انواع دل درد نوزادان و بچه ها و دلایل آن

به گزارش شهر سرگرمی، دل درد نوزاد و کودک به صورت های درد در تمامی شکم، دردهای کرمپی، دردهای قولنجی یا کولیکی و دردهای موضعی شکم ظاهر می شود. در شرایط دل درد کودک، پزشک با توجه به نوع دل درد، روش درمانی خاصی را پیش می گیرد و پدر و مادرها نباید سرخود برای آرام کردن نوزاد خود، از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کنند.

انواع دل درد نوزادان و بچه ها و دلایل آن

یکی از علت های گریه نوزادان، دل درد می باشد. هر کودکی از نظر تحمل و نوع درد شکم با کودک دیگر تفاوت دارد. معمولاً دل درد نوزاد به صورت حاد و یا مزمن ظاهر می گردد.

دل درد به چه صورتی در نوزاد ظاهر می گردد؟

  1. درد در تمام شکم او وجود دارد: نوزاد یا کودک شما در بیش از نیمی از شکم خود احساس درد دارد. این نوزاد ممکن است دچار عفونت های ویروسی معده شده و یا دچار اختلال گوارش ناشی از غذای نامناسب و یا دچار یبوست شده باشد.
  2. دردهای کرمپی: اگر دل درد به دلیل نفخ شکم نوزاد است و گاز دفع می نماید و مدفوع او نیز شل است، مبتلا به ویروس شده است.
  3. دردهای قولنجی یا کولیکی: این نوع دردها ناگهانی ظاهر شده و ناگهان هم قطع می گردد.
  4. دردهای موضعی شکم: کودک دچار دردهایی است که در یک قسمت شکم او متمرکز است و چنین کودکی ممکن است دچار آپاندیس، فتق، پیچ خوردن روده، بیضه، تخمدان و یا دچار زخم معده شده باشد.

اگر حال عمومی کودک خوب است، استفراغ نمی نماید و غذا می خورد ممکن است دل درد او مربوط به وجود گاز در روده ها و یا یبوست در نوزاد بوده و یا مبتلا به آلرژی غذایی شده باشد.

اگر حال عمومی او خوب نیست، استفراغ کرده و پاهای خود را روی شکم خود جمع می نماید، ممکن است علت دل درد آن آپاندیسیت، سنگ کیسه صفرا و یا مجاری ادرار و یا فرورفتن قسمتی از روده در قسمتی دیگر (در بچه ها کمتر از یک سال) باشد. چنین کودکی را باید هر چه زودتر به مراکز درمانی برسانید.

پدر و مادر می توانند جرعه هایی از آب ساده یا مایعات به کودک بدهند ولی نباید سرخود از داروهایی مانند استامینوفن یا پروفن برای کودک استفاده کنند.

دل درد حاد کودک (آپاندیسیت یا انسداد روده) چگونه است؟

1- اگر کودک شما در سنین یک تا دوازده سالگی است و ناگهان دچار دل درد می گردد و دل دردش همراه همراه با علایم زیر باشد:

  • از دل درد از خواب بیدار شده است.
  • دچار تب است و در خلال چند ساعت درجه تب او به 38 تا 39 درجه سانتی گراد می رسد.

  • بعد از دل درد، استفراغ او شروع شده باشد.

  • رنگ پریده است و عرق در صورت او پدیدار شده است.

ممکن است دچار آپاندیس شده باشد. در چنین شرایطی باید هر چه زودتر او را نزد پزشک یا مراکز درمانی ببرید.

بیشتر بخوانید: درد آپاندیس چگونه است؟

2- اگر کودک شما در سنین سه ماهگی تا دو سالگی، با فواصل 15 تا 20 دقیقه دچار دل درد شدید می گردد، به طوری که پا های خود را داخل شکم جمع می نماید و رنگ صورت او سفید می گردد، همچنین اگر مدفوع ژله مانند و قهوه ای رنگ دفع می نماید، ممکن است دچار انسداد روده شده باشد.

در موارد بالا مادر و پدر چه باید بکنند؟

پدر و مادر نباید هیچ دارویی مخصوصاً داروهای مسکن یا تب بر به کودک بدهند و هرچه زودتر او را نزد پزشک ببرند. پزشک متخصص در برابر کودکی که دچار دل درد حاد است، اعضای حساس داخل شکم و خارج شکم و سن کودک را در نظر می گیرد و با معاینه کودک مخصوصا لمس دقیق شکم، بیماری او را تشخیص می دهد و توصیه می نماید که کدام دل درد نوزاد مهم است و احتیاج به عمل جراحی دارد و کدام یک با درمانی طبی بهبود می یابد.

دل درد کودک به صورت مزمن چگونه است؟

زمانی دل درد نوزاد، یک دل درد مزمن به حساب می آید که سه ماه یا بیشتر طول کشیده باشد. این نوع دل درد در بچه ها شایع است، به طوری که 10 تا 15 درصد بچه ها در سنین مدرسه دچار آن می شوند.

دلایل دل درد نوزادان و بچه ها چیست؟

  • دل درد غیر عضوی

دل درد غیر عضوی یعنی اینکه مسئله ای در اعضای داخل شکم کودک وجود ندارد. این دل درد ناشی از اختلال در تنظیم حرکات دستگاه گوارش در نتیجه عفونت های ویروسی، یبوست مزمن، تغذیه غیر صحیح و بالاخره استرس روانی می باشد (اضطراب، هیجان، ترس و غیره). این نوع دل دردها به صورت دردهای عود کننده ظاهر می گردد.

بسیاری از پدر و مادرها نمی پذیرند که ممکن است استرس های روانی موجب دل درد کودک شده باشد. این نوع دل دردها، با داروهای ضد اسید و داروهای دیگر بهبود نمی یابد. پزشک ضمن گفت و گو با پدر و مادر کودک و معاینه او، علت غیر عضوی دل درد را تشخیص می دهد و توصیه هایی در جهت بر طرف کردن آن ارائه خواهد داد.

  • دل درد مزمن ناشی از تورم معده و دوازدهه

این نوع دل درد نوزاد و کودک ممکن است به علت تورم مخاط معده و دوازدهه (پوشش معده و دوازدهه) و در نتیجه میکروب به وجود آید که موجب درد در اطراف ناف بعد از غذا خوردن و گاهی استفراغ و دفع خون در مدفوع می گردد. پزشک برای تشخیص این نوع دل درد، آزمایش های خون، مدفوع، تست تنفس و بالاخره دیدن مستقیم معده و برداشتن تکه کوچکی از پوشش داخلی معده را توصیه می نماید و پس از تشخیص قطعی، با داروهایی که روی میکروب مزبور موثر است، دل درد را درمان می نماید.

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1389

به "انواع دل درد نوزادان و بچه ها و دلایل آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع دل درد نوزادان و بچه ها و دلایل آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید