معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد؛ گسترش همکاری های ایران و عمان در پرورش آبزیان ، سالانه 5 تن خاویار پرورشی در کشور تولید می شود

به گزارش شهر سرگرمی، خون میرزایی گفت: با ورود هیئت عمانی به ایران، همکاری های میان 2 کشور در زمینه های تحقیقاتی، پرورش آبزیان و تجارت گسترش می یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد؛ گسترش همکاری های ایران و عمان در پرورش آبزیان ، سالانه 5 تن خاویار پرورشی در کشور تولید می شود

به گزارش خبرنگار ، نبی الله خون میرزایی رئیس سازمان شیلات کشور در نشست خبری امروز که با حضور هیئت اعزامی از کشور عمان برگزار شد، اظهار کرد: از دیرباز 2 کشور جمهوری اسلامی ایران و عمان روابط محبت آمیز و مشترکات و منافع فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی فراوانی با یکدیگر داشته اند که امیدواریم این سفر بتواند بسترساز سطح ارتقای دو کشور شود.

وی اضافه کرد: سالانه نزدیک 500 هزار تن انواع ماهیان گرمابی و سردابی، 50 هزار تن میگوی پرورشی، 3 هزار تن گوشت ماهیان خاویاری، 5 تن خاویار پرورشی و 200 میلیون قطعه ماهیان زینتی در کشور تولید می شود.

خون میرزایی با اشاره به اینکه سالانه بیش از 15 هزار تن پرورش ماهی در قفس انجام می شود، بیان نمود: برای افزایش تولید و پرورش ماهی در قفس برنامه ریزی هایی اجرا شده است.

رئیس سازمان شیلات کشور با اشاره به اینکه بیوتکنیک تکثیر اینگونه ماهیان در ایران بومی شده است، گفت: خدمات بهداشتی، درمانی و سطح کنترل بالا در ایران برای تولید و پرورش ماهیان اعمال می شود.

رشد چشمگیر تولید صید در سال های بعد از انقلاب/ ایران رتبه 24 دنیای آبزی پروری در دنیا را داراستمعاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سالانه بیش از 770 هزار تن صید از آب های فراساحل و ساحل انجام می شود، اظهار کرد: بیش از 170 هزار تن از این صید از آب های اقیانوس هند به دست می آید ضمن آنکه بیش از 330 هزار تن از این صید را آبزیان کفزی تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر صید تن ماهیان با قلاب را در کشور آغاز کرده ایم، گفت: طی سال های اخیر صید فانوس ماهیان در کشور رشد چشمگیری داشته است.

خون میرزایی با بیان اینکه کارخانجات فرآوری فراوانی در ایران فعال هستند، بیان نمود: سرمایه گذاری گسترده ای در این زمینه اجرا شده است ضمن آنکه در تمامی این فعالیت ها نیروی انسانی بومی تربیت شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: ما از اینکه قرار است تجربیات اجرایی و دستاورد های تحقیقاتی را در اختیار کشور پادشاهی عمان قرار دهیم، استقبال می کنیم و همچنین علاقه مند هستیم از ظرفیت های استعداد عمان برای صید فراساحل استفاده کنیم.

رئیس سازمان شیلات کشور از گسترش همکاری 2 جانبه در زمینه های تحقیقاتی و پرورشی آبزیان خبر داد و گفت: برای سرمایه گذاری مشترک در این زمینه اعلام آمادگی می کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: هیئت عمانی آمده اند از توانمندی های بخش تحقیقات، اجرا و زیرساخت های آماده در ایران بازدید کنند از این رو بازدید های مختلفی از ظرفیت کشور انجام خواهند داد و قرار است همکاری های بیشتری میان 2 کشور از فعالیت های آبزی پروری، فرآوری، صادرات و انتقال تجربیات با یکدیگر صورت گیرد.

تولید صید و صیادی کشور عمان تا سال 2023 به 1 میلیون و 300 هزار تن می رسد

العوفی معاون وزیر کشاورزی کشور عمان و رئیس شیلات کشور عمان در ادامه این نشست، اظهار کرد: بنده 4 سال قبل سفری به جمهوری اسلامی ایران و چابهار داشتم و از نزدیک توانمندی های جمهوری اسلامی در بخش صید و صیادی و کارخانجات را مشاهده کردم و در آن سفر بحث های خوبی در زمینه تجارت و تبادل اطلاعات داشتیم.

وی اضافه کرد: همکاری ایران و عمان با سازمان فائو و دیگر سازمان ها به نفع دو کشور است و فرصت هایی برای سرمایه گذاری وجود دارد و نیاز است که بخش خصوصی 2کشور با هم همکاری نزدیک داشته باشند و شرکت های مشترکی برای فعالیت های آینده باید تشکیل دهند.

العوفی از رشد 50 درصدی تولید صید و پرورش ماهی خبر داد و گفت: در سال 2018 مجموع تولید صید و پرورش ماهی در عمان حدود 553 هزار تن بود که نسبت به سال 2017، 50 درصد رشد داشته است.

معاون وزیر کشاورزی کشور عمان با بیان اینکه پرورش ماهی در قفس به تازگی در عمان آغاز شده است، بیان نمود: کشور عمان در زمینه میگو، صدف و ماهی اخیرا فعالیت هایی را آغاز کرده است.

به گفته رئیس شیلات کشور عمان گفت: سالانه حدود 300 هزار تن ماهی به 63 کشور دنیا همچون کشور های همجوار آسیای میانه، اروپا، ویتنام، چین و برزیل صادر می شود.

وی با بیان اینکه حدود 100 کارخانه فرآوری در کشور عمان فعالیت دارند، گفت: از مجموع 100 کارخانه فعال در کشور عمان حدود 40 کارخانه با همکاری توافق های اروپایی در حال فعالیت هستند.

العوفی ادامه داد: کشور عمان با توسعه فعالیت های صید و صیادی در نظر دارد تا سال 2023 تولید را به یک میلیون و 300 هزار تن برساند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه صید و صیادی در عمان به صورت سنتی انجام می شود، گفت: البته در نظر داریم با کشتی های بزرگ به فعالیت صید و صیادی بپردازیم ضمن آنکه برنامه های وسیع در زمینه پرورش ماهی داریم.

معاون وزیر کشاورزی کشور عمان با اشاره به اینکه توجه به صنایع تبدیلی جزء برنامه های ما به شمار می رود، بیان نمود: بنده فکر می کنم فرصت خوبی است تا با بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران مشارکت هایی در این زمینه داشته باشیم.

رئیس شیلات کشور عمان با بیان اینکه اکثر همکاری ها با کشور ایران در بخش صید و صیادی متمرکز است، گفت: بر این اساس در بخش صید و صیادی سرمایه گذاری های مشترکی صورت خواهد گرفت و همچنین قرار است از کشتی های صید و صیادی جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم.

وی در پایان شرح داد: وزارت کشاورزی تنها بحث صدور مجوز ها را عهده دار است و تبادلات ارزی را سایر مسئولان بالادستی دنبال می کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 128

به "معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد؛ گسترش همکاری های ایران و عمان در پرورش آبزیان ، سالانه 5 تن خاویار پرورشی در کشور تولید می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد؛ گسترش همکاری های ایران و عمان در پرورش آبزیان ، سالانه 5 تن خاویار پرورشی در کشور تولید می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید