جاذبه های گردشگری ساری؛ قلب مازندران

به گزارش شهر سرگرمی، جاذبه های گردشگری ساری در میان شهرستان های استان مازندران بیشتر مورد بازدید قرار گرفته است. یکی از جاذبه های معروف ساری چشمه باداب سورت می باشد.

جاذبه های گردشگری ساری؛ قلب مازندران

جاذبه های گردشگری ساری از دیدگاه آثار تاریخی و طبیعی بسیار غنی می باشد ولی جاذبه های طبیعی ساری بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. بهترین زمان برای سفر به ساری فصول بهار و تابستان است ولی تمام روزهای سال مردمان ساری میزبان گردشگران داخلی و خارجی می باشند. در این مطلب نگاهی به مهم ترین جاذبه های گردشگری ساری انداخته ایم.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پارک جنگلی میرزا کوچک خان که در استان مازندران و نزدیکی شهر آمل واقع شده است، حدود 440 هکتار وسعت دارد و از جاذبه های دیدنی این استان محسوب می شود که در اغلب اوقات سال میزبانی گردشگران زیادی را بر عهده دارد. این پارک در کیلومتر 18 جاده آمل به تهران واقع شده است و در حال حاضر مورد استفاده مسافران بین راهی و شهروندان آملی قرار می گیرد.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان یکی از قدیمی ترین پارک های جنگلی استان مازندران است که با جلوه های طبیعی نظیر شالیزار، رودخانه، جنگل و کوه مورد استفاده گردشگران و مسافران بیشماری می باشد. پارک جنگلی نمونه گردشگری میرزا کوچک خان با جنگل های انبوه و همراه با جاده ای زیبا یکی از بزرگترین پارک های جنگلی در خاورمیانه و دومین پارک جنگلی بزرگ استان مازندران به شمار می رود.

این پارک دارای امکانات تفرجگاهی آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران و قهوه خانه، سکوی چادر و وسایل بازی بچه ها، جایگاه سوارکاری و سه مدخل ورودی است. از جاذبه های پارک می توان به جنگل انبوه، جاده جنگلی پارک، آبشار ماهان، هزار پله، چشمه آب سرد، درختان کهنسال، مرتع جنگلی، درختان میوه ای و … اشاره کرد. رودخانه هراز که از ضلع شرقی این پارک می گذرد، جلوه خاصی به آن بخشیده است. گفتنی است این پارک در ایام تعطیل مورد استفاده اهالی شهرهای همجوار مانند آمل و بابل قرار می گیرد.

باداب سورت

باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی نظیر در ایران و کم نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه شهرستان ساری می باشد. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال 1387 پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموکاله ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است.

این چشمه ها در بلندای 1841 متری از تراز دریا جای دارند، در ایران بی نظیر هستند. اطراف چشمه پوشیده از درختچه های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل های سوزنی برگ است. این باداب شامل چندین چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمهٔ پرآب دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود 15 متر و عمق زیاد است. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه واقع شده است، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است.

جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف پدید آورده است. این طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

دریاچه میانشه (چورت)

دریاچه چورت در استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع شده است. این دریاچه در سال 1320 بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن جهت آب چشمه ای که در کنار دریاچه واقع شده است ، بوجود آمده است. وسعت دریاچه حدود 2.5 هکتار است. این دریاچه به دلیل نزدیکی به روستای چورت، دریاچه چورت نامیده می شود. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درختهایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند منظره زیبایی را ایجاد میکند.

این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است که راه جنگلی و خدماتی مانند سرویس بهداشتی نیز در کنار دریاچه تعبیه شده است. این دریاچه در شکاف دره ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را پوشش های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی کشیده بوده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش های فصلی متغیر است. ماهی های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده است. این دریاچه در نزدیکی منطقه طبیعی چشمه های پله ای باداب سورت واقع شده است.

برج رسکت

برج رسکت یکی از جاذبه های تاریخی شهرستان ساری در استان مازندران می باشد که احتمالا آرامگاه یکی از اعضای خاندان باوندیان به نام شهریار ابن قارون است. این برج در شهرستان ساری، بخش دودانگه، روستای رسکت واقع شده است. این برج یکی از برج های مدور آجری متعلق به قرن 5 هجری قمری می باشد که در روستایی به همین نام واقع شده است.

این بنا دارای دو کتیبه به خط کوفی و پهلوی است. برج رسکت در شیبی تند در کوهی سنگی بنا شده و همیشه این سئوال مطرح بوده که این بنای آجری چگونه در این شیب تند پابرجا مانده است. با طرح این سئوال گمانه ای در اطراف برج زده شد و طی آن بخشی از سکوی آجری نمایان شد که سطح شیب را برای معماران برج از بین برده است. معماران این برج با استفاده از تراشیدن سنگ های کوه، حفره ای سنگی را به وجود آوردند تا بتوانند سکوی آجری را در داخل آن بنا کنند.

برج رسکت 18 متر ارتفاع دارد و محیط آن در پایین حدود 15 متر است. حد فاصل قسمت فوقانی بدنه و آغاز گنبد برج با مقرنس کاری تزئین شده است و دو کتیبه آجری نیز به خط پهلوی ساسانی و خط کوفی در روی آن به چشم می خورد.

شیرین رود

رودخانه شیرین رود واقع در منطقه دودانگه در 80 کیلومتری جنوب ساری است. تیپ درخت هایی که در این منطقه قرار گرفته راش، ممرز و انجیلی است و یکسری درختهایی چون راش، ممرز و توسکا است. در روزهای تابستان، بسیاری از تورهای مسافرتی یک روزه برای رودخانه نوردی و کمپ زدن در کنار رودخانه شیرین رود نیز انجام می گیرد. بنابراین یکی از بهترین مناطق برای گذاراندن تعطیلات آخر هفته شیرین رود می باشد.

مجموعه تاریخی فرح آباد

مجموعه تاریخی فرح آباد که بعدها اسم آن به خزر آباد تغییر پیدا کرد، در نزدیکی شهر ساری مرکز استان مازندران واقع شده است. این اثر یکی از جاذبه های تاریخی استان مازندران و شهر ساری به شمار می رود که به دلیل نزدیکی به دریا گردشگران می توانند ضمن بازدید از آن از ساحل منطقه نیز استفاده کنند.

این منطقه تاریخی در 28 کیلومتری شمال شهر ساری و 3 کیلومتری دریای خزر واقع شده است. طول بیشتر این جهت به صورت بزرگراه می باشد و دسترسی به فرح آباد و دریا بسیار آسان است. این مجموعه در زمان شاه عباس اول، در سال 1020 هجری قمری، با استفاده از شیوه های شهرسازی اصفهان در دوره صفوی ساخته شده است. در منابع تاریخی به کاخ زیبایی به نام جهان نما هم در شمال این مجموعه اشاره شده که فعلاً تنها خرابه های مسجد، پل و دیواره های باغ سلطنتی آن باقی مانده است.

این محل در زمان شاه عباس اول بندرى آباد و پر رونق بود تا جایى که لقب دارالسرور و حتى دارالسلطنه را به آن اختصاص دادند. شاهان صفوی، به ویژه شاه عباس، علاقه خاصی به این محل داشته و همه ساله، تابستان، مدتی در این شهر اقامت می کردند. این شهر در اواخر سلطنت شاه عباس دوم توسط روس ها به آتش کشیده شد و روس ها پس از کشتار همگانى و به آتش کشیدن کاخ جهان نما (قصر معروف شاه عباس بزرگ) از راه دریا گریختند.

بناهای مجموعه فرح آباد شامل کاخ، پل، مسجد، آب انبار، حمام، کاروانسرا، مدرسه، بازار و خیابان های متعددی بوده است که در اطراف رود تجن ساخته بودند. متأسفانه این مجموعه زیبا در قرون اخیر در اثر عوامل طبیعی، جنگل کاری و توسعه کشاورزی تخریب شده است، ولی آنچه از بقایای آن مشاهده می شود دلالت بر شکوه و زیبایی آن در عهد صفوی دارد.

منطقه حفاظت شده دودانگه و چهاردانگه

پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه منطقه ای است کوهستانی با مساحت 16,904 هکتار که در حدود 95 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ساری واقع شده است. پناهگاه حیات وحش دودانگه با پارک ملی کیاسر، منطقه حفاظت شده پرور و منطقه حفاطت شده بولا هم مرز می باشد. این منطقه از نظر ویژگی های بوم شناختی نظیر آب و هوا، توپوگرافی خاک و زمین شناسی متنوع است. حداقل ارتفاع منطقه 800 متر و حداکثر آن 2860 متر است. اقلیم منطقه، مطابق اقلیم نمای آمبرژه برای ارتفاع 800 تا 2000، مرطوب سرد و برای ارتفاع بالاتر از 2000 متر، نیمه خشک و سرد است.

در این منطقه در مجموع پنج ریخت گیاهی (جنگل، درختزار، درختچه زار، بالشتکی خاردار، خزان شونده سردسیری) شامل: جنگل انبوه از نوع جنگل کوهستانی خزری، درختزار از انواع درختزار پهن برگ خزان شونده سردسیری و درختزار سوزنی برگ همیشه سبز مقاوم به سرما، درختچه زار از انواع درختچه زار پهن برگ خزان شونده سردسیری همیشه سبز، درختچه زار خزان شونده سردسیری، تنک خشکی پسند و درختچه زار سوزنی برگ همیشه سبز، تشکیلات بالشتکی خاردار تنک و علفزار تشخیص داده شد. به علاوه مهمترین گونه های شاخص جانوری پناهگاه حیات وحش دودانگه شامل: مرال، شوکا، خرس قهوه ای، پلنگ، گراز، گربه جنگلی، گرگ، روباه، شغال، کل و بز، قوچ و میش، تشی، و انواع پرندگان می باشد.

منبع: setare.com
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1250

به "جاذبه های گردشگری ساری؛ قلب مازندران" امتیاز دهید

1 کاربر به "جاذبه های گردشگری ساری؛ قلب مازندران" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری ساری؛ قلب مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید