کشته های اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت، اجرای اعتصاب زباله ای از سوی معترضان

به گزارش شهر سرگرمی، درگیری ها بین معترضان مخالف کودتا و نیروهای امنیتی میانمار همچنان ادامه داشته و منابع از کشته شدن حداقل 14 تن دیگر در جریان تظاهرات روز دوشنبه این کشور خبر دادند. همچنین گزارش شده که معترضان با هدف تشدید نافرمانی مدنی تاکتیک به تاکتیک رهاسازی زباله های در تقاطعهای شهری روی آورده اند.

کشته های اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت، اجرای اعتصاب زباله ای از سوی معترضان

گزارشها حاکی از آن هستند که با ادامه تظاهرات ضدکودتا در میانمار تعداد کشته های غیرنظامی در این کشور به دست کم 510 تن رسیده است.

روز دوشنبه نیز هزاران نفر در اعتراض به کودتای اول فوریه گذشته میانمار در شهرهای مختلف این کشور به خیابانها آمدند.

گروه موسوم به انجمن کمک به زندانیان سیاسی در میانمار روز دوشنبه از کشته شدن حداقل 14 تن دیگر خبر داد. این گروه گفت که هشت نفر در منطقه داگون، حومه جنوبی شهر یانگون، پایتخت سابق، کشته شدند.

به گزارش رویترز، بنا بر اظهارات شاهدان و یک کلیپ ویدئویی، نیروهای امنیتی در داگون برای پاکسازی موانع ایجاد شده با کیسه های شن، از یک سلاح با کالیبر سنگین تر استفاده کردند که به نظر می رسد یک نارنجک انداز بوده باشد.

کاخ سفید کشتار غیرنظامیان در میانمار را منزجر کننده خواند و اقدامات نیروهای امنیتی این کشور علیه معترضان را محکوم کرد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز از فرماندهان ارتش میانمار خواست کشتار و سرکوب تظاهرات را متوقف کنند.

تلویزیون دولتی میانمار در گزارشی گفت که نیروهای امنیتی از سلاح های ضد شورش برای پراکنده کردن تروریست های خشن که در حال خرابکاری بودند استفاده کردند.

یکی از فعالان دانشجویی به خبرگزاری رویترز گفت که دو نفر نیز در تیراندازی در شهر مرکزی مینگین کشته شدند.

همچنین این خبرگزاری گزارش کرد، معترضان میانماری در یک تاکتیک جدید به منظور تشدید نافرمانی مدنی، از مردم خواستند زباله ها را در تقاطعهای اصلی شهر رها کنند. روی یک پوستر منتشر شده از سوی جنبش اعتراضی در رسانه های اجتماعی نوشته شده است: این اعتصاب زباله ای اعتصابی در مخالفت با خونتا است. همه می توانند به آن ملحق شوند.

تصاویر منتشر شده در رسانه های اجتماعی توده های انباشته شده از زباله در شهر یانگون را نشان دادند.

این کمپین بعد از آن به راه افتاد که مقامها با بلندگو در برخی محله های شهر یانگون از مردم خواستند نحوه درست بیرون گذاشتن زباله هایشان را رعایت کنند.

به گزارش بی.بی.سی، از سوی دیگر، کمیته موسوم به کمیته اعتصاب عمومی ملیت ها، یکی از گروه های اصلی سازمان دهنده اعتراضات جاری، در نامه ای سرگشاده در فیسبوک از شبه نظامیان اقلیت قومی میانمار خواست که به افرادی که در برابر ظلم ارتش ایستاده اند، کمک کنند.

این گروه گفت: لازم است سازمان های مسلح قومی به طور دسته جمعی از مردم محافظت کنند.

شبه نظامیان اقلیت قومی میانمار سالهاست که با دولت مرکزی جنگیده اند. بسکمک از این گروه ها مدتیست که آتش بس را پذیرفته بودند اما در روزهای اخیر بین برخی از این گروه ها و ارتش در بخش های شرقی و شمال شرق میانمار درگیری هایی اتفاق افتاده است.

در روزهای اخیر در نزدیکی مرز تایلند بین ارتش و شبه نظامیان موسوم به اتحادیه ملی کارن درگیری شدیدی رخ داد.

گفته می شود که در پی حمله این شبه نظامیان به یک پایگاه ارتش و کشته شدن 10 نفر، جت های ارتش منطقه تحت کنترل این نیروها را بمباران کردند که منجر به فرار حداقل 3000 هزار روستایی به تایلند شد.

مقامات تایلند گزارش ها مبنی بر این که حدود 2000 پناهجو را مجبور به بازگشت به میانمار کرده اند رد می کنند، هرچند یک مقام محلی در تایلند گفت، سیاست دولت این است که ارتش تایلند جلوی عبور پناهجویان را از مرز بگیرد و مانع دسترسی گروه های امدادرسان خارجی به آنها شود.

سونای فاسوک، از فعالان سازمان دیده بان حقوق بشر در تایلند، در حساب کاربری توییتر خود نوشت: این اقدام بی رحمانه و غیرقانونی تایلند باید اکنون متوقف شود.

دوشنبه همچنین گزارش شد که تعداد کشته های سرکوب خونین روز شنبه گذشته میانمار به 141 نفر رسیده است. این رقم پیشتر 114 نفر اعلام شده بود.

روز یکشنبه نیروهای امنیتی در نزدیکی یانگون به روی سوگوارانی آتش گشودند که در مراسم خاکسپاری یکی از کشته شدگان اعتراضات روز شنبه شرکت کرده بودند.

روز یکشنبه همچنین وزیران دفاع 12 کشور از جمله آمریکا، انگلیس، کره جنوبی و ژاپن در بیانیه ای استفاده نظامیان از زور علیه شهروندان غیرمسلح را محکوم کردند. به گفته آنها، یک ارتش حرفه ای باید از مردمش حمایت کند نه آنکه به آنها صدمه برساند.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1504

به "کشته های اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت، اجرای اعتصاب زباله ای از سوی معترضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشته های اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت، اجرای اعتصاب زباله ای از سوی معترضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید