دهن کجی به قوانین میراث فرهنگی در دامغان ، نامه امام آدینه هم تاثیر نداشت ، ساخت وساز در حریم درجه یک آثار تاریخی ادامه دارد

به گزارش شهر سرگرمی، ساخت ساز در حریم درجه یک آثار تاریخی دامغان ادامه دارد و به نظر می رسد شرایط گذز از سازمان میراث فرهنگی به وزارت میراث فرهنگی زمینه سوء استفاده بیشتر را برای متجاوزان به حریم این آثار فراهم نموده است.

دهن کجی به قوانین میراث فرهنگی در دامغان ، نامه امام آدینه هم تاثیر نداشت ، ساخت وساز در حریم درجه یک آثار تاریخی ادامه دارد

شهر سرگرمی: ساخت و ساز در حریم درجه یک آثار ثبت شده امامزاده جعفر (ع)، امام زاده محمد(ع)، برج چهل دختر و مقبره شاهرخیه توسط هیات امنای بقعه این امام زادگان در دامغان در بهار سال جاری نگرانی و واکنش بسیاری از شهروندان، مسئولان میراث فرهنگی، فعالان مدنی و … را ایجاد کرد به طوری که این نگرانی ها سبب ارسال نامه ای از سوی امام آدینه دامغان به سرپرست وزارت میراث فرهنگی شد تا جلوی این ساخت و سازها گرفته گردد. امام آدینه دامغان در نامه خود به ساخت 7 باب واحد تجاری در حریم درجه یک آثار تاریخی - مذهبی اشاره نموده یود.

پس از این اتفاق معاون میراث فرهنگی کشور دستور توقف پروژه را صادر کرد اما پروژه ادامه پیدا کرد تا اینکه در نشستی با حضور مسئولان میراث فرهنگی، متولیان پروژه و مسئولان محلی مقرر شد این فرآیند ساخت و ساز که خلاف ضوابط میراث فرهنگی است تنها تا ارائه طرح جدید و مورد تایید میراث فرهنگی متوقف گردد و حتی با وجود تخلفات صورت گرفته، قرار بر توقف کامل پروژه و ملغی شدن آن نبود اما 24 ساعت پس از توقف این پروژه دوباره از سر گرفته شد و گودبرداری و بتن ریزی در این ساخت و سازها برای ایجاد مجموعه عمرانی - تجاری انجام گرفت.

هادی احمدی مدیرکل بافت ها و بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی در این باره گفت: با وجود شفافیت قانون و با توجه به محرز بودن تخلف اجرای این طرح در حریم درجه یک امام زاده، هیئت امنای این مجموعه در برابر قوانین میراث فرهنگی ایستادگی می نمایند و حاضر به اجرای قانون نیستند.

او ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حسب وظیفه ای که دارد از شهردار دامغان و هیئت امنای امام زاده شکایت نموده است اما متأسفانه دادستان دامغان به این شکایت ترتیب اثر نداده است.

جمعی از شهروندان، فعالان مدنی و فرهیختگان دامغان در نامه ای به استاندار سمنان همچنان پیگیر توقف این پروژه هستند این در حالی است که با گذر زمان حریم درجه یک این آثار هر روز بیش از قبل در حال مخدوش شدن است و پروژه ساخت و ساز هر روز پیشروی بیشتری دارد.

به نظر می رسد هیئت امنای امامزاده نیز از شرایط تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه نهایت استفاده را برده و فعالیت عمرانی خود را ادامه می دهند.

این اتفاق نه تنها موجب آسیب به حریم این آثار ارزشمند متعلق به دوره تیموری و سلجوقی دامغان که میراث فرهنگی کشور هشتند و نقش هویتی در شهر دامغان دارند می گردد، بلکه بی اعتباری ضوابط میراث فرهنگی و قوانین را هم به بار می آورد.

منبع: چمدان
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 256

به "دهن کجی به قوانین میراث فرهنگی در دامغان ، نامه امام آدینه هم تاثیر نداشت ، ساخت وساز در حریم درجه یک آثار تاریخی ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهن کجی به قوانین میراث فرهنگی در دامغان ، نامه امام آدینه هم تاثیر نداشت ، ساخت وساز در حریم درجه یک آثار تاریخی ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید