روزی که بدعهدی صدام جهانی شد

به گزارش شهر سرگرمی، امروز 30 مردادماه سالروز عملیات پدافندی شرهانی است که در سال 1367 انجام شد.

روزی که بدعهدی صدام جهانی شد

به گزارش گروه رسانه های شهر سرگرمی، امروز 30 مردادماه سالروز عملیات پدافندی شرهانی است که در سال 1367 انجام شد.

خاتمه بعد از فراز و نشیب های چهارماه اولیه سال 1367 ،29 مردادماه همان سال آتش بس رسمی بین ایران و عراق آغاز شد. وضعیت عمومی تمام مناطق آرام و بدون حادثه گزارش شد.

در منطقه شرهانی، تدبیر لشکر 77 خراسان از نیروی زمینی ارتش بر این نهاده شد تا قبل از 29 مرداد ماه 1367 و آغاز آتش بس، با گردان تجدیدسازمان شده 791 تکاور که از تیپ 45 مأموریت گرفته بود؛ مواضعی را در غرب رودخانه دویرج در منطقه شرهانی اشغال کند.هرچند این اقدام قبل از آغاز آتش بس صورت پذیرفت ولی نیروهای عراقی مستقر در منطقه نسبت به نحوه استقرار یگان های ایران اعتراض داشته و اظهار داشتند که منطقه اشغال شده توسط ایران بعد از آغاز آتش بس اشغال شده است. مذاکرات طرفین به نتیجه نرسید و علی رغم آمادگی سربازان و افسران برای یک درگیری شدید، به دلیل دستور اکید تیراندازی نکردن و جلوگیری از نقض آتش بس توسط ایران،نیروهای حاضر در منطقه به محاصره ده ها دستگاه تانک عراقی درآمده و آخرین اقدام عراق در جنگ به طور ناجوانمردانه صورت گرفت.

در نتیجه این عملیات، با به محاصره درآمدن نیروهای خودی، فرمانده ایرانی منطقه در حضور ناظران سازمان ملل جهت صحبت با طرف عراقی به مواضع عراقی ها مراجعه کرد که در آن محل بازداشت و سپس به اسارت درآمد و متعاقب آن 700 نفر دیگر از نیروهای 2500 نفری حاضر در منطقه به اسارت نیروهای عراقی درآمدند. در این عملیات با تدبیر فرمانده ایرانی که به اسارت دشمن درآمده بود با تماس از طریق بی سیم با یگان های خودی و صدور پیغام لازم حدود 1800 نفر از نیروهای ایرانی از رودخانه دوبرج عبور نموده و در ساحل شرقی مواضع پدافندی اتخاذ کردند و در نتیجه تعداد اسرا تقلیل یافت. به جز اسارت نیروهای ایرانی، تلفات و ضایعاتی در این عملیات به وجود نیامد.

منبع : ایسنا

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 254

به "روزی که بدعهدی صدام جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزی که بدعهدی صدام جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید