170 هزار هکتار از اراضی شمال اردبیل در معرض حمله ملخ ها

به گزارش شهر سرگرمی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: 170 هزار هکتار از اراضی شمال استان اردبیل در معرض حمله ملخ های مراکشی هستند که باید با راهکارهای پیشگیرانه جلوی آن را گرفت.

170 هزار هکتار از اراضی شمال اردبیل در معرض حمله ملخ ها

به گزارش شهر سرگرمی، یحیی آذرمی در جلسه کارگروه مدیریت بحران اردبیل اظهار کرد: مبارزه با آفت ملخ های مراکشی در اراضی شمال استان اردبیل ادامه دارد به طوری که 35 هزار و 500 هکتار از این اراضی دیدبانی شده و در 16 هزار و 500 هکتار با بیش از 8 هزار و 500 لیتر سم نسبت به از بین بردن این ملخ ها اقدام شده است.

وی با بیان اینکه تا اواسط تیرماه این مبارزه ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: 50 تا 60 هزار هکتار از این اراضی به عنوان کانون های ملخ شناسایی شده که 22 هزار هکتار از اراضی شمال استان با 11 هزار لیتر سم آفت کشی خواهند شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل حمله بعضی آفت ها از جمله ملخ، سن و جوندگان را آسیب های اساسی در مزارع و اراضی زراعی خاطرنشان کرد و گفت: شمال استان اردبیل کانون ملخ های مراکشی است به طوری که در دو سال اخیر به دلیل حاکم بودن زمستان معتدل در بهار شاهد زایش و تبدیل پوره های این ملخ ها بودیم و در حال حاضر با 7 اکیپ مبارزه با این آفت به صورت شبانه روزی عملیاتی می گردد.

آذرمی از اختصاص دیرهنگام اعتبارات مناسب برای مبارزه با این ملخ ها در پارس آباد و بیله سوار انتقاد کرد و گفت: انتظار داشتیم این اعتبار در فروردین ما تخصیص یابد تا امروز با چنین مسئله ای در شمال استان روبرو نبودیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 170 هزار هکتار از اراضی این مناطق را حمله ملخ ها تهدید می نماید که امیدواریم بتوانیم قبل از تحمیل خسارات سنگین جلوی آنها را بگیریم.

در ادامه این جلسه معاون برنامه ریزی و امور مالی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در سخنانی از اختصاص 52 میلیارد تومان اعتبار در قالب پرداخت خسارت به کشاورزان آسیب دیده از حوادث قهری اطلاع داد و اظهار کرد: طبق دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی عمده این اعتبارات به وسیله بانک کشاورزی در اختیار کشاورزان اردبیل نهاده شد.

محسن مصطفایی اعلام کرد: در مرحله دوم تخصیص این اعتبارات سهم اردبیل 25 میلیارد تومان است که در راستای امهال وام های کشاورزان این مبلغ به وسیله بانک ها بین کشاورزان خسارت دیده توزیع می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 160

به "170 هزار هکتار از اراضی شمال اردبیل در معرض حمله ملخ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "170 هزار هکتار از اراضی شمال اردبیل در معرض حمله ملخ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید