ردیابی سیارکی که با شلیک ناسا از مسیر خود منحرف شد ، عکس

به گزارش شهر سرگرمی، ایسنا نوشت: تصاویر تازه تلسکوپ فضایی هابل از برخورد فضاپیمای دارت با سیارک دیمورفوس، پرواز زباله های فضایی را در پی این رویداد نشان می دهند.

ردیابی سیارکی که با شلیک ناسا از مسیر خود منحرف شد ، عکس

تلسکوپ فضایی هابل(HST) تغییرات چشمگیر ساعت به ساعت در اعماق فضا را که در اثر برخورد عمدی یک کاوشگر ناسا با یک سیارک به وجود آمده بودند، ردیابی کرد.

مأموریت آزمایش تغییر مسیر دوگانهٔ سیارک یا دارت(DART) ناسا در اواخر سپتامبر 2022 با یک سیارک کوچک به نام دیمورفوس(Dimorphos) برخورد کرد و هدف آن آزمایش روشی برای انحراف سیارک در مسیر برخورد با زمین بود.

تصاویر تازه تلسکوپ فضایی هابل که روز اول مارس منتشر شدند، گرد و غبار و زباله هایی را نشان می دهند که با سرعت بالا از دیمورفوس و سیارک همراه بزرگ تر آن موسوم به دیدیموس(Didymos)، پس از برخورد دارت پرواز می نمایند. اعتقاد بر این است که این برخورد، حدود 1000 تن از مواد سیارک باستانی را به فضا پرتاب نموده است.

جیان یانگ لی(Jian-Yang Li)، پژوهشگر موسسه علوم سیاره ای(PSI) در آریزونا، در بیانیه منتشرشده به وسیله موسسه علمی تلسکوپ فضایی(STScI) در بالتیمور که برنامه علمی هابل را اجرا می نماید، گفت: ما هرگز شاهد برخورد یک شی با یک سیارک در یک منظومه سیارکی دوتایی در لحظه نبوده ایم و این واقعا شگفت آور است. من فکر می کنم که فوق العاده است. اینجا چیزهای زیادی در حال وقوع است. کمی زمان می برد تا آنها را بفهمیم.

این تصاویر تازه با پژوهشی به سرپرستی لی و با همکاری 63 عضو دیگر گروه دارت همراه شد.

اطلاعات مبتنی بر کار هابل، حداقل سه مرحله از حرکت زباله های دیمورفوس را نشان می دهند. براساس این اطلاعات، ابتدا یک مخروط پرتابی تشکیل شد، سپس زباله ها به مدار سیارک پریدند و در نهایت این جریان به علت فشار باد خورشیدی به پشت سیارک حرکت کرد.

فیلم مبتنی بر تصاویر تازه منتشرشده هابل، تقریبا از 1.3 ساعت پس از برخورد آغاز می گردد و دیمورفوس و دیدیموس را در فاصله ای نشان می دهد که نمی توان آنها را به صورت جداگانه تشخیص داد. تقریبا دو ساعت پس از این رویداد، می توان زباله هایی را دید که با سرعتی بیش از 6.4 کیلومتر در ساعت در حال حرکت هستند. این سرعت به قدری زیاد است که می تواند بر کشش گرانشی منظومه سیارکی غلبه کند.

این ساختار مخروطی حدود 17 ساعت پس از برخورد آغاز به شکل گیری کرد. در ادامه بیانیه آمده است: برجسته ترین ساختارها، ویژگی های چرخشی هستند. این چرخش به کشش گرانشی سیارک همراه، یعنی دیدیموس گره خورده است.

آخرین مرحله، زباله هایی را نشان می دهد که در پشت سیارک جریان می یابند. در آنجا سبک ترین ذرات، سریع ترین و دورترین فاصله از سیارک را طی می نمایند. در هر حال، این فرآیندها هنوز قابل درک نیستند زیرا هابل شاهد تقسیم شدن این جریان به دو جریان جداگانه طی چند روز بود و مکانیسم عامل آن معین نیست.

تلسکوپ های بسیاری در زمین و فضا از برخورد دارت تصویربرداری کردند و نتایج بیشتری از این تحقیقات گوناگون به دست خواهد آمد که داده ها را تجزیه، درک و پردازش می نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 اسفند 1401 بروزرسانی: 11 اسفند 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2165

به "ردیابی سیارکی که با شلیک ناسا از مسیر خود منحرف شد ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی سیارکی که با شلیک ناسا از مسیر خود منحرف شد ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید