آغاز احتمالی پرواز فضاپیماهای سرنشین دار اسپیس ایکس و بویینگ در تابستان 2020

پس از بازنشستگی شاتل های فضایی در سال 2011 ناسا برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی به طور کامل به روسیه وابسته شد. فضاپیمای سایوز روس ها در حال حاضر تنها فضاپیمایی است که قابلیت اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی را دارد و ناسا مجبور است هزینه های هنگفتی را به روسیه پرداخت کند. با این حال احتمالا به زودی فرایند بازی تغییر خواهد کرد و شرکت های فضایی خصوصی، همچون اسپیس ایکس و بویینگ، بازیگر جدید سفرهای فضایی سرنشین دار خواهند شد.

آغاز احتمالی پرواز فضاپیماهای سرنشین دار اسپیس ایکس و بویینگ در تابستان 2020

طبق گزارش جدیدی که یکی از دفاتر ناسا منتشر کرده انجام سفرهای سرنشین دار شرکت های فضایی خصوصی احتمالا تا تابستان سال 2020 آغاز نخواهد شد. طبق این گزارش برنامه سفرهای سرنشین دار تجاری با چالش های پرتعدادی روبه رو است که ممکن است باعث کاهش تعداد فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی شود. امری که خود در نهایت منجر به کاهش پژوهش های انجام شده در ایستگاه فضایی خواهد شد.

یکی از بخش های مهم این گزارش به احتمال افزایش خطرات ایمنی به دلیل فشار شدید زمانی پرداخته است. هر چند که ناسا اعلام کرده که ایمنی فضاپیمای شرکت های فضایی خصوصی در اولویت است و تنها زمانی به شرکت های بویینگ و اسپیس ایکس اجازه انجام سفرهای سرنشین دار را خواهد داد که از ایمنی فضاپیماها مطمئن باشد.

با این حال طبق گزارش اخیر برخی از تست ها که قرار بود در پروازهای بدون سرنشین انجام شوند به بعد موکول شده اند. از همین رو متخصصان در این گزارش در این باره به ناسا هشدار داده اند.

پروازهای سرنشین دار بویینگ و اسپیس ایکس از چه زمانی آغاز خواهد شد؟

واقعیت این است که وابستگی آمریکا به روسیه در اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی فشار زیادی را روی دولت آمریکا و ناسا گذاشته است. چندی پیش مایک پنس، معاون اول دونالد ترامپ، گفت تا بهار سال آینده فضانوردان آمریکایی بار دیگر با پرتابگر آمریکایی و از خاک آمریکا به فضا اعزام خواهند شد.

با این حال و بر اساس گزارش اخیر، بویینگ و اسپیس ایکس هر دو با مسائل فنی و ایمنی روبرو هستند که باید پیش از آغاز رسمی سفرهای فضایی سرنشین دار به آن ها رسیدگی شود.

برنامه سفرهای سرنشین دار تجاری درست از زمان بازنشستگی شاتل های فضایی آغاز شده است. در راستای همین برنامه شرکت های اسپیس ایکس و بویینگ در قراردادهایی که در سال 2014 با ناسا منعقد کردند مسئولیت ساخت پرتابگرها و فضاپیماهای سرنشین دار جدید را به عهده گرفتند و از آن زمان مشغول فعالیت در این زمینه هستند.

از زمان بازنشستگی شاتل ها فضاپیمای سایوز روسیه تنها فضاپیمای سرنشین دار برای اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی است. به این ترتیب ناسا نیز برای اعزام فضانوردانش به ایستگاه فضایی فعلا راهی جز همکاری با روسیه و استفاده از سایوز ندارد.

با توجه به گزارش اخیر برای تغییر این فرایند هنوز راه سختی پیش روی ناسا، اسپیس ایکس و بویینگ قرار گرفته است و باید با دقت بیشتری مسائل فنی و امنیتی را بررسی کرد.

ناسا مجبور به کاهش تعداد فضانوردان است

مسئله دیگری که ناسا با آن روبرو است نیاز به کاهش تعداد فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی است. با توجه به تاخیر شرکت های بویینگ و اسپیس ایکس و کاهش پروازهای فضاپیمای سایوز، ناسا مجبور است تعداد فضانوردان خود در ایستگاه فضایی بین المللی را از سه به یک برساند.

البته ناسا می تواند با خرید صندلی های بیشتری از فضاپیمای سایوز و یا افزایش دوران ماموریت فضانوردان در ایستگاه فضایی از شدت این مشکل بکاهد.

در صورت کاهش تعداد فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی انجام فعالیت های علمی در ایستگاه نیز کاهش خواهد یافت.

انجام سفرهای فضایی سرنشین دار توسط شرکت های فضایی خصوصی تغییری بزرگ و مهم در این صنعت محسوب می شود. با این حال برای برداشتن این گام بلند باید تمام جوانب را سنجید و صد البته که چالش های فراوانی پیش روی این شرکت ها است.

عکس کاور: تصاویر فضاپیماهای دراگون سرنشین دار اسپیس ایکس (راست) و CST-100 Starliner بویینگ.

Credit: Boeing/SpaceX

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 24 دی 1398 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 532

به "آغاز احتمالی پرواز فضاپیماهای سرنشین دار اسپیس ایکس و بویینگ در تابستان 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز احتمالی پرواز فضاپیماهای سرنشین دار اسپیس ایکس و بویینگ در تابستان 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید