لذیذترین دسرهای ارمنی که در سفر به ارمنستان باید بچشید

به گزارش شهر سرگرمی، چشیدن طعم نو غذاهای محلی برای بسیاری از گردشگران یکی از بایدهای سفر است. به ویژه در سفر به مقاصدی که از قدمت دیرینه ای برخوردار باشند. سفر به ارمنستان پر از هیاهو و رمز و راز برای گردشگران است که یکی از هیجانات سفر به این کشور تست کردن غذاهای محلی و دسرهای ارمنی است زیرا معروفیت فراوانی دارند.

لذیذترین دسرهای ارمنی که در سفر به ارمنستان باید بچشید

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

معرفی دسرهای ارمنی

حتماً شما هم قبل از خواندن این مقاله بارها درباره تاریخچه غذاهای محلی ارمنستان و دسرهای ارمنی مطالب زیادی را خوانده اید که نام می نماید که خوشمزه های این کشور تا چه میزان لذیذ هستند. دسرهای ارمنی قدمتی به طول چندین هزار سال دارند که بی شک دستور پخت آن ها نسل به نسل چرخیده و به دست آشپزان امروزی این سرزمین رسیده است تا همانند گذشته دسرهای لذیذی را درست کنند. همراه این مطلب باشید تا به معروف ترین دسرهای این کشور نگاهی بی اندازیم و در سفر به ارمنستان بتوانید آن ها را بچشید.

معرفی دسرهای ارمنی

فرقی نمی نماید که شما به منظور تور واکسن ارمنستان به این کشور سفر می کنید یا تور ارمنستان را جهت گشت وگذار خریده باشید زیرا در هر صورت شما احتیاج دارید در طول اقامتتان غذاهای محلی این کشور را امتحان کنید که دسرهای ارمنی یکی از مهم ترین خوراکی هایی است که باید طعم آن را بچشید.

نازوک شیرینی محبوب گردشگران

نازوک یک نوع شیرینی بسیار محبوب در کشور ارمنستان است که علاوه بر مردم ارامنه، مورد علاقه گردشگران زیادی هم می باشد و اکثریت آن را به نام سوغاتی به خانه می برند. این شیرینی به صورت رول و از ترکیبات آرد، مخمر، کره، شکر، خامه ترش، تخم مرغ درست می گردد که اغلب شیرینی ها دارای مغز فندق و گردو هستند و برای تزئین روی آن از پودر پسته معطر، وانیل یا قهوه استفاده می گردد.

مردم ارامنه نازوک را بیشتر هنگام اعیاد یا مناسبت های ویژه می پزند که طعم بسیار خوشمزه ای دارد و توصیه می گردد در سفر به ارمنستان حتماً این شیرینی لذیذ را تست کنید.

شیرینی نازوک ظاهری شبیه به رولت دارد

غاپاما یکی از دسرهای ارمنی

غاپاما یکی از محبوب ترین دسرهای ارمنی است که درگذشته تنها در روزهای تعطیل و اعیاد پخت می شد اما امروزه در هر زمان از سال این دسر مقوی طبخ و خورده می گردد. این دسر ترکیبی از کدو حلوایی و انواع مغز و خشکبارهای گوناگون است که در روزهای خنک پاییزی همراه با چای معطر سرو می گردد.

همان طور که گفته شد غاپاما با کدو تنبل درست می گردد که برای درست کردن آن ضروری است یک کدو تنبل را از قسمت بالای آن برش داده و داخل آن را خالی کرد. سپس درون کدو تنبل را با میوه های خشک شده مانند سیب، زغال اخته، آلو، زردآلو، کشمش، برنج، دارچین و زنجبیل پر شده که درنهایت درون فر قرار می گیرد تا کدو پخته گردد و هنگام سرو روی آن عسل ریخته می گردد.

آلانی یک دسر خوش عطر ارمنی

آلانی یکی از دسرهای ارمنی است که تقریباً در هیچ کجا جز کشور ارمنستان پیدا نمی گردد و اگر دوست دارید یک دسر طبیعی با عطر وسوسه برانگیز را بخورید در سفر به ارمنستان آلانی را از قلم نیاندازید. این دسر خوشمزه و طبیعی از ترکیب هلو خشک شده زیر نور مستقیم آفتاب درست می گردد که بعد از خشک شدن، هسته درون آن را بیرون کشیده و سپس داخل آن را با مخلوط شگفت انگیز گردو آسیاب شده با شکر، دارچین و هل پر می کنند.

بی شک آلانی یکی از معطرترین و خوشمزه ترین دسرهای ارمنی است که تنها می توان طعم آن را که فراتر از کلمات است در سفر به ارمنستان چشید. برای خرید این دسر می توانید به بازارهای سنتی ایروان سری بزنید که البته بعضی آلانی را به جای هلو با انجیر یا زردآلو اما با همان ترکیبات به فروش می رسانند.

آلانی هلوی پر شده با گردو

آشور یکی از دسرهای ارمنی در کریسمس

آشور یکی از دسرهای محبوب کریسمسی در ارمنستان است که به صورت سنتی در شب کریسمس و شب سال نو تهیه می گردد و این دسر به خاطر ترکیبات و ظاهر مجذوب کننده خود، به نوعی تزئین کننده میزهای جشن ارامنه محسوب می گردد. با وجود آنکه آشور دسر ویژه شب عید است اما قنادی های ارمنستان همواره این دسر خوشمزه را برای گردشگران آماده دارند تا آن ها هم بتوانند طعم فراموش نشدنی این شیرینی فوق العاده را بچشند.

آشور یک خوراکی شیرین معطر تهیه شده از غلات است که داخل آن میوه های خشک، مغز، شیرین کننده های طبیعی، جوز هندی، فلفل، میخک، دارچین، هل و پوست لیمو ترش دارد و دارای طعمی ادویه ای و خاص است.

گاتا معروف ترین شیرینی ارمنی

گاتا از معروف ترین و سنتی ترین دسرهای ارمنی است که تقریباً در تمامی قنادی های این کشور فروخته می گردد و تمامی گردشگران در طول سفر به ارمنستان طعم لذیذ و طرد آن را چشیده اند. گاتا بیشتر در شب کریسمس و اعیاد ویژه ارمنی ها پخته می گردد اما امروزه پخت آن تنها برای مناسبت های ویژه نیست و در تمامی طول سال بوی طبخ آن از قنادی های شهر به مشام می رسد.

این شیرینی ظاهری شبیه به نان شیرمال ایرانی دارد و از ترکیبات آرد، کره و شکر درست می گردد اما بسته به منطقه پخت ممکن است که ترکیبات آن متفاوت باشد و بعلاوه به دلیل ترکیبات به کار رفته در شیرینی امکان نگهداری آن در طولانی مدت میسر است.

سوجوک بمب انرژی

سوجوک یکی از شیرینی های محبوب و سنتی ارمنی است که بسیار مورد علاقه مردم این کشور است و از آن به نام یک خوراکی مغذی و سالم استفاده می کنند. سوجوک در واقع آب نبات های سوسیسی شکل است که از گردو تهیه می گردد و گردوها را روی یک نخ بلند می بندند و سپس در شهد میوه قرار می دهند تا گردو با شهد پوشانده گردد. ترکیبات شهد غلیظ شامل انگور، زردآلو، انار، آجیل و آرد است که این خوراکی را بسیار مغذی و قوی می نماید.

سوجوک گردوی پوشانده با شهد انگور است

باروریک شیرینی حلزونی پر مغز

باروریک یکی دیگر از شیرینی های ارمنی است که به صورت حلزونی شکل و با میزان بسیار زیادی از مغز و آجیل های خورد شده درست می گردد که در بعضی از باروریک ها خامه هم وجود دارد.

مرباهای ارمنی، امضای دسرهای ارمنی

تقریباً در همه جای جهان مربا پیدا می گردد و نمی توان مربا را مختص به یک سرزمین خاص دانست اما هر کشور با توجه به نوع محصولات کشاورزی خود مرباهایی را طبخ می نماید که شاید در هیچ کجای جهان پیدا نگردد.

ارمنی ها هم تقریباً هر چیزی را که از خاکشان بیرون بزند را تبدیل به مربا می کنند و در وعده های غذایی آن را میل می کنند مانند زردآلو، آلو، ذرت، انجیر، به و حتی گردو را با افزودن دارچین و هل تبدیل به مربا می کنند.

لواشک های میوه ای محصول ارمنستان

نام لواشک که به میان بیاید همه ایرانی ها حرف های بسیاری برای گفتن دارند و دیگر احتیاجی ندارند تا یک لواشک میوه ای را در کشور دیگری امتحان کنند حتی اگر لواشک میوه ای از محبوب ترین دسرهای ارمنی باشد. اما توصیه می کنیم اگر در سفر به ارمنستان به بازارهای محلی سری زدید میزانی لواشک خریداری کنید و طعم نو این خوراکی عجیب را بچشید و با نمونه داخلی مقایسه کنید.

دسرهای ارمنی را از کجا بخریم؟

در سفر به ارمنستان و برای خوردن دسرهای ارمنی می توانید اول به بازارهای سنتی شهر ایروان سری بزنید و از مغازه داران سنتی این بازارچه ها بخواهید که شیرینی مورد نظر شما را برایتان آماده کنند که بی شک در این مکان ها شما به خوشمزه ترین نوع این دسرها و شیرینی ها می رسید. بعلاوه قنادی ها و شیرینی فروشان سطح شهر حتماً این دسرهای ارمنی و سنتی را طبخ می کنند که شما می توانید به یکی از آن ها مراجعه نموده و شیرینی دلخواه خود را سفارش دهید.

بیشتر بخوانید:

غذاهایی با طعم بی نظیر که در سفر به ارمنستان نباید از دستشان داد

معرفی رستوران های ایروان، ارمنستان

اطلاعات نو درباره تور واکسن کرونا ارمنستان برای گردشگران ایرانی

ارمنستان در تابستان؛ یک تیر و چند نشان

آیا تور واکسن کرونا ارمنستان حقیقت دارد؟

آشنایی با قلعه های ارمنستان

در تور 3 شب و 4 روز ارمنستان از چه جاذبه هایی بازدید کنیم؟

افتخارات آژانس هواپیمایی خبرنگاران

چه ایرلاین هایی از تهران به کانادا پرواز دارند؟

با 10 غذای محبوب در ژاپن آشنا شوید

حمل کدام وسایل در پرواز ممنوع است؟

10 هتل لوکس ایران که باید در آنها اقامت کرد

منبع: ستاره ونک
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1680

به "لذیذترین دسرهای ارمنی که در سفر به ارمنستان باید بچشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لذیذترین دسرهای ارمنی که در سفر به ارمنستان باید بچشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید