فیزیکدانان یک ذره بنیادی تازه کشف کردند

به گزارش شهر سرگرمی، محققان ذره جدیدی کشف کرده اند که از بستگان مغناطیسی بوزون هیگز (Higgs boson) است. در حالی که کشف بوزون هیگز به قدرت شتاب دهنده ذرات موسوم به برخورد دهنده هادرونی بزرگ (LHC) نیاز داشت، این ذره که پیش از این دیده نشده بود و بوزون هیگز محوری (axial Higgs boson) نام گرفت، با استفاده از آزمایشی پیدا شد که بر میز کوچک آشپزخانه جا می گرفت.

فیزیکدانان یک ذره بنیادی تازه کشف کردند

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، بوزون هیگز یک ذره بنیادی اولیه دارای جرم است که مسئول جرم بخشیدن به سایر ذرات است.

این ذره نو که به نوعی پسرعموی مغناطیسی بوزون هیگز است، می تواند نامزدی برای ماده تاریک باشد که خود 85 درصد از جرم کل جهان را تشکیل می دهد و تنها از طریق جاذبه خود را نشان می دهد.

کنت برچ (Kenneth Burch)، استاد فیزیک در کالج بوستون و محقق ارشد تیمی که این کشف را انجام داد، به لایو ساینس گفته است: وقتی دانشجوی من داده ها را به من نشان داد، فکر کردم که اشتباه می کند. کشف یک ذره نو روی میز اتفاقی نیست که هر روز رخ دهد.

بوزون هیگز محوری با بوزون هیگز، که برای اولین بار از طریق آشکارساز های ATLAS و CMS برخورد دهنده هادرونی بزرگ یک دهه پیش در سال 2012 شناسایی شد، فرق دارد. زیرا این ذره دارای یک گشتاور مغناطیسی و جهت مغناطیسی است که یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنند. به این ترتیب، برای توصیف آن به نظریه پیچیده تری نسبت به پسرعموی غیر مغناطیسی آن نیاز داریم.

در مدل استاندارد فیزیک ذرات، ذرات از میدان های مختلفی که در جهان نفوذ می کنند، پدید می آیند و برخی از این ذرات نیرو های بنیادی جهان را شکل می دهند. برای مثال فوتون ها ذرات تشکیل دهنده الکترومغناطیس هستند و ذرات سنگینی که به بوزون های W و Z شناخته می شوند، تشکیل دهنده نیروی هسته ای ضعیف هستند که فروپاشی هسته ای در سطوح زیراتمی را کنترل می کنند. با این حال، زمانی که جهان جوان و داغ بود، الکترومغناطیس و نیروی ضعیف هسته ای با یکدیگر یکی بودند و این ذرات نیز تقریبا یکسان بودند. با سرد شدن جهان، ذرات از یکدیگر جدا شدند و بوزون های W و Z جرم پیدا کردند و رفتار بسیار متفاوتی نسبت به فوتون ها از خود نشان دادند، فرآیندی که فیزیکدانان آن را شکست تقارن (symmetry breaking) می نامند. اما دقیقاً چگونه این ذرات اینقدر سنگین شدند؟

به نظر می رسد که این ذرات با یک میدان جداگانه، به نام میدان هیگز، برهم کنش داشته اند. آشفتگی در آن میدان باعث پیدایش بوزون هیگز شد و به بوزون های W و Z جرم بخشید.

هر زمان که چنین تقارنی شکسته شود، بوزون هیگز در طبیعت تولید می شود.

نظریه پشت تشکیل بوزون هیگز محوری پیچیده تر است.

برچ می گوید: در مورد بوزون هیگز محوری، به نظر می رسد که تقارن های متعدد همزمان شکسته شده اند که منجر به شکل نوی از نظریه و حالت هیگز می شود که برای توصیف آن به پارامتر های متعددی از جمله انرژی و گشتاور مغناطیسی نیاز است.

برچ که همراه با همکارانش این ذره نو را در مطالعه ای که در روز چهارشنبه (8 ژوئن) در مجله نیچر منتشر شده است، تشریح کرده، توضیح می دهد که بوزون هیگز اصلی مستقیماً با نور ادغام نمی شود، این بدان معناست که باید آن را با برخورد ذرات دیگر به یکدیگر و همراه با آهنربا های بزرگ و لیزر های پرقدرت و در عین حال خنک کردن همزمان نمونه ها تا دمای بسیار پایین ایجاد کرد. فروپاشی ذرات اولیه و تبدیل آن ها به ذرات دیگر که به طور گذرا به وجود می آیند، وجود هیگز را آشکار می کند.

از سوی دیگر، بوزون هیگز محوری زمانی به وجود آمد که مواد کوانتومی در دمای اتاق مجموعه خاصی از نوسانات، موسوم به شرایط هیگز محوری (axial Higgs mode) را شبیه سازی کردند. سپس محققان از پراکندگی نور برای مشاهده این ذره استفاده کردند.

فیزیکدانان ذرات، پیش از این وجود شرایط هیگز محوری را پیش بینی کرده بودند و حتی از آن برای توضیح ماده تاریک استفاده کرده بودند، اما این اولین بار است که این ذره مشاهده می شود. همچنین این اولین باری است که دانشمندان ایجاد حالتی از ماده را در نتیجه شکست های متعدد تقارن مشاهده می کنند.

شکست تقارن زمانی اتفاق می افتد که یک سیستم متقارن که در همه جهات یکسان به نظر می رسد، نامتقارن شود.

برچ می گوید که علیرغم پیش بینی فیزیکدانان، مشاهده بوزون هیگز محوری برای تیم آن ها غافلگیرکننده بود و آن ها یک سال تلاش کردند تا نتایج خود را تأیید کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 تیر 1401 بروزرسانی: 25 تیر 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2041

به "فیزیکدانان یک ذره بنیادی تازه کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیزیکدانان یک ذره بنیادی تازه کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید