مغز زن ها زودتر پیر می گردد یا مغز مردها؟

به گزارش شهر سرگرمی، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: محققان می گویند مغز خانمها آهسته تر از مغز آقایان پیر می گردد.

مغز زن ها زودتر پیر می گردد یا مغز مردها؟

پژوهش ها نشان داده اند مغز خانمها به طور متوسط تقریبا سه برابر جوان تر از مغز مردهاست (در یک سن). این یافته علمی می تواند توجیه نماینده این باشد که چرا زنها نسبت به مردها، از نظر ذهنی جوان تر و هوشیارتر می مانند. به گفته دانشمندان، زنها پیروز شده بودند امتیازات بهتری در آزمون های عملکرد ادراکی نسبت به مردهای همسن خود کسب نمایند.

مغز انسان با افزایش سن هم از جهت ساختاری و هم از جهت عملکرد تغییر می نماید. یکی از این تغییرات در شیوه استفاده از قند و اکسیژن برای سوخت رسانی به عملنمودهایش است. مغز برای تامین نیازهای متابولیکی خود به گلوکز و اکسیژن وابسته است و مصرف نماینده بزرگی از این منابع محسوب می شود. با افزایش سن، نحوه استفاده مغز از گلوکز و اکسیژن و اینکه در چه قسمتهایی از مغز بیشتر از آنها استفاده می نماید، دستخوش تغییراتی می شود.

دانشمندان می خواستند ببینند آیا یک برنامه کامپیوتری می تواند از این الگوی سوخت و ساز مغز برای پیش بینی سن فرد استفاده کند. برنامه ای که استفاده شد کارش را خیلی خوب انجام داد اما اشتباهاتی داشت، بنابراین تیم تحقیقاتی به آنالیز این اشتباهات پرداخت. پژوهشگران 205 فرد 20 تا 82 ساله را جمع آوری نموده و از مغرشان اسکن هایی تهیه کردند که جریان اکسیژن و قند را در درون مغزشان می سنجید. سپس این اطلاعات به برنامه کامپیوتری داده شد.

یکی از مواردی که دانشمندان آن را آنالیز کردند وضعیت این سنجش در زنان در برابر مردان بوده است. وقتی کامپیوتر سعی داشت سن زنی را در مقایسه با سن یک مرد تشخیص دهد، مدام سن زن را کمی جوانتر از سن مرد پیش بینی می کرد و این موضوع، دانشمندان را شگفت زده کرد. بالاخره یافته ها نشان دادند به طور متوسط، سن متابولیکی مغز زنها کمتر از مردهاست.

الگوریتم کامپیوتری، بر اساس معیارهای متابولیسمی داده شده، سن مغز زنها را به طور متوسط سه سال و هشت ماه جوانتر از سن واقعی شان ارائه داد. پیش بینی این الگوریتم برای سن مغز مردها نیز به طور متوسط دو سال و چهار ماه پیرتر از سن واقعی شان بوده است! به گفته پژوهشگران نتایج آنالیز به این معنا نیست که مغز زنان دیرتر از مغز مردان پیر می شود؛ بلکه نشان می دهد که زنها از نظر متابولیکی سه سال دیرتر از مردان به دوره بزرگسالی وارد می شوند.

جوان تر بودن نسبی مغز زنها حتی بعد از مقایسه مردها و زنها در دهه بیست زندگی شان نیز قابل مشاهده بوده است.

با ورود به دوران بلوغ، تغییراتی که در مغز زنها و مردها روی می دهد بسیار با هم متفاوت است. جریان خون در مغز مردها با ورود به سن بلوغ تا حدودی کاهش می یابد اما در زنها کاهش چندانی ندارد. در واقع جریان خون در مغز زنها بعد از بلوغ کمی افت می نماید اما دوباره به وضعیت قبل برمی شود. تفاوتهایی که در تغییرات مغز زنها و مردها طی بلوغ وجود دارد، زمینه را برای تفاوتهای بعدی فراهم می نماید.

اما به گفته پژوهشگران این تاثیرات نسبتا کوچک اند و در این مرحله نمی توان از آنها مستقیما برای شرح تغییرات متفاوتی که در میزان تیزهوشی و هوشیاری طی سالهای پیری روی می دهد استفاده کرد. زوال عقل، پروسه پیچیده ای دارد که می تواند توجیه نماینده این موضوع باشد که چرا زنها نسبت به جنبه های خاصی از سالخوردگی مغز به طور کلی از مردها مقاوم ترند.

اما علی رغم این جوان تر بودن نسبیِ مغز زنها، آنها بیشتر از مردها در معرض ابتلا به آلزایمرند. استروژن که بقا و سرزندگی را در ناحیه مربوط به حافظه در مغز افزایش می دهد، بعد از یائسگی افت می نماید که همین می تواند فاکتور مهمی باشد، هر چند که فاکتورهای گوناگون دیگری نیز می توانند دخیل باشند.

منبع: webmd

منبع: برترین ها
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 175

به "مغز زن ها زودتر پیر می گردد یا مغز مردها؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغز زن ها زودتر پیر می گردد یا مغز مردها؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید