الاخبار ، از الف تا یاء حملات هوایی به یمن در دست انگلیس است

به گزارش شهر سرگرمی، یک روزنامه لبنانی ضمن تشریح پشتیبانی کامل انگلیس از عربستان سعودی برای انجام حملات هوایی به یمن اظهار داشت، بخش هوایی جنگ یمن را انگلیس به صورت کامل بر عهده گرفته است.

الاخبار ، از الف تا یاء حملات هوایی به یمن در دست انگلیس است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در حالی که دولت انگلیس و رسانه های آن در حال تبلیغ مواضع بشردوستانه در مقابله با کرونا هستند به نظر می رسد همه تبانی نموده اند تا در قبال ادامه جنگ علیه یمن و کشته و مجروح شدن هزاران نفر با سلاح های انگلیسی سکوت نمایند.

بر اساس گزارش روزنامه لبنانی الاخبار، این مداخله انگلیس در یمن در زمان کرونا به سطح دیگری منتقل شده و 450 نیروی انگلیسی به عدن آمده اند تا پیشقراول نیروهای انگلیسی-آمریکایی باشند و مأموریت آنها تضمین تسلط بر این استان راهبردی است.

یکی از نظامیان بازنشسته انگلیسی که در پایگاه های نظامی عربستان سعودی در نزدیکی مرزهای یمن حضور دارند (حدود 6300 نفر) و برای شرکت BAE Systems کار می نمایند و قراردادهای میلیادری با ارتش سعودی را اجرا می نمایند، گفته است: اگر ما اینجا نبودیم جنگنده های سعودی ظرف مدت یک هفته یا نهایتا دو هفته از آسمان یمن ناپدید می شدند.

بر اساس این گزارش، این بازنشسته ها ادامه عملیات هوایی نظامی سعودی علیه یمن از جمله آموزش خلبان ها، مدیریت عملیات پرواز در جنوب برای بمباران اهداف انتخابی در خاک یمن، تعمیر و تعویض قطعاته جنگنده ها، تسلیح آنها در طول شبانه روز و حمایت فنی و تکنولوژی و مدیریت ذخیره بمبها و امثال آن را بر عهد دارند. شرکت مذکور به صورت علنی به مشارکت خلبان های انگلیسی در بمباران اهداف یمنی اعتراف ننموده است اما بیشتر این بازنشستگان ، کارمندان سابق نیروی هوایی سلطنتی انگلیس هستند.

الاخبار ادامه داد، در همین زمینه، کادر نیروی هوایی سلطنتی انگلیس به صورت مستقیم با مرکز عملیات کنترل از راه دور سعودی برای تعیین کردن بانک اهداف در یمن، نوع عملیات ها، سلاح های مورد استفاده، آماده سازی بمب ها، تجهیزات و جنگنده ها بر اساس برنامه زمانی همکاری می نمایند و به بیان ساده اینکه بخش هوایی جنگ یمن را انگلیس به صورت کامل بر عهده گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده، طبیعتا منابع رسانه ای رسمی در انگلیس یا روزنامه های راستگرا به این موضوع جز در موارد نادر اشاره نمی نمایند و دولت انگلیس ترجیح می دهد در وب سایت رسمی خود، نظر شهروندان را به 37 میلیون پوندی جلب کند که برای اقدامات خیریه در یمن اختصاص داده است.

الاخبار اضافه نمود، بریتانیا از زمان تسلط بر بیشتر بخش های جزیره عربی در 1920 همیشه منبع تأمین سلاح عربستان سعودی بوده و اگرچه آمریکایی ها در دهه پنجاه کلیدهای هیمنه بر آل سعود را در دست گرفتند اما به انگلیسی ها اجازه دادند همچنان در این بخش سهم مهمی داشته باشند. انگلیس از دهه شصت میلادی همیشه نیروی هوایی سعودی را به جنگنده های خود مجهز نموده و تورنادو و تایفون به ریاض فروخته است، جنگنده هایی که برای بمباران روزانه یمن از آنها استفاده می گردد.

در ادامه این گزارش آمده، به نظر می رسد مشارکت انگلیس در جنگ یمن در آستانه انتقال به درگیری مستقیم است زیرا در مارس گذشته خبر اعزام 450 نیروی ویژه انگلیسی-آمریکایی به عدن منتشر شد تا پیشقراول نیروی مشترکی باشند که قرار است تعداد آنها به 3000 نفر برسد و مأموریت آنها محکم کردن تسلط بر عدن به عنوان یک استان راهبردی مهم در منطقه تنگه باب المندب و بحر العرب است. علاوه اینکه سال گذشته اطلاعاتی مبنی بر مجروح شدن نظامیان انگلیسی در نبرد در داخل مناطق تحت تسلط صنعا منتشر شد که کارشناسان این را تحولی تدریجی در راهبرد پروژه آمریکایی-انگلیسی در قبال یمن می دانند.

جنگنده های ائتلاف سعودی از دیروز (چهارشنبه) تا بامداد امروز دهها بار صنعا را بمباران کردند که در نتیجه آن به زیرساخت ها آسیب بسیاری وارد شد.

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به این موضوع در توییتر خود نوشت: برایان هوک دیروز از عربستان سعودی اعلام حمایت کرد و آنچه اکنون در حال اتفاق است نتیجه تصمیم آمریکا در رد صلح، حمایت از تجاوز و مشارکت در آن است. آیا خلبان های آمریکایی در کنار کارشناسان و نظامیان به عربستان سعودی فرستاده شده اند؟ آمریکا، عربستان سعودی و ائتلافش را مسؤول بر هم زدن آرامش می دانیم.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1046

به "الاخبار ، از الف تا یاء حملات هوایی به یمن در دست انگلیس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الاخبار ، از الف تا یاء حملات هوایی به یمن در دست انگلیس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید