شناسایی شهر ساسانی - آغاز اسلامی داراکان فسا

به گزارش شهر سرگرمی، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حامد مهدی علمدارلو روز 11خرداد 1400 با اعلام این خبر گفت: محوطه داراکان شهرستان فسا از سوی هیأت باستان شناسی ایرانی به مدت یک ماه بررسی می شود.

شناسایی شهر ساسانی - آغاز اسلامی داراکان فسا

سرپرست هیأت بررسی باستان شناسی اضافه نمود: بررسی روشمند محوطه داراکان شهرستان فسا با سه هدف بررسی تطبیقی منابع باستان شناختی و تاریخی در ارتباط با محوطه، بررسی نظام شهری آن بر اساس داده های باستان شناسی و متون تاریخی و شناسایی دوره های سکونتی شهر داراکان بر اساس یافته های باستان شناختی انجام می شود.

علمدارلو با اشاره به اینکه شناسایی محوطه شهر دراکان در سال 1388 توسط گروه بررسی شهرستان فسا به سرپرستی احمدعلی اسدی اجرا شده است، شرح داد: بررسی حاضر در راستای شناسایی بهتر محوطه از اردیبهشت ماه آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.

سرپرست هیأت بررسی باستان شناسی شهرستان داراکان گفت: این محوطه در نزدیکی روستای داراکویه از بخش ششده و قره بلاغ شهرستان فسا در جاده قدیم فسا به داراب واقع شده است و با توجه به اشاره در متون تاریخی و از جمله ابن حوقل این محوطه یکی از شهرهای ارتباطی بین فسا و داراب در دوره های آغاز اسلامی بوده است.

این باستان شناس خاطر نشان کرد: با این حال نتایج بررسی تا به امروز بیانگر این بوده که بنیاد اولیه شهر در دوره ساسانی و با نقشه ای نسبتا مستطیل شکل و شبکه بندی داخلی شطرنجی شکل گرفته یا تاسیس شده است.

علمدارلو شرح داد: اطلاعات اولیه بررسی نشان می دهد که شهر داراکان در دو قسمت شمالی و جنوبی در دو طرف رودخانه شکل گرفته و آثار معماری از دوره های ساسانی و اسلامی و همچنین سه رشته قنات بر روی محوطه قابل مشاهده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1649

به "شناسایی شهر ساسانی - آغاز اسلامی داراکان فسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی شهر ساسانی - آغاز اسلامی داراکان فسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید