پروتکل های جهانی بازگشایی مدارس

به گزارش شهر سرگرمی، روزنامه خراسان - ناصری: از آغاز کرونا در دنیا، مدارس در تمامی کشور های درگیر با کرونا به حالت تعطیل درآمد و فرایند آموزشی در کشور های مختلف معمولا شبیه به هم دنبال شد، اما بعضی از کشور ها با کاهش آمار مبتلایان به بازگشایی مدارس اقدام کردند.

پروتکل های جهانی بازگشایی مدارس

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

حالا کشور ما نیز تصمیم گرفته است از 27 فروردین برای برطرف اشکال دانش آموزان مدارس را البته به صورت اختیاری بازگشایی کند تا اگر دانش آموزی در دوران آموزش آنلاین مباحثی را متوجه نشده است برای برطرف اشکال با حفظ پروتکل های بهداشتی به مدرسه برود. مدارس قرار است یک ماه باز باشند و بعد از آن امتحانات برگزار گردد. با این حال مروری داریم بر پروتکل های دیگر کشور ها که پیش از این اقدام به بازگشایی مدارس شان نموده اند.

چین - منطقه محوری

بازگشایی مدارس در چین در بعضی استان ها شروع شده است یعنی بازگشایی به شیوه تدریجی منطقه محور است. ویدئو هایی هم از پروتکل های سخت بهداشتی در فضای مجازی گذاشته شده است که در آن دانش آموزان در بدو ورود در صورت نداشتن دمای بالا تمام لباس هایشان ضد عفونی می گرددو بعد از ضد عفونی دست ها می توانند وارد مدرسه شوند. در ویدئوی دیگری هم می بینیم که دانش آموزان برای این که فاصله اجتماعی را رعایت نمایند کتاب روی سرشان قرار می گیرد تا در صورتی که حرکت کردند کتاب بیفتد و معلم متوجه گردد.

همچنین در فضای مجازی تصاویری منتشر شد که نشان می داد در بعضی از مدارس چین برای رعایت کردن فاصله های اجتماعی از کلاه های مخصوص استفاده می نمایند. البته بعضی هم معتقدند بازگشایی مدارس در چین تبلیغاتی است و بر این باورند که چین از عهده فراهم کردن تمام امکانات لازم برای اطمینان از ایجاد محیطی امن برای جمعیتی حدود 300 میلیون دانش آموز و کادر آموزشی برنمی آید.

کره جنوبی - کلاس های روز در میان

به دنبال پیروزیت کره جنوبی برای مهار همه گیری ویروس خطرناک کرونا، مدارس این کشور که زمانی دومین کانون شیوع بیماری پس از چین بود، از 24 اردیبهشت باز می گردد. وزیر آموزش و پرورش این کشور اعلام نموده که دبیرستان های کره جنوبی از روز 13 می (24 اردیبهشت) بازگشایی می گردد و به تدریج تا سرانجام ماه می (11 خرداد) همه دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی سر کلاس خواهند رفت.

بنا به این گزارش میلیون ها ماسک و دیگر تجهیزات لازم برای ضدعفونی و مواد بهداشتی دیگر در اختیار مدارس سراسر کره جنوبی قرار گرفته است. راه چاره هایی از جمله حضور روز درمیان دانش آموزان برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی هم در نظر گرفته شده است.

دانمارک - کلاس در فضای باز

در دانمارک صد ها هزار کودک با رعایت فاصله اجتماعی به مدارس بازگشتند. کلاس ها به دو کلاس 10 و 11 نفره تقسیم و حتی بعضی کلاس ها در محیط آزاد تشکیل می شوند تا از انتشار ویروس جلوگیری گردد. به دلیل فاصله گذاری اجتماعی و استفاده بیشتر از محیط مدارس، زمان کلاس ها نیز کوتاه تر شده است. در مدارس ابتدایی بعضی از کلاس ها در سالن های ورزشی عظیم برگزار می شوند. در بعضی مدارس دانش آموزان باید هر دو ساعت دستان خود را بشویند.

فرانسه - کلاس های 15 نفره

به نوشته یک روزنامه فرانسوی، وزیر آموزش ملی فرانسه در مصاحبه با روزنامه دودیمانش، از بازگشت تمام دانش آموزان تا سرانجام ماه جاری به مدارس خود، ابراز امیدواری کرد. در فرانسه هم در هر کلاس فقط باید 15 نفر حضور داشته باشند این در حالی است که پیش از کرونا معمولا کلاس ها در فرانسه 30 نفره بوده است.

تایوان - تعطیلی در صورت مثبت بودن 2 مورد

تایوان که از کشور های پیروز در مقابله با کروناویروس است از اواخر فوریه، پس از مدت کوتاهی تعطیلات، دوباره مدرسه خود را بازگشایی نموده است. دانش آموزان و کارکنان از ماسک استفاده می نمایند و هنگام رسیدن به مدرسه، اقدامات پیشگیرانه شدیدی را پشت سر می گذارند. میز های خاصی در کلاس ها به منظور تشویق رعایت فاصله اجتماعی در بین بچه ها ایجادشده و کلیه پنجره ها و دریچه های تهویه هوا در کلاس های درس باز است. مدارسی که دو یا چند مورد مثبت کروناویروس دارند نیز باید کلیه کلاس های شان را تعطیل نمایند.

هلند - حفاظ پلاستیکی

در هلند مدارس با نصب حفاظ های پلاستیکی در بین دانش آموزان مقدمات بازگشایی را فراهم نموده اند. کلاس های دانش آموزان پر از مواد ضدعفونی نماینده شده و باید فاصله دانش آموزان و معلمان از هم کاملا حفظ گردد. به گزارش رویترز، در مدارس هلند طرح جداسازی بین دانش آموزان و معلمان به خوبی رخ داده است. در این طرح دانش آموزان با باکس های پلاستیکی از یکدیگر فاصله می گیرند. بعضی از مدارس هم حضور محصلان را شیفتی یا یک روز در میان نموده اند.

آلمان - تضمین بهداشت و فاصله اجتماعی

مدارس آلمان نیز بر اساس اولویت بندی بازگشایی می شوند و اولویت بازگشایی با دانش آموزان مقاطع بالاتر و دانش آموزانی است که امتحان فارغ التحصیلی دارند. البته بازگشایی مدارس همراه با فاصله اجتماعی و رعایت موارد بهداشتی خواهد بود. به مدارس گفته شده که باید برنامه هایی برای تضمین بهداشت و فاصله اجتماعی ارائه دهند. این تضمین را کسانی خواهانند که می ترسند مدارس آلمان از صابون، ضدعفونی نماینده یا محصولات حفاظتی شخصی PPE کافی برخوردار نباشند.

سنگاپور - کلاس در روز های محدود

نگاهی به تجربه سنگاپور ما را به برگزاری کلاس با روز های محدود در مناطق با شیوع کمتر و جمعیت کمتر رهنمون می نماید. شایان ذکر است که سنگاپور تا به امروز به دلیل شیوع کرونا تعطیل نبوده بلکه تعطیلات روتین خود را گذرانده است.

کانادا - حضور در کلاس اختیاری

در بعضی از استان های کانادا مدارس باز هستند و به خانواده ها امکان تصمیم گیری داده شده و آن ها با سنجیدن شرایط خود و خانواده معین می نمایند که فرزندانشان به مدرسه بروند یا نه. اما در مدارسی که باز هستند، افرادی که نشانه های تب، سرفه، مسائل تنفسی دارند یا حس چشایی و بویایی شان را از دست داده اند از ورود به مدرسه منع می شوند. هر یک از کارکنان مدرسه یا دانش آموزانی که در یک خانه با فردی که به خاطر کووید-19 در قرنطینه به سر می برد، زندگی می نمایند، حق ورود به مدرسه ندارد. فاصله دو متری طی دوره فعالیت مدرسه باید رعایت گردد. دست دادن و دیگر شیوه های تماس فیزیکی ممنوع است. تعداد دانش آموزان در کلاس باید حداکثر 15 دانش آموز باشد. هیچ موسیقی، هنر یا ژیمناستیک تدریس نخواهد شد.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1025

به "پروتکل های جهانی بازگشایی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروتکل های جهانی بازگشایی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید