آخرین اقدامات برای نجات دریاچه ارومیه

به گزارش شهر سرگرمی، مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از شروع حفاری ها برای انتقال 650 میلیون متر مکعب آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه خبر داد.

آخرین اقدامات برای نجات دریاچه ارومیه

مسعود تجریشی در مورد طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه، نیز گفت:

انتقال از خزر در جلسات کارگروه به لحاظ زیست محیطی مورد توجه قرار نگرفت ولی به منظور اطمینان، رئیس جمهور از وزارت نیرو خواستند به کمک مشاورین خارجی این مسئله را عمیق تر بررسی کنند. درحال حاضر نیز وزارت نیرو با کمک مشاورین خارجی در حال بررسی ابعاد زیست محیطی مسئله است.

پروژه انتقال خزر به دریاچه ارومیه در برنامه اجرایی ستاد احیا قرار ندارد

وی با بیان اینکه مطالعات پروژه انتقال آب دریای خزر حدود دو تا سه سال و اجرای آن نیز حداقل هشت سال طول می کشد، اضافه کرد:اگرچه حدود یک سال و نیم از شروع مطالعات این طرح گذشته، اما از آنجا که ستاد احیای دریاچه ارومیه مکلف به احیای این دریاچه تا سال 1402 شده است، نمی تواند هشت سال منتظر اجرای این طرح بماند. بنابراین انتقال آب خزر در برنامه عملیات اجرایی ستاد برای احیا دریاچه ارومیه قرار نداشته ولی وزارت نیرو مطالعات خود را به جد در این زمینه ادامه می دهد.به گفته تجریشی وزارت نیرو می خواهد اطمینان کامل داشته باشد که اگر یک درصد هم به لحاظ زیست محیطی امکان انتقال آب خزر وجود دارد، این طرح را مورد بررسی قرار دهد. علت اینکه این پروژه در مصوبات ستاد نیست این است که ستاد تا 1402 مصوبه دارد که تراز دریاچه را به حد مشخصی برساند.

انتقال ارس به دریاچه ارومیه هزینه بردار است

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین درباره طرح انتقال آب بین حوزه ای ارس به دریاچه ارومیه اظهار کرد:چون این پروژه هزینه بسکمک را طلب می کرد و امکان جایگزین کردن آب های داخلی وجود داشت، ارس از طرح های انتقال بین حوزه ای حذف شد.وی با اشاره به اینکه طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در جریان است، گفت:برای انتقال حدود 650 میلیون متر مکعب آب از پشت مخزن سد کانی سیب به دریاچه ارومیه یک تونل با قطر نهایی 5.5 متر طراحی شده که مجموعا 35.3 کیلومتر طول تونل است که خود به دو بخش 21 کیلومتری خروجی و بخش ورودی 14 کیلومتری تقسیم شده است. دو دستگاه TBM خریداری شده که اولین دستگاه این هفته شروع به حفاری کرده و دومین دستگاه در آخر سال به کشور می رسد و احتمالا اوایل سال آینده شروع به حفاری می کند تا طبق برنامه در 1398 آب به دریاچه ارومیه برسد.تجریشی در خاتمه با بیان اینکه این سد در حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان پیرانشهر قراردارد که 50 متر ارتفاع و 330 میلیون متر مکعب حجم مخزن دارد، اظهار کرد:در مصوبه ای در زمینه احیای دریاچه ارومیه گفتیم آب این سد به جای اینکه در کشاورزی استفاده شود، بهتر است به دریاچه ارومیه انتقال یابد.منبع: ایسنامنبع: کجارو
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1206

به "آخرین اقدامات برای نجات دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین اقدامات برای نجات دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید