دلیل اصلی تنش در مجمع کرمان چه بود؟

به گزارش شهر سرگرمی، مشکل اساسی بازار ما عدم وجود کانون سهامداران خرد است. بیشتر کسب و کار ها اتحادیه ای دارند، ولی برای سهامداران اتحادیه وجود ندارد که از حقوق آنان دفاع کند.

دلیل اصلی تنش در مجمع کرمان چه بود؟

به گزارش خبرنگاران؛ دوشنبه 6 دی ماه 1400 مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام سال اقتصادی منتهی به 1400/03/31 شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان برای انتخاب هیئت مدیره برگزار گردید.

مجمعی که با انتشار ویدئویی از درگیری در حین برگزاری آن واکنش های بسیاری را برانگیخت. درگیری که گفته می گردد دلیل آن نارضایتی سهامدارن شرکت مذکور از عملکرد مدیران شرکت و هیئت مدیره آن بوده که موجب متضرر شدن سهامداران شده است.

بیشتر بخوانید

  • پالایشی ها تا سرانجام سال به قیمت ذاتی خود می رسند

طبق اظهارات یکی از سهامداران حاضر در مجمع، بخشی از سهامداران تصمیم به تغییر تیم مدیریتی شرکت کرمان گرفتند و قصد داشتند فردی به نام کدیور را به عنوان هیئت مدیره انتخاب نمایند تا مدیریت شرکت را به دست بگیرد و ساختار را طبق خواسته آن ها تغییر دهد.

تصمیمی که گویا به مذاق هیئت مدیره حاکم خوش نیامده و به همین دلیل افراد منسوب به هیئت مدیره، اجازه روی سن رفتن کدیور به عنوان رئیس مجمع و آغاز جلسه برای رای گیری را ندادند. اختلافی که در نهایت منجر به درگیری به نمایش درآمده در ویدئو منتشر شده ختم می گردد.

اما پس از انتشار ویدئو در فضای مجازی، واکنش های بسیاری به نوع برخورد با سهامداران، به وسیله فعالین بازار منتشر شد. از جمله این واکنش ها در توییتر، مبین ناظمی، کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: وقتی کانون سهامداران نباشه همین میشه که توی مجمع کرمان سهامدار کتک میخوره و یه عده ام به ریش این بازار و سهامدار میخندن.

بعلاوه برزو حق شناس کارشناس بازار سهام نیز در توییتی گفت: اینکه آدم میارید تو مجمع برای کتک زدن سهامدار به کنار، وقاحت رو به حدی رسوندین که اراذلتون حین زدن سهامدار به پرچم این مملکت تعدی میکنه و عین خیالتون هم نیست.

سعید ابراهیمی دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز در این مورد گفت: حالا برای صنف سهامدار 50 تا گروه مخالف هم تشکیل بدید و هیچکس هم اونیکی رو قبول نداشته باشه و بشینید هی دعوا کنید باهم. بیچاره سهامدار که گیر شما عشق جایگاه ریاست افتاده.

در ادامه نیز سازمان بورس و اوراق بهادار از شرکت کرمان در خواست کرد که در این خصوص شرح بدهد. مسئولیت این موضوع بر عهده مدیرعامل و سپس هیئت مدیره شرکت کرمان است و باید جوابگو باشند.

برای پیگیری موضوع چندین بار اقدام به تماس با شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان کردیم که در نهایت حاضر به جوابگویی نشدند. بعلاوه اقدام به تماس با بازرس قانونی شرکت کردیم که از آن ها هم پاسخی دریافت نکردیم.

در نهایت برای آنالیز ابعاد مختلف این موضوع با یکی از کارشناسان بازار سرمایه به گفت وگو پرداختیم.

کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به درگیری پیش آمده گفت: مشکل اساسی بازار ما عدم وجود کانون سهامداران خرد است. بیشتر کسب و کار ها یک کانون و یا اتحادیه دارند ولی برای سهامداران اتحادیه وجود ندارد که از حقوق آنان دفاع کند و مدیران پر قدرت هر کاری را که می خواهند، انجام ندهند.

او گفت: در بازار سرمایه تضاد منافع بسیاری میان مدیران و سرمایه گذاران وجود دارد، که این تضاد به ضرر سهامدار خرد نیز بوده است. البته برای حل این مشکل رئیس نو سازمان بورس خبر از پیگیری برای تشکیل کانون سهامداران خرد داده است.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وظیفه بازرس قانونی گفت: وظیفه بازرس این است که مجمع و فرایند رای گیری به طور درست برگزار گردد، ولی در مجمع روز گذشته بازرس قانونی که از طرف سازمان بورس حضور داشته، نتوانسته به خوبی وظیفه خود را انجام دهد و مدیریت را به دست بگیرد.

او گفت: بازرس قانونی در جهت سرانجام این دعوا سازمان بورس، نامه ای به مدیر عامل فرستاده که امروز قرار بود، مدیرعامل و هیئت مدیره جواب این نامه را بدهند. قطعا این تخلفی بوده که رخ داده و باید این تخلف رسیدگی گردد.

آسایش گفت: سهامدار خرد در یک سال گذشته، ظلم های بسیاری دیده و شاید اگر همچنان اتحادیه و کانونی نداشته باشیم، این ظلم ها ادامه دار باشد. پس سازمان بورس و وزیر اقتصاد باید کانون و اتحادیه سهامداران خرد را ایجاد نمایند. اتحادیه ای که به وسیله خود سهامداران و با رای و حمایت آنان تشکیل گردد نه اینکه سهامداران بزرگ مجددا در آن جا ورود نمایند و قدرت را در دست بگیرند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1964

به "دلیل اصلی تنش در مجمع کرمان چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل اصلی تنش در مجمع کرمان چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید