عراق، حدس ها درباره احتمال انتخاب نخست وزیر جدید، برهم صالح با ترامپ ملاقات می نماید

بعضی منابع در شبکه های ارتباط اجتماعی و بعضی فعالان رسانه ای از احتمال معرفی نامزد نخست وزیری تا بیست و چهار ساعت آینده با توجه به سفر برهم صالح به سوئیس خبر داده اند.

عراق، حدس ها درباره احتمال انتخاب نخست وزیر جدید، برهم صالح با ترامپ ملاقات می نماید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، خبرنگار شبکه الشرقیه گفته است که برهم صالح رئیس جمهور عراق طی بیست و چهار ساعت آینده نامزد پست نخست وزیری را معرفی می نماید که این گزینه فردی مستقل و نزدیک به تظاهرات نمایندگان است.

حسن خلاطی نماینده مجلس عراق از فراکسیون حکمت ملی به رهبری سید عمار حکیم گفته است در هفته جاری نامزد پست نخست وزیری معین می گردد. وی اضافه نمود سه گزینه پیش روی رئیس جمهور وجود دارد که به هیچ گروه خاصی وابسته نیستند و وبا تمام نیروهای سیاسی و مردمی ارتباط دارند.گروه های سیاسی در مورد این اسامی با هم اتفاق نظر دارند و دولت جدید زمینه را برای برگزاری انتخاباتی زودهنگام فراهم خواهد نمود.

این در حالی است که محمد الخالدی رئیس فراکسیون مجلسی بیارق الخیر، در تبادل نظر با بغداد الیوم بیان کرد که امروز دوشنبه رئیس جمهور عراق، گزینه نخست وزیری را معرفی می نماید.

بعضی منابع گفته اند که برهم صالح رئیس جمهور عراق از فردا سه شنبه به مدت چهار عراق، بغداد را برای شرکت در اجلاس داووس ترک خواهد نمود و یداری ویژه با ترامپ خواهد داشت.

از سوی دیگر طارق حرب کارشناس مسائل حقوقی در عراق پیشنهاد داده است تا عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی در راس دولت پیشبرد امور تا زمانی که دولت جدیدی انتخاب گردد، بماند که به گفته وی این باعث می گردد تا کشور وارد مرحله خلاء قانونی نگردد.

کوشش بعضی طرف ها برای منحرف کردن راستا تظاهرات

کریم بدر نویسنده و فعال رسانه ای عراقی با بیان اینکه تظاهرات برای تحقق حقوق مشروع امری مقدس است، گفت : برای تغییر شرایط سیاسی فشار آوردن مهم ترین راه است اما بعضی طرف ها به قدرى از تظاهرات سوء استفاده نموده و کوشش می نمایند تا آن را از راستا مسالمت آمیز خود خارج نمایند. وی اضافه نمود کسانی هستند که قصد دارند تظاهرات را از راستا خود خارج نمایند و برنامه های خارجی را پیش می برند. وی گفت: مجموعه ای به دنبال زمین زدن شخصیت های عراقی است و توسط دفتری که با واشنگتن در ارتباط است مدیریت می گردد.

بیانیه منتسب به معترضان در میدان التحریر بغداد :

بیانیه منتسب به معترضان میدان التحریر در فضای مجازی منتشر شده است که به توجیه اقداماتی همچون بستن راه ها و جلوگیری از حاضر شدن دانش آموزان و دانشجویان در کلاس های درس و ... پرداخته است.

در این بیانیه این افراد آمده است : همه ما می دانیم که تشدید اعتراضات مسالمت آمیز ابزاری برای اعمال فشار بر دولت است تا اینکه بتوانیم مطالبات خود را محقق کنیم. مطالباتی که در موارد زیر خلاصه می گردد:

1.تصویب قانون جدید انتخابات و انتخاب نمایندگان به صورت فردی و نه فهرست.

2. تشکیل دولت.

3. محاکمه کسانی که در قتل تظاهرنمایندگان دست داشته اند.

اقداماتی که در تشدید فشار تاثیر دارد از این قرار است:

بستن راه های اصلی به منظور متوقف کردن عبور و مرور و انتقال خیمه ها به آنجا که در نتیجه آن عبور و مرور مختل شده و در نتیجه فعالیت ادارات، مدارس و دانشگاه ها هم متوقف می گردد. در نظر داشته باشید که این روش (تشدید اعتراضات مسالمت آمیز) قانونی است و قانون بین المللی هم آن را تضمین می نماید و باید از آنچه که اقدام غیرقانونی و یا اقدامات خرابکارانه تلقی می گردد خودداری کرد.

اما آنچه که ما خواهان آن هستیم این است که در مورد نفوذ عناصر خرابکار به داخل تظاهرات نمایندگان هوشیار باشیم. کسانی که شیوه های خبیثانه ای داشته اند و از ابتدای اکتبر تا کنون این شیوه را دیده ایم. مواردی مثل استفاده از تک تیراندازان، بمب های صوتی، استفاده از سلاح هایی که صدا خفه کن دارند، چاقوکشی، تخریب چهره تظاهرات، آدم ربایی، قتل و تحویل بعضی از تظاهرات نمایندگان و... ما باید مسالمت آمیز بودن تظاهرات را حفظ کنیم، برای اینکه ممکن است گروهی قصد بهره برداری از آن برای تصفیه حساب های فردی و یا تخریب چهره تظاهرات را داشته باشند. این فرصت ماست و باید از آن به شکل صحیحی از آن استفاده کنیم. چرا که هرگونه اشتباهی می تواند به خطر افتادن زندگی مردم را درپی داشته باشد

این در حالی است که مقتدی صدر رهبر جریان صدر با انتشار توییتی توضیح داد که به خواسته انقلابیون برای شدت بخشیدن به اقدامات خود احترام می گذارد. اما در عین حال تاکید نمود که آنها نباید از چارچوب اعتراضات مسالمت آمیز خارج شوند و با اقدامات خرابکارانه و آشوبگری هم برخورد نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 17 اسفند 1398 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 677

به "عراق، حدس ها درباره احتمال انتخاب نخست وزیر جدید، برهم صالح با ترامپ ملاقات می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، حدس ها درباره احتمال انتخاب نخست وزیر جدید، برهم صالح با ترامپ ملاقات می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید