دمای حاصل از برخورد دو ستاره نوترونی چقدر است؟

به گزارش شهر سرگرمی، هنگامی که دو ستاره نوترونی با یکدیگر برخورد می کنند در مرکز برخورد گرمای شدیدی بین آن دو ایجاد می شود که نمی توان آن را با یک دماسنج به راحتی اندازه گرفت. مشاهدات گوناگونی برای اندازه گیری دمای سطح وجود دارد اما اندازه گیری دمای مرکزی آن کمی مشکل است.

دمای حاصل از برخورد دو ستاره نوترونی چقدر است؟

این واقعیت وجود دارد که ما تنها برخورد یک ستاره نوترونی را مشاهده کرده ایم و این گونه نیست که فرصت های بسیاری برای اندازه گیری دمای یک برخورد نوترونی داشته باشیم. به همین منظور دانشمندان دانشگاه مونیخ کمی دست به ابتکار زده و روش دیگری را برای این اندازه گیری ابداع کرده اند. آنها دریافتند که چگونه می توان برخورد ستارگان نوترونی را درست بر روی زمین آن هم با نوع دیگری از برخورد ذرات شبیه سازی کرد.

در برخورد یون های سنگین٬ برخی از شرایط مانند دما و تراکم ذرات مشابه شرایط برخورد ستاره های نوترونی است و درست مانند فوتون هایی که در برخورد نوترون ها تولید می شوند، در هنگام برخورد این یون های سنگین که با سرعت نور حرکت می کنند٬ نیز می توانند تولید شوند.

به گفته فیزیکدان Jurgen Friese، این کار را می توان با استفاده از شتاب دهنده یون سنگین GSI انجام داد اما دو مشکل اصلی وجود دارد. این فوتون ها به ندرت ظاهر می شوند و بسیار ضعیف هستند.

مشکل اول را میتوان با اختصاص دادن زمان بیشتر و زیاد شدن تعداد برخوردها برطرف کرد. مشکل دوم کمی پیچیده تر است. این تیم برای شناسایی الگوهای بسیار ضعیف اشعه چرنکوف تولید شده توسط محصولات پوسیدگی فوتون ها، مجبور به طراحی یک دوربین بزرگ به ابعاد 1.5 متر مربع بودند. این فوتون ها بسیار ضعیف بوده و با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند.

از این رو آنها توانستند دمای حاصل از برخورد دو ستاره نوترونی با جرم 1.35 برابر خورشید را اندازه گیری کنند. این دما برابر 800 میلیارد درجه سانتیگراد بوده و می تواند هسته های سنگین را نیز ذوب کند.

sciencealert

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 277

به "دمای حاصل از برخورد دو ستاره نوترونی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمای حاصل از برخورد دو ستاره نوترونی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید