افزایش هولناک آمار غرق شدگی در بهار سال جاری ، این استان کویری بالاترین تلفات را دارد ، 2 مکان خطرناک تر از دریا

به گزارش شهر سرگرمی، سازمان پزشکی قانونی آمار رسمی و نهایی غرق شدگی را در بهار امسال خاطرنشان کرد و از افزایش آن اطلاع داد.

افزایش هولناک آمار غرق شدگی در بهار سال جاری ، این استان کویری بالاترین تلفات را دارد ، 2 مکان خطرناک تر از دریا

به گزارش خبرنگاران، سازمان پزشکی قانونی کشور آمار رسمی موارد غرق شده در بهار امسال را اظهار داشت، آماری که از افزایش 9.8 درصدی غرق شدگی در بهار 1402 حکایت دارد و زنگ خطری است برای افزایش غرق شدگی در تابستان امسال. به ویژه آنکه سازمان اورژانس کشور نیز پیش از این نسبت به این موضوع هشدار داده و خواهان توجه مردم به موضوع غرق شدگی شده بود.

  • آمار هولناک غرق شدگی از ابتدای امسال ؛ 7 نفر دیروز غرق شدند | 2 استان بدون دریا در صدر بیشترین فوتی های غرق شدگی!

آمار فوتی ها به تفکیک زن و مرد

بر اساس گزارش این سازمان در بهار امسال از کل تلفات غرق شدگی ثبت شده در کشور که 280 مورد بوده است، 224 نفر مرد و 56 نفر زن بودند بعلاوه بیشترین آمار با 126 فوتی در خرداد ماه ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 16.7 درصد بیشتر شده است. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد تلفات 255 نفر بود، 9.8 درصد افزایش را نشان می دهد.

5 استان در صدر آمار غرق شدگی بهار

در بهار امسال مدت استان های خوزستان با 41 مورد فوتی، فارس با 27 مورد فوتی و اصفهان با 23 مورد فوتی بیشترین آمار مرگ ناشی از غرق شدگی را داشته اند. بعلاوه استان مازندران با 17 فوتی غرق شدگی در رتبه پنجم و استان گیلان با 15 فوتی در رتبه هشتم قرار گرفته اند، آماری که نشان می دهد بر خلاف تصور رایج عمده غرق شدگی ها نه در سواحل که اتفاقا در منطقه های اتفاق افتاده که کمتر کسی تصور غرق شدگی را در آن داشته است. البته اجرای طرح هایی نظیر سالم سازی دریا و ... نیز در کاهش آمار غرق شدگی در سواحل و به خصوص سواحل شمالی کشور بی تاثیر نبوده است.

این دو مکان خطرناک تر از دریا هستند

هرچند مطابق هرسال در 3 ماهه نخست امسال بیشترین تعداد تلفات غرق شدگی با 73 فوتی مربوط به رودخانه هاست اما در این مدت استخرهای کشاورزی بعد از رودخانه ها در رتبه دوم تعداد تلفات غرق شدگی قرار گرفتند. در این مدت 71 نفر در استخرهای کشاورزی جان خود را از دست دادند درحالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل 25 نفر بوده است. در فصل بهار به علت انجام حجم بیشتری از فعالیت های کشاورزی و در مقابل سفرهای کمتر به استان های ساحلی، در مقایسه با فصل تابستان، شاهد پیشی گرفتن آمار تلفات غرق شدگی در استخرهای کشاورزی نسبت به دریا هستیم.

بر اساس آمارهای موجود پس از رودخانه و استخرهای کشاورزی دریا با 37 مورد فوتی که 29 مورد آن نیز در منطقه ها غیرمجاز بوده است، در رتبه سوم واقع شده است. استخرهای شنا با 28 مورد، کانال های آب با 21 مورد، دریاچه مصنوعی و سد با 12 مورد، چاه با هشت مورد، حوض و حوضچه با چهار و دریاچه طبیعی با دو فوتی بیشترین تلفات غرق شدگی را داشته اند. در این مدت 24 نفر نیز در سایر مکان های آبی جان خود را از دست داده اند.

توصیه برای پیشگیری از غرق شدن

همه ساله و با آغاز فصل گرم سال آمار تلفات غرق شدگی نیز در کشور افزایش می یابد و تعداد بیشتری از هموطنان به علت بی احتیاطی و یا عدم مهارت در شنا کردن جان خود را از دست می دهند، این درحالی است که همیشه از مردم عزیز خواسته شده برای شنا کردن، به ویژه در روزهای گرم سال، حتماً به نکات ایمنی و هشدارها توجه لازم را داشته و از شنا کردن در مکان های ایمن سازی نشده جداً خودداری نمایند.

با توجه به باقی ماندن بیش از 50 روز از فصل تابستان و تمایل افراد برای سفرکردن به منطقه ها آبی و استان های ساحلی کشور و نیز شناکردن در استخرها و رودخانه ها و ... سازمان پزشکی قانونی کشور به مردم هشدار داده که نکات ایمنی و هشدارهای ارائه شده برای پیشگیری از غرق شدگی را جدی بگیرند و در هنگام مراجعه به چنین مکان هایی مراقب بچه ها و نوجوانان باشند تا ضمن تجربه سفری ایمن و همراه با خاطرات خوش، در خاتمه فصل تابستان نیز شاهد کاهش آمار غرق شدگی و ثبت کمترین اندازه درگذشت موارد فوتی باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1402 بروزرسانی: 8 مرداد 1402 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2224

به "افزایش هولناک آمار غرق شدگی در بهار سال جاری ، این استان کویری بالاترین تلفات را دارد ، 2 مکان خطرناک تر از دریا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش هولناک آمار غرق شدگی در بهار سال جاری ، این استان کویری بالاترین تلفات را دارد ، 2 مکان خطرناک تر از دریا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید