تغییر آرایش نظامی آمریکا در عراق؛ کوشش برای خروج از تیررس مقاومت

به گزارش شهر سرگرمی، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: قریب به یک ماه است که تروریست های آمریکایی در عراق تحرکاتی را در این کشور انجام می دهند که بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی اعتقاد دارند هدف از این تحرکات، فراهم ساختن مقدمات لازم جهت پیاده سازی توطئه ای جدید است.

تغییر آرایش نظامی آمریکا در عراق؛ کوشش برای خروج از تیررس مقاومت

نیروهای آمریکایی از 27 اسفندماه فرایند تخلیه بعضی از پایگاه های خود در عراق و تحویل آنها به نیروهای این کشور را کلید زده اند. در ابتداء این پایگاه القائم در نزدیکی مرزهای سوریه و عراق بود که توسط آمریکایی ها تخلیه و به نیروهای عراقی تحویل داده شد. پس از آن پایگاه لفوسفات واقع در استان الأنبار عراق نیز توسط ایالات متحده آمریکا تخلیه شد و نیروهای عراقی کنترل آن را به دست گرفتند.

پس از دو پایگاه مذکور، نوبت به پایگاه القیاره رسید که توسط آمریکایی ها تخلیه گردد. این پایگاه هوایی در شمال عراق و جنوب شرق استان نینوا واقع شده است و از این نظر که جاده راهبردی بغداد به ترکیه از نزدیکی این پایگاه می گذرد دارای اهمیت استراتژیک بالایی است. پایگاه کی وان نیز به عنوان چهارمین پایگاه موجود در عراق توسط آمریکایی ها تخلیه و کنترل آن به نظامیان عراقی واگذار شد.

افزون بر این، پایگاه الحبانیه واقع در استان الأنبار هم توسط نیروهای آمریکایی تخلیه شد و کنترل آن را نیروهای عراقی برعهده گرفتند. این درحالی است که زمزمه هایی پیرامون تخلیه قریب الوقوع پایگاه ابو غریب در شمال بغداد، پایتخت عراق به گوش می رسد؛ اتفاقی که اگر رخ دهد پایگاه ابو غریب را به ششمین پایگاه نظامی تخلیه شده توسط ایالات متحده آمریکا تبدیل خواهد نمود.

نکته قابل تأمل آن است که آن دسته از نیروهای آمریکایی که پایگاه های مذکور را تخلیه کردند، از خاک عراق خارج نشده و تنها به پایگاه های دیگر منتقل شده اند. طبق آخرین اخبار و گزارش ها اکثریت قریب به اتفاق نیروهای آمریکایی پس از خروج از پایگاه های تخلیه شده در پایگاه عین الأسد در استان الأنبار مستقر شده اند. درهمین حال، آرایش نظامی جدید آمریکایی ها نشان می دهد که حجم بالایی از تجهیزات نظامی آن ها به فرودگاه حریر واقع در اقلیم کردستان منتقل شده است.

استقرار متمرکز نیروهای آمریکایی در پایگاه نظامی عین الاسد حاکی از اهمیت این پایگاه برای ایالات متحده است. پایگاه عین الأسد عظیم ترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق است که در فاصله حدود 200 کیلومتری غرب بغداد واقع شده است. مساحت این پایگاه 10 کیلومتر یعنی چیزی برابر با مساحت منطقه سبز بغداد، است. پایگاه عین الاسد به سیستم های رصد هوایی تا شعاع بیش از 400 کیلومتر مجهز است.

علاوه بر نیروهای نظامی آمریکا، بالگردهای جنگی، یگان های شناسایی و تیم های ویژه در عین الاسد مستقر هستند. افزون بر آنچه که گفته شد، پایگاه عین الاسد شامل یک مرکز آموزش نظامی نیز هست. بر اساس آنچه که گفته شد، پر واضح است که اهمیت استراتژیک عین الاسد موجب شده تا آمریکایی ها در بازآرایش نظامی خود در عراق، این پایگاه را به عنوان هسته مرکزی فعالیت های خود انتخاب نمایند.

اما به راستی هدف اصلی و اساسی آمریکایی ها از تغییر آرایش نظامی خود در عراق چیست؟ این فرضیه که آمریکایی ها به دنبال اجرای مصوبه مجلس عراق مبنی بر خارج ساختن نیروهایشان از این کشور هستند، به کلی منتفی است. علت هم آن است که علیرغم تخلیه شماری از پایگاه های عراقی، هیچیک از نظامیان آمریکایی از این کشور خارج نشدند. بنابراین، ناگفته پیداست که واشنگتن از رهگذر این تغییرات در آرایش نظامی خود در عراق به دنبال تحقق اهدافی است.

ازجمله اهداف ایالات متحده آمریکا از تغییر در آرایش نظامی خود در عراق فعال سازی هسته های پنهان داعش است. در واقع، آمریکایی ها قصد دارند از مساحت بالای پایگاه عین الاسد و برخورداری آن از امکانات و تجهیزات لازم در راستای بازسازی صفوف بقایای داعش و ارائه آموزش های نظامی به آنها بهره برداری نمایند. درهمین ارتباط، ثامر ذیبان عضو ائتلاف الفتح در مجلس عراق نسبت به تحرکات واشنگتن در راستا احیای تروریست های داعش هشدار داده است.

افزایش بعضی حملات تروریستی در عراق به ویژه در استان نینوا علیه نیروهای امنیتی این کشور خود به تنهایی گواه بر این مدعاست. کما اینکه نجاح الشمری وزیر دفاع عراق اعلام نموده است که تعداد عملیات های تروریستی در این کشور طی هفته های اخیر در مقایسه با گذشته شاهد افزایش بوده است. بنابراین، تمامی شواهد و قرائن دالّ بر فعال شدن هسته های پنهان داعش در عراق است؛ اتفاقی که نمی تواند بی ارتباط با آرایش نظامی جدید آمریکایی ها باشد.

هدف دیگر آمریکایی ها از بازاستقرار نیروهای نظامی خود در نقاط دیگر همچون پایگاه عین الاسد در واقع ایجاد یک نقطه متمرکز جغرافیایی برای هدف قرار دادن نیروهای مقاومت عراق یا همان حشد شعبی است. کما اینکه کوشش های واشنگتن برای ضربه زدن به مقاومت دیگر مسأله پنهانی نیست و حتی رسانه های آمریکایی نیز صراحتاً بدان اشاره می نمایند.

درهمین راستا، حدود 2 هفته پیش بود که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی خاطرنشان کرد که پنتاگون طی حکمی محرمانه خواهان تهیه طرحی نظامی برای نابودی یکی از گروه های محور مقاومت در عراق شده است. این رسانه آمریکایی گروه مقاومت عراقی را که پنتاگون به دنبال نابود کردن آن است، کتائب حزب الله به عنوان بخشی از سازمان حشد شعبی معرفی نموده و نوشت چنین اقدامی می تواند توافق واشنگتن- بغداد درباره فعالیت نظامیان آمریکایی در عراق را تخریب کند.

نیویورک تایمز به نقل از چند مقام دولتی و نظامی آمریکا گزارش داد: در جریان جلسه 19 مارس در کاخ سفید، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مجوزی برای انجام چنین عملیاتی صادر ننموده است اما به پنتاگون اجازه داده به تهیه نقشه نظامی برای چنین عملیاتی ادامه دهد. بنابراین، پر واضح است که آرایش نظامی جدید آمریکایی ها در عراق و تمرکز عمده آنها در عین الاسد نمی تواند با آنچه که پیشتر نیویورک تایمز از آن پرده برداشته بود، بی ارتباط باشد.

افزون بر آنچه که گفته شد، آمریکایی ها در بازآرایش نظامی جدید خود به دنبال دور ماندن از تیررس نیروهای مقاومت در عراق نیز هستند به گونه ای که در صورت هر گونه تجاوز نظامی به آن ها، در تیررس موشک هایشان قرار نداشته باشند. این همان مسأله ای است که کریم الخیکانی تحلیلگر عراقی مسائل سیاسی نیز بدان اشاره می نماید. او در این ارتباط می گوید: طرح جدید آمریکایی ها فراهم کردن زمینه برای بازاستقرار نیروهای آمریکایی به دور از تیررس موشک های گروه های مقاومت است.

از سوی دیگر، استقرار سامانه های موشکی پاتریوت در پایگاه نظامی عین الاسد به صورت گسترده از جمله دیگر تغییراتی است که آمریکایی ها در حوزه نظامی در عراق ایجاد نموده اند. خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس تأیید نموده است که آمریکایی ها سامانه دفاع موشکی جدید پاتریوت را در عین الاسد مستقر ساخته اند اما مدعی شد که هدف از انجام این اقدام حفاظت از نیروهای آمریکای در داخل پایگاه است!

بدیهی است که هدف اصلی و اساسی آمریکایی ها از نصب سامانه پاتریوت در پایگاه عین الاسد و همچنین فرودگاه حریر، مقابله با حملات موشکی گروه های مقاومت در پاسخ به تجاوز نظامی احتمالی علیه آنهاست. آمریکایی ها به خوبی نسبت به قدرت موشکی مقاومت عراق واقف هستند؛ به ویژه اینکه کتائب حزب الله عراق صراحتاً اعلام نموده است که در صورت هرگونه تجاوز نظامی، پایگاه های آمریکایی را بی درنگ هدف قرار می دهد.

اکنون این سوال مطرح می گردد که پاتریوتی که نتوانسته است متحدان واشنگتن ازجمله ریاض را در برابر حملات موشکی گروه های مقاومت همچون گروه های یمنی در امان نگاه دارد، چگونه می تواند برای پایگاه های تروریست های آمریکایی در برابر حشد شعبی مصونیت ایجاد کند؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 915

به "تغییر آرایش نظامی آمریکا در عراق؛ کوشش برای خروج از تیررس مقاومت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر آرایش نظامی آمریکا در عراق؛ کوشش برای خروج از تیررس مقاومت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید