21 هزار هکتار از جنگل های ایران طی سال 99 درگیر حریق بودند

به گزارش شهر سرگرمی، جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به اینکه طی سال 1399، بیش از 21 هزار هکتار از جنگل ها و اراضی جنگلی ایران درگیر حریق بودند، گفت: درجلسه ای که با حضور معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، او تاکید کرد طی امسال هماهنگی ها برای تامین هلیکوپترهای اطفای حریق سریع تر انجام شود.

21 هزار هکتار از جنگل های ایران طی سال 99 درگیر حریق بودند

امروز 21 مارس - اول فروردین ماه - در تقویم به عنوان روز جهانی جنگل ها نام گذاری شده است؛ جنگل هایی که زندگی و حیات بشر به آن وابسته است اما ما روزبه روز بیشتر به سمت تخریب و نابودی آن ها حرکت می کنیم. در این باره رضا بیانی - جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از معضلات ما طی سال گذشته وقوع آتش سوزی های زیاد در جنگل های کشور بود، اظهار کرد: سازمان جنگل ها از شش، هفت سال گذشته تا به امروز سعی کرده است که نقاط بحرانی حریق در جنگل های کشور را شناسایی کند. از سویی دیگر با استفاده از اطلاعاتی همچون دما و بارش و تلفیق آن ها با نقاط بحرانی، نقشه ای از امکان وقوع حریق در مناطق مختلف تهیه کرده است.

خطر وقوع آتش در جنگل های زاگرس بسیار بالا است

وی با بیان اینکه پیش بینی و پیشگیری از وقوع حریق در اولویت ما طی سال جدید قرار گرفته است، توضیح داد: بیشتر حریق های جنگلی در کشور ما در ناحیه زاگرس به وقوع می پیوندد. در جنگل های زاگرس و اطراف آن حدود 18 هزار کیلومتر راه و جاده داریم که این مسئله خود سبب افزایش پتانسیل وقوع آتش در این منطقه شده است. از سوی دیگر وسعت جنگل های زاگرس تقریبا 6 میلیون هکتار است که در 1.5 میلیون هکتار آن زراعت می شود. از این رو خطر وقوع آتش در این منطقه بسیار زیاد است.

بیش از 21 هزار هکتار از جنگل های ایران طی سال 99 درگیر حریق بودند

جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه ضمن ارائه آماری از وقوع حریق در جنگل های کشور طی سال گذشته، توضیح داد: طی سال 99، 3650 هکتار از جنگل های طبیعی ما در ایران و 1034 هکتار از جنگل های دست کاشت درگیر حریق بودند همچنین در وسعتی حدود 16 هزار و 589 هکتار از اراضی جنگلی آتش سوزی داشتیم. این یعنی در مجموع بیش از 21 هزار هکتار از جنگل های ما طی سال 99 درگیر حریق بودند.

به گفته بیانی بیشترین آتش سوزی ها در سال 1399 در اراضی جنگلی به ویژه ناحیه رویشی زاگرس و خلیج عمانی به وقوع پیوست همچنین در ناحیه زاگرس بیشترین آتش سوزی ها در اراضی جنگلی و مکان هایی بود که زراعت در آن ها تحت عنوان طرح کشت زیر اشکوب انجام می شود.

وی در ادامه اظهار کرد: چنانچه امسال نیز فصل بهار در کشور ما مانند دو سال گذشته پربارش باشد، خطر آتش سوزی در جنگل ها و مراتع افزایش پیدا می کند چراکه پوشش گیاهی در مدت زمانی کوتاهی بسیار رشد می کرد و در فصل گرما خشک خواهد شد. این مسئله امکان وقوع حریق را افزایش می دهد.

سند بوم سازگان زاگرس نهایی می شود

جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه اواخر سال گذشته با آقای اسحاق جهانگیری - معاون اول رییس جمهوری - جلسه ای داشتیم، توضیح داد: در این جلسه مقرر شد که سند بوم سازگان زاگرس که سندی راهبردی برای حفاظت از جنگل های زاگرس است، نهایی شود همچنین در این جلسه به مسئله آتش سوزی در جنگل ها و مسائل ما برای تامین هلیکوپترهای اطفای حریق اشاره شد.

دستور معاون اول رییس جمهوری برای تسریع فرآیند تامین هلیکوپتر هنگام حریق های جنگلی

بیانی ادامه داد: در این جلسه که نمایندگان وزارت دفاع و سازمان مدیریت بحران نیز حضور داشتند، آقای جهانگیری دستور دادند که طی امسال هماهنگی ها برای تامین هلیکوپترهای اطفای حریق سریع تر انجام شود تا مسائل سال گذشته را نداشته باشیم. از این رو امیدواریم که امسال باتوجه به دستور مستقیم ایشان راحت تر از سال های قبل به هلیکوپترهای سایر نهادها دسترسی داشته باشیم.

وی در خاتمه با بیان اینکه از سویی دیگر جلساتی با دهیاری ها و استانداری ها در منطقه زاگرس برگزار شده است، گفت: در این جلسات هماهنگی های لازم برای پیشگیری از حریق و چگونگی مدیریت آن حین وقوع اجرا شده است. امیدواریم که امسال شاهد کاهش آتش سوزی ها و خسارت های آن باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1491

به "21 هزار هکتار از جنگل های ایران طی سال 99 درگیر حریق بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "21 هزار هکتار از جنگل های ایران طی سال 99 درگیر حریق بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید