مدیران مدارس یکی از تأثیرگذارترین نقش ها ازنظر گستره، عمق و پایداری است

وی گفت: نقش مدیران مدارس دارای دو محتوای ظاهری و باطنی است. در ظاهر این نقش مدیران باید قادر باشند مدارس را ازنظر فیزیکی و تجهیزات برای ثبت نام دانش آموزان آماده نموده و پس از ثبت نام و کلاس بندی، برای معلمان و دانش آموزان برنامه ریزی نموده و بر امر آموزش نظارت و ارزیابی داشته باشند تا اطمینان حاصل گردد که آموزش به درستی انجام خواهد شد.

وی اضافه نمود: نقش مدیران مدارس یکی از تأثیرگذارترین نقش ها ازنظر گستره، عمق و پایداری می باشد. هر رفتار، عملکرد و مواجهه مدیران مدارس با موضوعات و مسائل پیش آمده در مدرسه، برای همواره در ذهن دانش آموزان ماندگار خواهد ماند و کمتر مسئولیتی در جامعه وجود دارد که به این اندازه دارای عمق باشد.

حاجی میرزایی بابیان اینکه شغل مدیران مدارس یک شغل غنی و زنده است که هیچ گاه از سرزندگی و شادابی دور نمی ماند، بیان کرد: مدیران مدارس می توانند آثار رفتار، سیاست و عملکرد های مدیریتی خود را در سال های زندگی و رشد و تعالی دانش آموزان خود مشاهده نمایند. این شغل با پرورش روح انسان ها از آن ها مراقبت می نماید و درنهایت زندگی بهتری را برای افراد رقم می زند.

مدرسه مهمترین ظرفیت یادگیری را دارد

وزیر آموزش وپرورش گفت: معتقدم خلاق ترین مجال در مدیریت مدارس دیده می گردد و صندلی آن در نظام تعلیم و تربیت به عنوان نقطه اصابت است. یعنی صندلیی که حاصل تمام زحمات مسئولان و تصمیم گیرندگان به ثمر می رسد. اندازه و ارزش کار تمام مسئولان نظام تعلیم و تربیت که در امر تصمیم گیری در این نظام دخالت دارند با توجه به عملکرد مدیران مدارس معین می گردد. تنها مدیران مدارس هستند که می توانند حاصل کارگروهی را به نتیجه برسانند و یادگیری در مدرسه را با برنامه ریزی صحیح و حمایت معلمان در ذهن دانش آموزان به پایداری برسانند.

وی با اشاره به اینکه مدیران مدارس بالاترین ظرفیت یادگیری را دارند، گفت: مدرسه مهمترین سازمان یادگیرنده است امروزه در ادبیات نظام تعلیم و تربیت؛ مدرسه پژوهی بسیار موردتوجه قرارگرفته است و مدرسه را موضوع پژوهش و آنالیز قرار می دهند. یافته های آماری به دست آمده از برنامه های اجراشده و مرور تجربیات مدرسه در مدارس مقدمه بسیاری از تحقیقات و پژوهش های این حوزه است.

وی گفت: مدیران مدارس باید بر حفظ ارتباط حداکثری با معلمان، دانش آموزان و خانواده ها تأکید داشته باشند. خوشبختانه با توجه به شرایط امروز این ارتباط به وسیله فضای مجازی به راحتی برقرار می گردد که در آن محدودیتی ازنظر تعداد افراد وجود نداشته و مدیران می توانند به راحتی با تعداد زیادی از مخاطبان مدنظر خود ارتباط هدفمند برقرار نمایند. هرچه در برقراری این ارتباط و عمق آن گسترده تر عمل کنیم و ارتباط ما بیشتر مبتنی بر تبادل نظر باشد در مدیریت خود پیروز تر خواهیم بود.

مهمترین مسئولیت های مدیران مدارس مراقبت از دانش آموزان است

وزیر آموزش وپرورش یکی از مهمترین مسئولیت های مدیران را مراقبت از دانش آموزان دانست و بیان کرد: مدیران مدارس باید اطلس آموزشی و یادگیری را در مدرسه تحت خود تشکیل دهد و به شیوه های مختلف کیفیت آموزش و یادگیری دانش آموزان و عملکرد معلمان را مورد نظارت، سنجش و ارزیابی قرار دهند. مدیری پیروز است که از هیچ یک از دانش آموزانش بی خبر نباشد و در هر زمان بداند تک تک دانش آموزانش چگونه آموزش می بینند و تا چه حد در یادگیری پیروز بوده اند؟

مدیران مدارس معلمانشان را قدردانی و تشویق نمایند

حاجی میرزایی با تأکید بر قدردانی و تشویق معلمان توسط مدیران مدارس گفت: از معلمان مدارس مراقبت کنید و برای کار های خلاقانه و مبتکرانه معلمان خود ارزش قائل شده و به آن توجه کنید. معلمان خلاق را حمایت نموده و مورد تشویق قرار دهید.

وی با اشاره به اهمیت جلب اعتماد خانواده ها در ارتقای سطح آموزش در سال کرونا اظهار کرد: به خانواده ها سخت گیری نکنید و با تبادل نظر اعتماد آن ها را در امر آموزش جلب کنید. از برگزاری باکیفیت ارزشیابی های اجرا شده در خاتمه نیم سال اول تحصیلی، اطمینان حاصل کنید و از ابزار هایی که در اختیار شما قرار داده شده است، حداکثر بهره را ببرید تا کیفیت آموزش و ارزیابی را بالا ببرد.

وزیر آموزش وپرورش شیوع بیماری کرونا را دلیل ایجاد عظیم ترین آزمون تاریخی در آرمان مدرسه محوری دانست و بیان کرد: در کرونا دو نکته وجود دارد، اول اینکه هر کس در این سال می تواند توانمندی های خود را بسنجد و خود را مورد محک بزند و دوم اینکه کرونا توانسته است فرصتی برای یادگیری همه ما فراهم آورد تا بتوانیم ظرفیت خود را در تعلیم و تربیت بالا ببریم.

وی در خاتمه با اشاره به اعمال مدرک دوم فرهنگیان از ماه جاری و پیگیری مسکن فرهنگیان و لایحه رتبه بندی در هیات وزیران با جدیت بیشتر گفت: وظیفه داریم که شرایط کار را برای شما تسهیل کنیم و در این خصوص کوشش می کنیم تا بتوانیم در سال 1400 شرایط بهتری را ازنظر کاری و ارائه خدمات رفاهی داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1405

به "اعمال مدرک دوم فرهنگیان از ماه جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعمال مدرک دوم فرهنگیان از ماه جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید