مقصر افزایش بی رویه سوخت کیست!

به گزارش شهر سرگرمی، مقصر افزایش بی رویه مصرف بنزین در کشور مردم نیستند. مردم طی سال های 86 تا 94 نشان داده اند که افزایش مصرفشان طبیعی است.

مقصر افزایش بی رویه سوخت کیست!

به گزارش گروه رسانه های شهر سرگرمی، سید یاسر جبرائیلی نوشت: به این نمودار زیر دقت بفرمایید؛ قبل از سال 1386، مصرف بنزین در ایران سالانه 5 تا 6 میلیون لیتر در روز افزایش داشته است. پس از سال 86 و شروع استفاده از کارت سوخت، مصرف روزانه نسبت به سال 85، هشت میلیون لیتر کاهش می یابد.

از سال 86 تا سال 93، یعنی در دوره هشت ساله استفاده از کارت سوخت، مصرف روزانه از 65 میلیون لیتر در روز به 69.5 میلیون لیتر می رسد، یعنی در هشت سال، کل افزایش مصرف بنزین 3.5 میلیون لیتر در روز بوده است.

از سال 94 که کارت سوخت حذف می گردد، تا سال 97، یعنی طی چهار سال، مصرف روزانه 20 میلیون لیتر افزایش می یابد.

گزارش هایی که در بعضی مراکز دولتی فراوری شده است، می گوید در سال 97 روزانه 20 میلیون لیتر قاچاق بنزین صورت گرفته است.

معادله کاملاً روشن است. قبل و بعد از وارد شدن کارت سوخت به فرآیند مصرف، بخشی از عددی که به عنوان مصرف ثبت می شد، در واقع قاچاق شده است. با آمدن کارت سوخت جلوی قاچاق گرفته شده و با حذف سوخت، قاچاق با قدرت بیشتری بازگشته است.

مقصر افزایش بی رویه مصرف بنزین در کشور، مردم نیستند. مردم طی سال های 86 تا 94 نشان داده اند که افزایش مصرفشان، طبیعی است. آنچه باعث سر به فلک کشیدن افزایش مصرف بنزین شده، حذف کارت سوخت توسط وزارت نفت دولت کنونی و بازکردن راه قاچاق است.

حذف کارت سوخت فقط در سال 97 خسارتی بالغ بر هفت هزار و سیصد میلیارد تومان به کشور وارد نموده است.

آیا نباید عوامل این خسارت عظیم جوابگو باشند؟ چرا باید این جماعت، در کمال وقاحت، طلبکاری نمایند و افزایش مصرف را به گردن ارزانی بنزین بیندازند تا با افزایش قیمت، کسری بودجه خود را تأمین نمایند، کسری بودجه ای که به راحتی از محل جلوگیری از فرار مالیاتی قابل تأمین است؟

توجه کنیم که کشش قیمتی تقاضای مصرف واقعی بنزین، بسیار پایین است، یعنی مصرف واقعی که ناشی از یک احتیاج واقعی است، با افزایش قیمت تغییر نخواهد کرد. آنچه اتفاق خواهد افتاد، افزایش سایر قیمت ها به تبع افزایش هزینه حمل ونقل، و تحمیل یک موج تورمی جدید به مردم است.

راهبرد تحریم، فشار به مردم است. ما باید از همه ابزارهای خود برای مقابله با این فشار استفاده کنیم. افزایش قیمت بنزین، با راهبرد مقابله با تحریم در تضاد مطلق است.

منبع: فارس

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 214

به "مقصر افزایش بی رویه سوخت کیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقصر افزایش بی رویه سوخت کیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید