از باغ خزانه تا محله سجاد

سجاد نام محله ای است در منطقه17 تهران. این محله از شمال به خیابان ابوذر، از جنوب به خیابان حمید عسکری، از شرق به خیابان های فراهانی و بهبودی و از غرب به خیابان سجاد جنوبی محدود می گردد.

از باغ خزانه تا محله سجاد

محله سجاد در زمانی نه چندان دور، بخشی از محدوده ای بود که به آن باغ خزانه گفته می شد. در این محدوده علاوه بر باغ ها زمین های زراعی بسیاری هم وجود داشت که در آن اغلب گندم و جو کشت می شد، اما به مرور زمان زمین ها قطعه بندی و فروخته شد.

بیشترین تغییر هویت این محدوده در سال های نخستین انقلاب رخ داد. بیشتر افرادی که در سال های نخست انقلاب به این محدوده مهاجرت کردند از اقوام آذری بودند. امروزه می توان گفت این محله دارای هویتی کاملاً مذهبی و سنتی است. محله سجاد تنها بیمارستان منطقه17 یعنی ضیائیان را در دل خود جای داده است. علاوه بر این، وجود 6مرکز درمانی سبب شده تا اهالی محله سجاد سرانه درمانی خوبی داشته باشند.

این محله همچنین 6مدرسه و 5مسجد دارد. درباره چگونگی نامگذاری این محله، ساکنان قدیمی می گویند نام این محله در واقع از نام مسجدجامع امام سجاد(ع) در تقاطع خیابان های سجاد شمالی و عبدی گرفته شده است. به دلیل وجود این مسجد یکی از معابر اصلی محله به همین عنوان نامیده شد (خیابان سجاد) و بعداز آن بود که وقتی تقسیم بندی های جدید رخ داد، این محله را محله سجاد نامیدند. امروزه بافت فرسوده و معابر کم عرض و نفوذناپذیر از مهم ترین مسائل محله سجاد به شمار می رود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 7 آبان 1398 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 356

به "از باغ خزانه تا محله سجاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از باغ خزانه تا محله سجاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید