توانبخشی در خانه با یاری بازوی رباتیک

به گزارش شهر سرگرمی، عملیات توانبخشی بیماران سکته مغزی معمولا یک روند آهسته و دقیق داشته و احتیاج به یک استقامت خوب روانی و یاری افراد باتجربه و متخصص در این زمینه دارد.

توانبخشی در خانه با یاری بازوی رباتیک

به گزارش شهر سرگرمی و به نقل از مدگجت، انجام عملیات توانبخشی در مراکز درمانی روندی کند دارد و هزینه داشتن یک متخصص شخصی برای عمل توانبخشی در خانه نیز گران است، اما اکنون پژوهشگران دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ (Hong Kong Polytechnic University) با فناوری جدیدی که توسعه داده اند، این نگرانی را از افراد دور ساخته اند.

پژوهشگران موفق به توسعه یک اسکلت عضلانی-عصبی خارجی متحرک شده اند که به عنوان ارترز بازو (arm orthosis) عمل می نماید.

اَرتاسازه یا ارتز از طریق ای گفته می شود که به عملکرد اندام یا عضو یاری می نماید. در برخی موارد استفاده از ارتز سبب بهبود عملکرد یا کاهش درد شده و از پیشرفت بدشکلی در اندام جلوگیری می نماید. ارتزها ممکن است از جنس های مختلفی مانند چرم، پلاستیک، فلز یا ترکیبی از مواد مختلف به صورت پیش ساخته یا مخصوص هر فرد و متناسب با اندام هر فرد ساخته شوند. مهم ترین تفاوت ارتز با پروتز این است که ارتز برای بهبود کارآیی اندام های بدن به کار می رود درصورتی که پروتز جایگزین اندام از دست رفته می شود.

این اسکلت عضلانی-عصبی خارجی متحرک ترکیبی از رباتیک نرم و فناوری تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی است و افراد را قادر می سازد تا عمل توانبخشی را در خانه انجام دهند.

این بازوی رباتیک متحرک مجهز به حسگرهای الکترومیوگرافی است و زمانی که فرد این اسکلت را می پوشد و عضلات خود را تکان میدهد ، بلافاصله تحریکی به عضلات اعمال می شود که سبب می شود فرد عضلات خود را با اعتماد به نفس حرکت دهد.

الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله (EMG) تکنیکی برای محاسبه و ضبط حالات عضلات بدن در مواقع انقباض و انبساط است.

اجرای تشکیل دهنده جزء بالایی بازو رباتیک تنها 300 گرم وزن دارند . درون این بازو رباتیک یک باتری تعبیه شده است که با هر بار شارژ میتوان 4 ساعت از ان استفاده نمود.

با توجه به اینکه10 بیمار پس از سکته مغزی با استفاده از این بازوی رباتیک توانستند دست و انگشتان خود را بهتر و با کنترل بیشتر حرکت دهند، امید است که این دستگاه بیماران سکته مغزی را قادر سازد تا بسیاری مراحل توانبخشی خود را آسان تر و سریعتر در خانه انجام دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 34

به "توانبخشی در خانه با یاری بازوی رباتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانبخشی در خانه با یاری بازوی رباتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید