خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل های ایران افتاده است

به گزارش شهر سرگرمی، مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل ها ضمن تشریح آفات و بیماری هایی که در رویشگاه های مختلف کشور به دلیل تغییرات اقلیمی به وجود آمده است، گفت: نزدیک به پنج میلیارد تومان اعتبار برای رویشگاه ها و استان هایی که درگیر آفات و بیماری هایی هستند در نظر گرفته شده است.

خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل های ایران افتاده است

بهمن افراسیابی در گفت وگو با شهر سرگرمی با بیان اینکه طی چند سال اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی، آفات و بیماری های درختان و پوشش های گیاهی نیز بیشتر شده است، اظهار کرد: در حال حاضر در رویشگاه های مختلف کشور آفات و بیماری هایی درختان را فراگرفته است.

خشک شدن درختان بلوط زاگرس در پی حمله سوسک چوب خوار و آفت جوانه خوار

وی با اشاره به رویشگاه زاگرس گفت: در رویشگاه زاگرس با بیماری خشکیدگی بلوط روبرو هستیم که علت اصلی آن خشکسالی و تغییرات اقلیمی است. علاوه بر خشکیدگی بلوط، آفت سوسک چوب خوار، قارچ زغالی و آفت جوانه خوار بلوط در رویشگاه زاگرس مشکلاتی را برای درختان ایجاد نموده اند. آفت جوانه خوار بلوط بعد از دوره زمستان و زمانی که بلوط در حال جوانه زدن است، جوانه بلوط را می خورد و درخت را خالی از پوشش می نماید. جوانه خوار بلوط در برخی استان ها از جمله استان آذربایجان غربی، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، استان فارس و لرستان وجود دارد.

خسارت گیاهان انگلی و آفت تشی به رویشگاه ایران تورانی

مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه درباره آفات و بیماری های رویشگاه ایران تورانی شرح داد: در این رویشگاه عمده خسارتی که به جنگل ها وارد می گردد از گیاهان انگلی و نیمه انگلی مانند لورانتوس، ارس واش و دارشواش است. این گیاهان انگلی خسارت زیادی به جنگل های ایران تورانی وارد نموده اند همچنین در کنار این گیاهان، آفتی به نام تشی نیز در این جنگل ها وجود دارد.

افراسیابی ادامه داد: آفت تشی جانوری است که پوست درختان را می خورد و ریشه آن ها را از بین می برد. به دلیل خشکسالی ها در کشور، ترکیب پوشش گیاهی و تنوع غذایی این آفت از بین رفته و این جانور گرسنه شده است از این رو به بدنه درختان بنه حمله و از آن تغذیه می نماید. به همین دلیل درختان بنه در رویشگاه ایران تورانی خشک شده اند.

یک قارچ و یک آفت همزمان در حال تخریب شمشادزارها در رویشگاه هیرکانی

وی با اشاره به رویشگاه هیرکانی در کشور گفت: متاسفانه بیشترین خسارتی که طی سه سال اخیر به این منطقه وارد شده است به درختان شمشاد وارد آمده است. از حدود سال 90 درختان شمشاد آلوده به بیماری قارچی به نام بلایت شمشاد شدند که خسارت زیادی به شمشادزارها وارد کرد. بلایت شمشاد، قارچ بسیار خطرناکی است که تا حدود پنج سال می تواند در خاک زنده بماند. از این رو مبارزه با این قارچ کار دشواری است.

مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: متاسفانه در دو سال اخیر نیز آفتی جدید به شمشادزارها حمله نموده است که معروف به شب پره شمشاد است بنابراین در حال حاضر یک قارچ و یک آفت همزمان در حال تخریب شمشادزارها هستند و خسارت زیادی به آن وارد نموده اند. علاوه بر این آفت و بیماری، بیماری های دیگری نیز در مناطق هیرکانی وجود دارد ولی بلایت شمشاد و شب پره شاخص تر و حادتر از بقیه آفت های منطقه هستند.

فشار تنش آبی و شپشک سفید به تاغزارهای فلات مرکزی

افراسیابی با اشاره به وضعیت پوشش گیاهی در فلات مرکزی کشور شرح داد: متاسفانه تاغزارها (تاغزار گیاهی است که به صورت درخچه با مقاومت زیاد در برابر خشکی و گرما برای جلوگیری از گسترش کویر استفاده می گردد) در فلات مرکزی کشور آلوده به آفتی به نام شپشک سفید تاغ شده اند که علت اصلی آن تغییرات اقلیمی، خشک شدن زمین و کاهش رطوبت است. تنش های آبی در این منطقه نیز خسارت هایی را وارد نموده است و پیش از اینکه درخت توسط این آفت خشک گردد، تنش های آبی آن را از بین می برد.

مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه با بیان اینکه برای مبارزه با همه این آفات و بیماری ها دستورالعمل اجرایی نوشته و به کلیه استان ها اعلام نموده ایم که بر اساس دستورالعمل فنی سازمان عمل نمایند، توضیح داد: در حال حاضر کلیه عرصه های آلوده شناسایی و نقشه آن ها تهیه شده است.

اقدامات ضربتی و کنترلی در مناطق بحرانی آلوده به بیماری و آفت

وی با تاکید بر اینکه اقدامات ضربتی و کنترلی در مناطق بحرانی اجرا شده است، اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر مسئله ای از نظر اعتباری برای مبارزه با آفات و بیماری ها نداریم و به کلیه استان ها اعلام نموده ایم که به محض مشاهده هر نوع آفت و بیماری حاد آن را به سازمان جنگل ها اعلام نمایند تا کارشناسان سازمان را برای شناسایی آفت و بیماری اعزام کنیم، همچنین نزدیک به پنج میلیارد تومان اعتبار برای رویشگاه ها و استان هایی که درگیر آفات و بیماری هایی هستند در نظر گرفته شده است که حدود 75 درصد آن به استان ها تخصیص داده شده است.

افراسیابی با بیان اینکه فصل پاییز و زمستان فصل مبارزه با آفات نیست، گفت: بیشتر فعالیت آفات در اوایل سال و فروردین ماه است. در حال حاضر تنها درگیر مبارزه با آفت بلایت شمشاد هستیم چراکه به دلیل وضعیت خاصی که در منطقه هیرکانی وجود دارد، این آفت در همه فصول سال فعال است.

مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به ممنوعیت استفاده از سموم شیمیایی در مناطق طبیعی توضیح داد: از سموم شیمیایی فقط به صورت نقطه ای و در سطح بسیار کم استفاده می گردد و بیشتر اقدامات مبارزه به صورت بیولوژیک و مکانیکی است، همچنین از بومیان، بهره برداران و دامداران نیز برای مبارزه با آفات و بیماری ها استفاده می کنیم چرا که در امر مبارزه این افراد می توانند بهترین همیاران ما باشند.

وی در انتها گفت: تغییرات اقلیمی، خشکسالی و کاهش رطوبت عوامل اصلی بروز آفات و بیماری ها هستند. مجموعه سیاست های ما برای مبارزه با آفات و بیماری ها به گونه ای تعریف شده است که اثرات خشکسالی و تغییرات اقلیمی را کاهش دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 21

به "خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل های ایران افتاده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل های ایران افتاده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید