خبرنگاران نمایشگاه آوای دستان زنان جنوب در بوشهر برپا شد

به گزارش شهر سرگرمی، بوشهر- خبرنگاران- به مناسبت روز جهانی صنایع دستی نمایشگاه آوای دستان زنان جنوب روز سه شنبه در گالری سوره بوشهر برپا شد.

خبرنگاران نمایشگاه آوای دستان زنان جنوب در بوشهر برپا شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر در آئین افتتاح این نمایشگاه گفت: صنایع دستی از بخش های ویژه و خاص اقتصاد غیرنفتی است که با استفاده از منابع داخلی تولید و دارای ارزش اضافه کرده بالایی است.

سعید زرین فر اضافه کرد: صنایع دستی بیانگر فرهنگ ملت ها و اقوام است و با ارائه دست بافته های فعالان این صنایع ضمن انتقال فرهنگی احیای فرهنگ ها نیز انجام می شود.

وی گفت: بتازگی در استان بوشهر کارهای مهم و بزرگی در بخش صنایع دستی انجام گرفته است و با توجه به اهمیت این بخش اولویت پرداخت تسهیلات با صنایع دستی است که می توان با مبلغ پایینی اشتغال مناسبی بویژه برای بانوان ایجاد کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر تأمین مواد اولیه و بازاریابی را از جمله نیازهای فعالان بخش صنایع دستی در استان بوشهر بیان کرد.

زرین فر گفت: با توجه به اینکه بیشترین فعالان بخش صنایع دستی زنان روستایی هستند و دسترسی به بازار داخلی و خارجی ندارند فراهم کردن بازار مناسب و راه اندازی فروشگاه دائمی برای فروش این دست بافته ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی یادآور شد: با راه اندازی انجمن تخصصی صنایع دستی پشتیبانی از فعالیت زنجیره های حوزه از جمله تأمین مواد اولیه، تولید، بسته بندی، بازاریابی و صادرات انجام می شود.

زرین فر برضرورت ارائه آموزش ها در رشته های مختلف صنایع دستی و ارائه محصولات جدید در این بخش تاکید کرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر گفت: نمایشگاه صنایع دستی زاییده توانایی ها، ظرفیت و پتانسیل زنان روستایی این استان است.

مریم آذرشب اضافه کرد: امروز به همت معاونت صنایع دستی استان بوشهر حصیربافی به عنوان هنر دیرینه و نژادی استان و هویت گمشده ای که باید خیلی قبل تر به آن پرداخته می شد احیا شده است.

وی اضافه کرد: این نمایشگاه فرصتی برای معرفی داشته های خود و بیانگر توانمندی زنان بوشهری است که با دستان توانای خود چنین صنعت و هنری را ایجاد می کنند.

آذر شب اضافه کرد: بخش اعظمی ازاقتصاد استان به دست بانوان رقم می خورد این درحالی است که در معادله های اقتصادی شاید کمتر به آن توجه شده است.

وی برضرورت ساماندهی مسیرهای کسب درآمد در بخش صنایع دستی را مورد تاکید قرار داد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در این نمایشگاه محصولات و دیوارکوب های حصیری مناسب دکوراسیون های امروزی که حاصل هنر دست بانوان بوشهری است به نمایش گذاشته شده است.

لیلا رحیمی اضافه کرد: در این نمایشگاه بیش از 100 اثر مختلف در بخش حصیر بافی شامل بشقاب ها، سفره های حصیری با تکنیک های جدید حصیربافی به نمایش در آمده است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه حصیر بافی از هنرهای بومی و سنتی استان بوشهر است تلاش می شود با طراحی های جدید جایگاه این هنر در استان حفظ و احیا شود.

6047/ 6043

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 171

به "خبرنگاران نمایشگاه آوای دستان زنان جنوب در بوشهر برپا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نمایشگاه آوای دستان زنان جنوب در بوشهر برپا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید