سازمان میراث فرهنگی اعلام شرایط قرمز کند

به گزارش شهر سرگرمی، نشست هم اندیشی چگونگی تحقق مبانی برنامه ششم توسعه در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر روز گذشته طی چهار ساعت با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی و جمعی از مدیران فعالان گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی در سالن فجر ارگ آزادی برگزار گردید.

سازمان میراث فرهنگی اعلام شرایط قرمز کند

در پنل گردشگری این برنامه که جزو آخرین پنل های نشست بود، محمدتقی رهنمایی استاد دانشگاه در حوزه گردشگری گفت: روضه ای که الان می خوانم 35 سال پیش هم خوانده بودم ولی باز امید دارم؛ اینکه یکی از 12 محور برنامه ششم توسعه، گردشگری است؛ امیدم را بیشتر نموده است. قرار شد حرف هایی زده گردد که در تدوین برنامه ششم مورد استفاده قرار گیرد.

وی از بعضی حضار بابت جداسازی موضوع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتقاد کرد و گفت: بحث دعوای درونی که گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی کدام یک در این سازمان حرف اول را می زند، همین جا کنار بگذارید. گردشگری تقاضاست و میراث فرهنگی و صنایع دستی؛ عرضه.

رهنمایی گفت: 35 سال است گردشگری نیمه تعطیل شده و ویرانه ای را تحت عنوان سازمان میراث فرهنگی برایمان باقی گذاشته است؛ اینها وابسته به هم هستند، چطور به خود اجازه می دهید که هر یک را جدا کنید. در تدوین برنامه ششم، خود را از نگاه بخشی به موضوع سازمان آزاد کنید. نگاه ها باید سازمانی باشد. تا وقتی دیدگاه فضایی نداشته باشید، همانطور می گردد که برنامه ریزی ها در پنج برنامه قبلی عنوان شده بود. فکر می کنم سازمان باید اعلام شرایط قرمز و آماده باش کند. شاد نباشیم که گردشگران ورودی به دو برابر رسیده اند. اگر به گردشگری که انسانی حساس است، به درستی پاسخ ندهیم؛ این بخش تابع بازده نزولی می گردد. ما فکر می کنیم بعد از توافق است که تعداد گردشگران خارجی به ایران زیادتر شده است.

وی اضافه کرد: واقعیت این است که 35 سال ایران پشت پرده جنجالی قرار داشت. کمی رسانه های گروهی را ببینید. مردم جهان کنجکاو شده اند، ببینند پشت این پرده چه خبر است؟ عده ای برای سر در آوردن از آن، به ایران می آیند. به محض کنار رفتن این پرده، همه چیز رو می گردد و گردشگران متوجه خواهند شد که راهنمایان گردشگری، اطلاعات درستی از جاذبه های گردشگری ندارند. سرویس های بهداشتی و حمل و نقل مشکل دارد.

این استاد دانشگاه بیان نمود: به نظرم باید حتی نمایندگان مجلس نیز به همراه وزیران و مدیران کل، استانداران، فرماندهان و مسئولان آموزش ببینند، وزیران فرهنگ و ارشاد تا آخرین دوره ای که مسئولیت راهنمایی میراث را داشتند، وقتی می خواستند برنامه ها را معرفی نمایند، جرات نمی کردند در مجلس یک کلمه درباره گردشگری حرف بزنند، چون نماینده ها در آن دوره شهامت نداشتند، بشنوند که یک وزیر درباره گردشگری چه می گوید. روز بعد وزیران در یک مصاحبه، برنامه های گردشگری خود را اعلام می کردند.

وی گفت: آخر هفته مردم مثل زنبور از شهرهای بزرگ به شیراز و اصفهان و دو، سه شهر دیگر می فرایند. بیش از پنج میلیون مهاجر در ایران داریم. سرمایه ای که آنها دارند بیش از هزار میلیارد است. برای سرمایه گذاری نیاز نداریم شرکت های خارجی بیایند. اگر شرایط و امنیت سرمایه گذاری را فراهم کنیم، بخشی از نیازها را همین افراد برطرف می نمایند. کسانی که به ایران می آیند، خودشان از بهترین گردشگران هستند. در برنامه ششم از آرمانگرایی صحبت نکنید، چون در شرایط فعلی آرمانگرایی جایی ندارد.

رهنمایی توضیح داد: تامین امنیت آثار تاریخی در سایت هایی که دارای ارزش میراثی است، بسیار اهمیت دارد. اکنون سیستم کنترل و نظارت در سایت ها موجود نیست. حفاری های غیرمجاز بیداد می نماید. پفراینده های دادگستری را در مناطقی که دارای این سایت های میراثی هستند، آنالیز کنید و در برنامه ششم آن را لحاظ کنید.

در ادامه این برنامه الماسی رئیس پژوهشکده گردشگری بیان نمود: بین سیاست های عمومی دولت ها با تصمیماتی که بخش خصوصی می گیرد، همزیستی وجود ندارد. یک زمان به سرمایه گذار اجازه سرمایه گذاری می دهیم و زمان دیگر از کار او جلوگیری می کنیم. ما همواره در مرحله اجرا کم می آوریم. برنامه ریزی وجود دارد ولی در مرحله اجرا باید چاره اندیشی گردد. در این زمینه باید به مدیران چاره ساز توجه کرد.

پس از انتها نشست چهار ساعته سازمان میراث فرهنگی درباره چگونگی تحقق برنامه ششم در حوزه مربوط به این سازمان، عباس پیرمرادیان رئیس جامعه راهنمایان گردشگری خواست تا چند دقیقه ای صحبت کند.

وی گفت: اخطار می دهم که اگر راهنما، آموزش نبیند تیر خلاص به گردشگری نمی خورد، اما تیر خلاص به مچ پای راست گردشگر خواهد خورد که اگر شانس بیاوریم گردشگری ایران پس از این مرحله با عصا و لنگان لنگان راه می رود.

فرد دیگری از میان جمعیت بلند شد و خود را استاد دانشگاه و فعال گردشگری معرفی کرد و گفت: فقط یک جمله می خواهم بگویم آن هم این است که دهان هایی که سیب می گویند، بوی سیر می دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 738

به "سازمان میراث فرهنگی اعلام شرایط قرمز کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان میراث فرهنگی اعلام شرایط قرمز کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید