شیب گرانی مسکن ملایم خواهد بود

به گزارش شهر سرگرمی، یک کارشناس بازار مسکن می گوید: با توجه به ثبات مالی و نرخ سود بانکی انتظار نمی رود که بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری جهش یابد و تورم مسکن متناسب با تورم عمومی خواهد بود.

شیب گرانی مسکن ملایم خواهد بود

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

محمدمهدی مافی اضافه کرد: نوسان های کم دامنه بازار مسکن به عنوان رونق یا دوران گذار از رکود ارزیابی نمی گردد و در واقع با این آمار پایین معاملات، بازار مسکن وارد رونق نمی گردد چرا که آمارها در کشور ما چندان دقیق نیست و نمی توان روی آنها حساب کرد.

وی با بیان اینکه اگر دولت اقدام هایی در بخش مالی و فرادستی انجام دهد می تواند درتوسعه بازار مسکن و رونق کسب و کار موثر باشد، خاطر نشان کرد: اگر دولت باید در میزان سود سپرده های بانکی دوباره تجدید نظر و بانک ها را موظف کند تا بخشنامه های قبلی را اجرا نمایند، امید می رود که سرمایه ها به تدریج وارد بازار مسکن گردد.

این کارشناس درباره پیش بینی بازار مسکن در شش ماهه دوم سال جاری گفت: دولت های یازدهم و دوازدهم نشان داده اند اقدام های خود را با تعقل بیشتری در مقایسه با دولت های پیشین جلو می برند. از دولت کارهای یک باره ندیدیم و به همین سبب ثبات مالی در شرایطی مطلوب واقع شده است و پرداخت مطالبات پیمانکاران هم شاید بتواند به حوزه ساخت و ساز رونق دهد.

مافی همچنین با بیان این که اگر سود بانکی به همین شیوه باشد تاثیری محسوس در بازار مسکن ایجاد نمی گردد و تورم مسکن به اندازه تورم عمومی خواهد بود توضیح داد: به نظر من در شش ماهه دوم مصرف نمایندگان واقعی به بازارمسکن ورود می نمایند و بحث بورس بازی و سرمایه گذاری برای سود آوری در بازار مسکن منتفی خواهد شد.

این کارشناس مسکن با اشاره به این که موضوع مهم دیگر بخش مسکن تناسب ساخت و ساز با شرایط اقلیمی و جمعیت پذیری مناطق مختلف کشور است، توضیح داد: نوار جنوبی کشور با توجه به دسترسی به آب های آزاد و سهولت حمل و نقل ازتوانمندی مناسب برای ایجاد شهرهای جدید و توزیع جمعیت بهره مند است و هم اکنون تمرکز جمعیتی کشور در کلان شهرهایی است که به میزان کافی آب ندارند؛ در حالی که سواحل مکران دارای تراکم بسیار پایینی از نظر جمعیت است و این موضوع در بخش سرمایه گذاری در حوزه مسکن بسیار مهم است.

وی هم چنین نوسازی بافت فرسوده در برخی نقاط را بدون مطالعات جامعه شناسانه دانست و اضافه کرد: متاسفانه حداکثر برنامه ای که در حوزه بافت های ناکارآمد وجود دارد، دید مهندسی است که تخریب کنیم و دوباره بسازیم. به طور مثال در پروژه محله های سیروس و هرندی این موضوع به چشم می آید که باعث شد بافت جمعیتی اطراف از بین برود و آن جا که معضل نقطه ای داشتیم به کانون معضل تبدیل شد.

delta.ir

منبع: پیام دلتا
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 812

به "شیب گرانی مسکن ملایم خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیب گرانی مسکن ملایم خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید