10 حیوان خطرناک و مرگبار در استرالیا؛ هنگام سفر مراقب باشید

به گزارش شهر سرگرمی، کشور پهناور استرالیا زیستگاه چندین نوع حیوان خطرناک است که وجود آن ها شهرت نه چندان خوشایندی به این کشور می دهد. البته وجود این حیوانات از دید همگان نقطه ضعف محسوب نمی گردد و حتی بسیاری از افراد ماجراجو این مسئله را نوعی جذابیت میدانند. حیوانات خطرناک استرالیا از کروکدیل غول پیکر آب شور گرفته تا عروس دریایی جعبه ای و عنکبوت تار مخروطی، موضوع داستان های حقیقی و افسانه های محلی وحشت آور هستند و آشنایی با خصوصیات آن ها می تواند بسیار جالب و مفید باشد. با خبرنگاران همراه باشید.

10 حیوان خطرناک و مرگبار در استرالیا؛ هنگام سفر مراقب باشید

جهت دریافت مشاوره سفر با هزینه سفر به کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

مسلما همه حیوانات به یک اندازه مرگبار نیستند و معمولا بر اساس میزان خطر آن ها برای انسان طبقه بندی می شوند. بسیاری از این حیوانات با نیش زدن و گاز دریافت جان انسان را به خطر می اندازند و برخی هم به دلیل قرار دریافت زیستگاهشان در کنار بزرگراه های پررفت وآمد، با ورود ناگهانی به جاده باعث ایجاد تصادف های مرگبار می شوند. موزه حیات وحش سیدنی با مطالعه دقیق میزان خطرآفرینی حیوانات استرالیا، فهرستی از خطرناک ترین و مرگبارترین آن ها تهیه نموده است. اگر قصد سفر به این کشور پهناور و گشت وگذار در جنگل ها یا شنا در سواحل آن دارید، حداقل آشنایی با 10 مورد خطرناک تر این لیست برای شما لازم است.

1. عروس دریایی (Box jellyfish)

میزان خطر: 10/10 نام علمی چیرونکس فلکری (Chironex fleckeri) یک موجود آبزی ظریف و زیبا ولی بسیار خطرناک که در ماه های گرم سال در سواحل شمالی استرالیا به وفور دیده می گردد؛ یعنی دقیقا وقتی که گردشگران برای شنا به این مناطق هجوم می آورند. عروس دریایی جعبه ای که به دلیل داشتن شکمی چهارگوش و بازوهای خوشه ای با سطح مقطع مستطیل با این نام شناخته می گردد، دارای شاخک های گزنده ای است که تا بیش از 2 متر افزایش طول پیدا می نمایند. هرساله در فصل های گرم سال افراد زیادی در سواحل استرالیا ناخواسته به عروس دریایی جعبه ای برخورد می نمایند، زیرا آب این سواحل معمولا گل آلود و کدر است و شناگران و عروس های دریایی نمی توانند یکدیگر را ببیند. وقتی عروس دریایی جعبه ای با موجود زنده دیگری برخورد می نماید، برای دفاع از خود به سرعت با شاخک های گزنده اش به آن حمله می نماید.

نشانه های گزیده شدن توسط عروس دریایی جعبه ای

گزیده شدن توسط عروس دریایی جعبه ای به شکل غیرقابل تصوری دردناک است. این حیوان با تزریق زهر خود به شکار یا ماهی های مهاجم، سیستم عصبی و تنفسی آن ها را از کار می اندازد و اندام های حرکتی را فلج می نماید. مقدار زیاد این زهر می تواند در عرض چند دقیقه به ایست قلبی و مرگ انسان منجر گردد.

2. زنبورعسل

میزان خطر: 9/10 نام علمی: آپیس ملیفرا: (Apis mellifera) ممکن است ذکر نام این حشره مفید و دوست داشتنی در مکان دوم این فهرست عجیب باشد ولی بر اساس آمار، گزیده شدن توسط زنبورعسل در استرالیا بسیار رایج است و حتی در مواردی منجر به مرگ می گردد. گزیده شدن توسط 100 زنبورعسل می تواند انسان را با عوارض جدی و خطرناک روبرو کند ولی برای کسانی دارای مسائل حساسیتی حاد هستند، تنها نیش یک زنبور، کشنده و مرگبار است. نیش زنبورعسل شبیه قلاب ماهیگیری است و روی بدن قربانی باقی می ماند. به همین دلیل هر زنبور تنها یک بار می تواند نیش بزند و آن هم در شرایطی که موردحمله قرار بگیرد یا احساس خطر کند.

نشانه های گزیده شدن توسط زنبورعسل

گزیده شدن توسط زنبورعسل معمولا فقط با درد و سوزش موضعی و اندکی تورم همراه است ولی اگر حساسیت داشته باشید باعث تورم و مسائل تنفسی شدید می گردد.

3. عروس دریایی ایروکانجی (Irukandji jellyfish)

میزان خطر: 9/10 نام علمی: کاروکیا بارنسی (Carukia barnesi) این جانور آبزی یکی از انواع بسیار کوچک عروس دریایی جعبه ای است که بزرگی تنه آن نهایتا به اندازه یک ناخن و حداکثر طول شاخک های گزنده آن به 1 متر می رسد. محدوده های دقیق زیستگاه عروس دریایی ایروکانجی تعیین نیست ولی در سواحل استرالیا افراد بسیاری توسط این جاندار کوچک گزیده می شوند. برخلاف عروس های دریایی جعبه ای که در آب های کم عمق تجمع می نمایند، عروس دریایی ایروکانجی بیشتر در آب های عمیق دیده می گردد.

نشانه های گزیده شدن توسط عروس دریایی ایروکانجی:

عوارض زهر این جاندار موزی کوچک کاملا منحصربه فرد و خاص است که به همین دلیل با نام سندرم ایروکانجی شناخته می گردد. 30 دقیقه بعد از گزیده شدن عوارض ناخوشایندی مثل درد شدید پایین تنه، گرفتگی عضلات، تعرق شدید، اضطراب، تهوع و چند عارضه کشنده دیگر گریبان گیر شخص گزیده شده می شوند.

4. کوسه (Bull shark)

میزان خطر: 8/10 نام علمی: کارچارینوس لئوکاس (Carcharhinus leucas) این نوع کوسه در آب های ساحلی سراسر جهان و به طور خاص بندرها و رودخانه های استرالیا یافت می گردد. گاو کوسه لاشخور و شکارچی بسیار زیرکی است و به همین دلیل شنا کردن در کنار لاشه یک نهنگ مرده اقدام عاقلانه ای نیست و احتمالا با حمله گاو کوسه همراه خواهد شد. گاو کوسه مسئول اصلی گم شدن سگ ها در مناطق ساحلی است. در صورت حمله این کوسه، احتمال قطع عضو و نیز جویده شدن اعضای بدن افراد وجود دارد.

5. مار قهوه ای (Eastern brown snake)

میزان خطر: 8/10 نام علمی: سئودونایا تکستیلیس (Pseudonaja textilis) این مار خطرناک به تنهایی مسئول بخش عمده تلفات حاصل از مارگزیدگی در استرالیا به شمار می آید که البته دلیل این مسئله پراکندگی آن در تمام مناطق این کشور است. مار قهوه ای معمولا بیش از 1 متر رشد می نماید و خویی بسیار تهاجمی دارد. اگر به هر دلیلی به این مار نزدیک شوید تنها واکنش آن نیش زدن سریع و برق آسا خواهد بود.

نشانه های گزیده شدن توسط مار قهوه ای شرقی

گزیده شدن توسط این مار در ابتدا بدون درد و تقریبا غیرقابل تشخیص است که همین مسئله باعث افزایش چشمگیر خطر می گردد؛ زیرا مصدوم باید بلافاصله پس از گزیده شدن توسط مار قهوه ای شرقی مورد مداوا قرار بگیرد. زهر این مار در صورت مداوا نشدن به موقع، منجر به فلج کامل و خونریزی داخلی غیرقابل مهار می گردد.

6. کروکدیل آب شور (Saltwater or estuarine crocodile)

میزان خطر: 8/10 نام علمی: کروکودیلوس پوروزوس (Crocodylus porosus) این گونه کروکدیل که زیستگاهش در سواحل شمالی استرالیا است، برای ادامه حیاط به آب شور اقیانوس احتیاج دارد ولی بیشتر در محل رسیدن رودخانه به اقیانوس (دهانه رودخانه) و به ندرت در رودخانه های آب شیرین دیده می گردد. برای اجتناب از خطر کروکدیل آب شور، توصیه های محلی ها و علائم هشداردهنده را جدی بگیرید. کروکدیل مهارت زیادی در استتار و کمین دارند و اگر تجربه و مهارت نداشته باشید تا آخرین لحظه قبل از حمله آن را نخواهید دید.این کروکدیل طعمه خود را معمولا توسط دندان های تیزش به دام می اندازد و آن را با خود به داخل آب می کشاند.

7. عنکبوت تار مخروطی سیدنی (Sydney funnel web spider)

میزان خطر: 8/10 نام علمی: آتراکس روبوستوس: (Atrax robustus) این عنکبوت مهیب که بیشتر در حومه شهرهای ساحلی شمال استرالیا دیده می گردد، در سال 1927، باعث مرگ 14 نفر شد. البته فقط نیش عنکبوت های تار مخروطی نر کشنده است. تابش مستقیم اشعه فرابنفش باعث مرگ این نوع عنکبوت می گردد و به همین دلیل آن ها در طول روز مجبورند در محل های تاریک پنهان شوند. گفته می گردد که داخل کفش یکی از محل های محبوب عنکبوت تار مخروطی است. در حالت عادی این نوع عنکبوت تار قیفی شکل خود را در زیر تل های آجر یا کنده درخت می سازد.

نشانه های گزیده شدن توسط عنکبوت تار مخروطی:

زهر این عنکبوت حاوی ترکیبات نوروتاکسین (مواد شیمیایی که در سیستم عصبی اختلال ایجاد می نمایند) است و می تواند منجر به مرگ گردد. عوارض معمول گزیده شدن توسط عنکبوت تار مخروطی عبارت اند از؛ درد غیرقابل تحمل، تعرق شدید، خارش موضعی و تشنج.

8. اختاپوس حلقه آبی (Blue-ringed octopus)

میزان خطر: 7/10 نام علمی: جنوس هاپالوکلونا (Genus Hapalochlaena) اختاپوس حلقه آبی که 4 گونه از آن در سواحل استرالیا یافت می گردد، در حالت عادی قهوه ای رنگ است و کاملا بی خطر به نظر می رسد ولی در هنگام روبرو شدن با خطر، خطوط و حلقه های آبی رنگ تهدیدآمیز روی پوستش پدیدار می شوند. تقریبا همه موارد حمله این نوع اختاپوس به دلیل برداشته شدن و خروج از آب توسط افراد کنجکاو، اجرا شده است. به همین دلیل برای اجتناب از خطر اختاپوس حلقه آبی تنها کافی ست به آن دست نزنیم.

نشانه های گزیده شدن توسط اختاپوس حلقه آبی

بسته به محل جراحت، عوارض تا حداکثر یک دقیقه بعد پدیدار می شوند. زهر اختاپوس حلقه آبی نیز حاوی نوروتاکسین است و به همین دلیلی اعضای بدن را یک به یک از کار می اندازد و شخص گزیده شده تدریجاً فلج می گردد. بیشتر موارد مرگ به دلیل توقف و فلج کامل دستگاه تنفسی به وقوع پیوسته اند.

9. تایپان (taipan) ساحلی

میزان خطر: 7/10 نام علمی: اکسیورانوس سکوتلاتوس (Oxyuranus scutellatus) این نوع مار به طور متوسط 2 متر رشد می نماید و رفتاری غیرتهاجمی و محتاطانه دارد ولی برای دفاع از خود می تواند بسیار سریع و دقیق حمله کند. تایپان ساحلی زهری به مراتب کشنده تر از انواع ساکن خشکی دارد ولی احتمال روبرو شدن با آن بسیار کم است و تا به امروز هیچ موردی از مرگ افراد به دلیل نیش تایپان ساحلی ثبت نشده است.

نشانه های گزیده شدن توسط تایپان ساحلی:

زهر این مار اختصاصا برای از پا انداختن آنی پستانداران کوچک مثل موش صحرایی تکامل پیدا نموده است. این زهر مستقیما به دستگاه های عصبی و گردش خون حمله می نماید و عوارض آن عبارت اند از: خونریزی داخلی، سردرد شدید، تهوع و استفراغ.

10.افعی (Common death adder)

میزان خطر: 7/10 نام علمی: آکانتوپیس آنتارتیکوس (Acanthopis antarticus) این افعی روش بسیار زیرکانه و مؤثری برای شکار دارد که عبارت است از پنهان شدن در میان توده های برگ خشک و تکان دادن دم برای به جلب کردن شکار. افعی مرگبار در تمام بوته زارهای اطراف سیدنی یافت می گردد ولی به دلیل اینکه برای دفاع از خود بیشتر به استتار تکیه دارد تا حمله، به عنوان آخرین حیوان خطرناک این فهرست از آن یاد شده است. مارهای دیگر در صورت نزدیک شدن خطر به سوی آن حمله می نمایند ولی افعی مرگبار تا آخرین لحظه بی حرکت باقی می ماند به همین دلیل در هنگام گشت وگذار در بوته زارهای انبوه، ممکن است روی یکی از آن ها پا بگذاریم. دندان های نیش افعی بلند هستند و به صورت عمقی در بافت های بدن نفوذ می نمایند.

نشانه های گزیده شدن توسط افعی مرگبار

زهر این افعی توان حرکت و حواس پنج گانه را مختل می نماید و شخص گزیده شده دچار بی حسی کلی و مشکل تنفسی می گردد. نیش افعی مرگبار در صورت مداوا نشدن، می تواند به فلج عمومی و حتی مرگ منتهی گردد. منبع : Mashableمنبع: کجارو
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 598

به "10 حیوان خطرناک و مرگبار در استرالیا؛ هنگام سفر مراقب باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 حیوان خطرناک و مرگبار در استرالیا؛ هنگام سفر مراقب باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید