دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری ابلاغ شد

به گزارش شهر سرگرمی، دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری بازنگری، به تایید وزیر علوم تحقیقات و فناوری رسید و ابلاغ شد.

دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری ابلاغ شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، با توجه به برگزاری هر ساله مراسم تجلیل از اعضای هیأت علمی نمونه کشور، به وسیله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اردیبهشت ماه، آخرین نسخه از دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیأت علمی نمونه کشوری بازنگری و به تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسید که متن کامل این دستورالعمل به توضیح زیر است:

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اساس این دستورالعمل به منظور تجلیل از اعضای هیئت علمی نمونه کشور، با برپایی مراسم آئین نکوداشت اعضای هیئت علمی نمونه کشوری، نسبت به تکریم شأن و منزلت ایشان اقدام به عمل می آورد. این مراسم ترجیحاً در اردیبهشت ماه هر سال به مناسبت سالروز شهادت استاد مطهری و روز معلم برگزار می گردد.

ماده 1: انتخاب و معرفی اعضای هیئت علمی نمونه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور که از این پس مؤسسه نامیده می شوند. از میان اعضای هیئت علمی با مراتب مختلف بر اساس این دستورالعمل صورت می گیرد.

ماده 2: عضو هیئت علمی نمونه مؤسسه می بایست از میان اعضای هیئت علمی شاغل و تمام وقت با حداقل پنج سال سابقه خدمت در شرایط رسمی (اعم از آزمایشی یا قطعی) که حداقل امتیازات زیر را از جدول امتیازات عضو هیئت علمی نمونه احراز کرده است، پیشنهاد گردد.

مرتبهعضو هیأت علمی آموزشی- پژوهشیعضو هیأت علمی پژوهشی
استادیحداقل 300 امتیازحداقل 215 امتیاز
دانشیاریحداقل 265 امتیازحداقل 200 امتیاز
استادیاریداقل 240 امتیازحداقل 185 امتیاز
مربیحداقل 215 امتیازحداقل 165 امتیاز

تبصره 1: در خصوص انتخاب استادیاران و مربیانی که از نظر امتیاز در شرایط برابر قرار دارند مقدار سابقه خدمت آموزشی و پژوهشی و خدمات برجسته ملاک عمل خواهد بود.

تبصره 2: امتیازات آموزشی برای اعضای هیئت علمی پژوهشی بر مبنای حداکثر 3 واحد در هر نیم سال قابل محاسبه است.

ماده 3: مؤسسه می تواند به ازای هر 150 عضو هیئت علمی، یک تن و حداکثر چهار تن از افراد واجد شرایط را معرفی نماید.

ماده 4: مؤسسه هر ساله از بین اعضای هیئت علمی خود افراد واجد شرایط را که بر اساس شاخص های مشخص شده، بیشترین امتیازات را دارا می باشند، انتخاب و معرفی می کند.

1-4: ترکیب کمیته انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه:

1-1-4: رئیس مؤسسه (رئیس کمیته)

2-1-4: معاون آموزشی (دبیر کمیته در مؤسسات آموزشی)

3-1-4: معاون فرهنگی یا عناوین مشابه

4-1-4: معاون پژوهشی (دبیر کمیته در مؤسسات پژوهشی)

5-1-4: رؤسای دانشکده ها (پژوهشکده ها) وابسته به مؤسسه حسب مورد

6-1-4: مدیران گروه های آموزشی (پژوهشی) حسب مورد

7-1-4: سه تن از اعضای هیئت ممیزه ذیربط و یا سه تن از اعضای هیئت علمی صاحب نظر و با سابقه (در مؤسسات بدون هیئت ممیزه) با انتخاب رئیس مؤسسه

8-1-4: دبیر هیئت ممیزه منطقه یا مدیر کل دفتر نظارت و سنجش دانشگاه (در مؤسسات بدون هیئت ممیزه)

2-4: فرم های تکمیل شده مربوط به افراد منتخب، پس از تأیید کمیته انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه برای آنالیز نهایی با امضای رئیس کمیته، به دبیرخانه کمیسیون موضوع ماده 5 ارسال می گردد.

ماده 5: مرکز هیئت های امنا و هیئت های ممیزه به عنوان دبیرخانه کمیسیون انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند.

ماده 6: مؤسسه می بایست بر اساس ضوابط این دستورالعمل، نسبت به معرفی افراد پیشنهادی اقدام نماید. بدین منظور، لازم است صورت جلسه مربوط (پیوست شماره یک)، به همراه فرم مشخصات افراد ذینفع (پیوست های 2 و 3) و مدارک و مستندات مورد درخواست (که همه ساله طی بخشنامه ای اعلام می گردد) در موعد مقرر به دبیرخانه کمیسیون انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه ارسال گردد.

تبصره 1: به پیشنهاد هایی که بعد از تاریخ مشخص شده ارسال گردد و یا مدارک و مستندات لازم را به همراه نداشته باشند، ترتیب اثر داده نخواهد شد و رسیدگی به این گونه موارد برای سال بعد نیز منوط به دریافت پیشنهاد مجدد خواهد بود.

تبصره 2: معرفی افرادی که در سال های قبل به عنوان عضو هیئت علمی نمونه انتخاب و معرفی شده و مورد تقدیر قرار گرفته اند؛ امکانپذیر نمی باشد.

تبصره 3: شرکت مجدد کسانی که انتخاب نمی شوند، در سال های بعد بلامانع است.

ماده 7: پرونده های رسیده از مؤسسات، در کمیسیون انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه مورد آنالیز نهایی قرار گرفته و سپس افراد منتخب با رعایت ماده 9 این دستورالعمل به وسیله دبیرخانه کمیسیون برای تأیید نهایی به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد می شوند.

ماده 8: ترکیب اعضای کمیسیون انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه موضوع ماده 5:

1-8: معاون آموزشی وزارت

2-8: معاون پژوهشی وزارت

3-8: معاون فناوری و نوآوری وزارت

4-8: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت

5-8: رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت های ممیزه (دبیر کمیسیون)

6-8: مدیر کل دفتر وزارتی

7-8: دو تن از اعضای هیئت ممیزه مرکزی به پیشنهاد دبیر کمیسیون و تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

8-8: دو تن از شخصیت های علمی و فرهنگی کشور (ترجیحاً از اساتید نمونه سال های قبل) به پیشنهاد دبیر کمیسیون و تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

ماده 9: جلسات کمیته مؤسسه و کمیسیون وزارت، با حضور حداقل 7 تن از اعضا، رسمیت یافته و مصوبات آن ها با 4 رأی اعضای حاضر قانونی می باشد.

تبصره 1: دعوت از اعضا به وسیله دبیر انجام می پذیرد.

تبصره 2: تصمیمات کمیسیون انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه پس از تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قانونی است.

این دستورالعمل در 9 ماده و 7 تبصره به تصویب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسید و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است و جایگزین دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری به شماره 15/40310 مورخ 1400/03/01 می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2043

به "دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید