فضاپیمای تازه بوئینگ برای نخستین بار با موفقیت به ایستگاه فضایی رسید

به گزارش شهر سرگرمی، برای نخستین بار فضاپیمای انسانی استارلاینر بوئینگ بامداد امروز به ایستگاه فضایی بین المللی رسید و نقطه عطفی بزرگ را برای این غول صنعت هوافضا در راستا فرستادن فضانوردان ناسا به مدار رقم زد.

فضاپیمای تازه بوئینگ برای نخستین بار با موفقیت به ایستگاه فضایی رسید

کپسول استارلاینر (Starliner) عصر پنجشنبه 19 می (بامداد 30 اردیبهشت) سوار بر موشک اطلس 5 ائتلاف پرتاب و راه اندازی پرتاب شد و یک مأموریت بدون سرنشین کلیدی به نام آزمایش پرواز مداری 2 (OFT-2) را به سوی ایستگاه فضایی بین المللی آغاز کرد.

حدود 22 ساعت بعد، استارلاینر به این آزمایشگاه بزرگ مداری نزدیک شد و مجموعه ای از مانورها ازجمله نزدیکشدن و عقب رفتن را طبق طراحی انجام داد تا توانایی آن سنجیده گردد. این پایکوبی مداری امروز در ساعت 20:28 منطقه زمانی شرقی (04:58 به وقت تهران) به اوج خود رسید؛ زمانی که هنگامی که خاتمه استارلاینر در بندرگاه جلویی ماژول هارمونی (Harmony) به ایستگاه متصل شد.

رابرت هاینز (Robert Hines) فضانورد ناسا، پس از پهلو گرفتن کپسول به مرکز کنترل زمینی مأموریت گفت: استارلاینر در جلوی ایستگاه فضایی زیبا به نظر می رسد.

تأخیر در اتصال

پیوستن فضاپیمای بوئینگ به ایستگاه فضایی بیش از یک ساعت دیرتر از زمان برنامه ریزی شده انجام شد. ناسا و بوئینگ ابتدا قصد داشتند استارلاینر را در ساعت 19:10 منطقه زمانی شرقی (03:40 به وقت تهران) به ایستگاه متصل نمایند.

اما برای قرارگیری در شرایط روشنایی و ارتباطی بهتر، برنامه ریزی تغییر کرد. سپس با تشخیص یک ناهنجاری کوچک، اتصال دوباره به تعویق افتاد تا سیستم اتصال ناسا (NDS) بازنشانی نمایند. این تنظیم مجدد به خوبی عمل کرد در نهایت استارلاینر به بندرگاه ماژول هارمونی متصل شد.

کتی لودرز (Kathy Lueders) معاون عملیات فضایی ناسا پس از این عملیات گفت: چند ساعت گذشته واقعا طاقت فرسا بود چون احتمال داشت فضاپیما به ایستگاه نرسد. این یک مأموریت نمایشی واقعا حیاتی است و برای ما مهم بود که داده های آزمایشی را به دست آوریم و از هر یک از مراحل در جهت چیزی بیاموزیم تا بتوانیم توسعه فضاپیما را به سرعت به خاتمه برسانیم.

او اضافه کرد: گاهی ممکن است سفر کمی طولانی تر گردد اما هم اکنون تماشا این وسیله نقلیه که اکنون به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است، فوق العاده است.

این پیروزیت استارلاینر شاید برای استیو استیچ (Steve Stitch) مدیر برنامه سرنشین دار تجاری ناسا، برترین هدیه تولد بود. او امروز 57 ساله شد و تیم های ناسا و بوئینگ، پیش از رسیدن استارلاینر به ایستگاه فضایی تولد او را با کیک جشن گرفتند.

استیچ درباره تماشای پرتاب استارلاینر و در نهایت رسیدن به ایستگاه فضایی، حتی با وجود بیش از یک ساعت تأخیر گفت: من 24 ساعت باورنکردنی را سپری نموده ام. برای هدیه تولدم باید کمی بیشتر صبر می کردم اما ارزش صبر کردن را داشت.

راه طولانی استارلاینر تا ایستگاه فضایی

برای بوئینگ که در سال 2014 قراردادی چند میلیارد دلاری با ناسا امضا کرد تا فضانوردان را با استفاده از استارلاینر به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد و از آن بازگرداند، پهلوگیری امروز یک لحظه تاریخی بود. این مأموریت نشان داد که کپسول استارلاینر واقعا می تواند به آزمایشگاه مداری برسد؛ کاری که در یک کوشش قبلی نتوانسته بود انجام دهد.

مارک ناپی (Mark Nappi) معاون و مدیر برنامه سرنشین دار تجاری بوئینگ در این زمینه گفت: این واقعا تماشایی بود. تماشا فضاپیما در هنگامی که در نزدیکی ایستگاه بود تا اینکه خاتمه زمان پیوستن فرا رسید، واقعا میخکوب نماینده بود.

مأموریت پرواز آزمایشی مداری اصلی که در دسامبر 2019 پرتاب شد، پس از اشکالات نرم افزاری فضاپیما و قرارگیری آن در مداری بسیار پایین که امکان اتصال به ISS را فراهم نمی کرد، پیش از انتظار به خاتمه رسید. OFT-2 هم ابتدا قرار بود تابستان سال گذشته انجام گردد اما آنالیز های پیش از پرتاب نشان داد که 13 دریچه از 24 سوپاپ اکسیدنماینده در سیستم پیشرانه استارلاینر گیر نموده بودند و شناسایی علت مشکل و برطرف آن حدود هشت ماه طول کشید.

با وجود پیروزیت در رسیدن به ایستگاه، OFT-2 هم تا کنون کاملا مطابق انتظار پیش نرفته است. مقامات ناسا و بوئینگ پس از پرتاب اعلام کردند که یکی از رانشگرهای استارلاینر هنگام سوختن در مدار حیاتی خود، 31 دقیقه پس از برخاستن، دچار نقص شده است.

برای جبران این مشکل، واحد پشتیبان فعال شد اما آن هم پیش از تکمیل عملیات مغلوب شد. سپس یک پیشرانه پشتیبان سطح سوم آغاز به کار کرد و در نهایت استارلاینر توانست برای رسیدن به ایستگاه فضایی در مدار مناسب قرار گیرد. به گفته مقامات ناسا این پیشرانه پشتیبان برای پشتیبان در طی فرآیند بعدی موتور استارلاینر هم عملکرد خوبی داشت.

معاون و مدیر برنامه سرنشین دار تجاری بوئینگ هم اظهار داشت: سیستم طوری طراحی شده است که پشتیبانی کافی داشته باشد و همان طور که قرار بود، عمل می کرد. اکنون تیم در حال آنالیز چرایی وقوع ناهنجاری های اتفاق افتاده است.

در حال حاضر خرابی دو رانشگر به علت افت فشار محفظه احتراق تشخیص داده شده است. به گفته بوئینگ سیستم پیشرانش در تمام نمایش های عملکرد رانش به طور عادی کار می کرد و با درنظر گرفتن موارد پشتیبان، خطری برای دیگر آزمایش های پروازی ایجاد نمی نماید.

استارلاینر بعلاوه طبق برنامه ریزی پیش از نزدیک شدن به ایستگاه فضایی، آزمایش هایی را انجام داد؛ از جمله مانورهای توقف و آزمایش سیستم ردیابی حسگر الکترواپتیکال مبتنی بر دید (VESTA) که از آن برای قفل کردن فضاپیما به ایستگاه استفاده می نماید.

مقامات بوئینگ اعلام کردند: تیم های کنترل پرواز به کسب اطلاعات بیشتر درباره فضاپیما و عملکرد آن در فضا ادامه می دهند. سیستم های راهنمایی، ناوبری و کنترل (GN&C) به طور اسمی کار می نمایند، نرم افزار پرواز طبق طراحی اجرا می گردد و فراوری نیرو مثبت است. هرچند بعضی رفتارهای غیرمنتظره در یک حلقه خنک نماینده حرارتی شناسایی شده است، اما استارلاینر پیروز شده است دمای ثابتی را حفظ کند.

آمادگی استارلاینر

پس از سال ها، اکنون استارلاینر به خوبی در ایستگاه فضایی بین المللی قرار گرفته است و قرار است به مدت چهار یا پنج روز در آن بماند. اگر کپسول بتواند نقاط عطف به جای مانده خود را پشت سر بگذارد، ممکن است به طور آزمایشی فضانوردان ناسا را شاید حتی پیش از خاتمه سال 2022 به ایستگاه فضایی منتقل کند.

هاینز فضانورد ناسا در ایستگاه، به مرکز کنترل مأموریت گفت: امروز نقطه عطف بزرگ است. فراهم کردن دسترسی تجاری اضافی به مدار پایین زمین، حفظ ایستگاه فضایی بین المللی و هدف ناسا برای بازگرداندن انسان ها به ماه و در نهایت به مریخ را محقق می نماید.

او با تبریک به تیم بوئینگ اظهار داشت: دستاوردهای بزرگ در پروازهای فضایی انسان برای مدت طولانی در تاریخ به یادگار مانده اند. امروز هم همان طور خواهد بود.

حالا نقاط عطف بعدی OFT-2 شامل باز شدن دریچه های بین استارلاینر و ایستگاه فضایی بین المللی است و در ادامه فضانوردان ساکن در ایستگاه می توانند به فضاپیمای نو راه یابند. این عملیات امروز حدود ساعت 11:45 منطقه زمانی شرقی (20:15 به وقت تهران) انجام خواهد شد.

ناسا در سال 2014 قرارداد مشابهی را با اسپیس ایکس امضا کرد. شرکت ایلان ماسک اما پیش از این خدمات تاکسی فضانوردی خود را راه اندازی نموده است و تا امروز پیروز به انجام چهار مأموریت سرنشین دار عملیاتی برای ناسا شده است. با پیروزیت بوئینگ، حالا اما کپسول فضایی دراگون اسپیس ایکس یک رقیب تجاری خواهد داشت.

عکس ها: کپسول استارلاینر بوئینگ هنگام پهلو گرفتن در ایستگاه فضایی

Credit: NASA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2031

به "فضاپیمای تازه بوئینگ برای نخستین بار با موفقیت به ایستگاه فضایی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای تازه بوئینگ برای نخستین بار با موفقیت به ایستگاه فضایی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید