هفته سوم بارداری - آشنایی با علائم اولیه بارداری

به گزارش شهر سرگرمی، هفته سوم بارداری با بروز علائم اولیه بارداری همراه است. بی حسی سینه ها، گرفتگی و درد در ناحیه شکم، لکه بینی، ضعف و خستگی، حالت تهوع و ... از مهمترین علائم بارداری هستند.

هفته سوم بارداری - آشنایی با علائم اولیه بارداری

هفته سوم بارداری

خبرنگاران | مادر و کودک - در این هفته، فرزند شما هنوز توده ای متشکل از صدها سلول است که به سرعت در حال تکثیرند. اندازه این توده سلولی هم، که به هیچ وجه به انسان شباهت ندارد، 0.1 میلی متر و معادل یک سرسوزن است. جنین در مرحله بلاستوسیست است و در این مرحله جفت برای توسعه خود آغاز به فراوری هورمون HCG (گنادوتروپین جفت انسان) می نماید که این هورمون در ادرار یا خون شما قابل تشخیص است.

بیایید درباره چگونگی رشد کودک شما در هفته سوم بارداری و در طی بارداری هفته به هفته بیشتر بدانیم و نگاهی هم به علائم اولیه و زود هنگام بارداری و ضرورت انتخاب پزشک برای مناسب بیاندازیم.

علائم بارداری کدامند؟

نشانه های ابتدایی بارداری به سختی قابل تشخیصند. در این بخش اطلاعاتی در خصوص علائم اولیه بارداری و تست های حاملگی خانگی در اختیار شما قرار می دهیم. علاوه بر این بهتر است راه مناسبی برای اعلام خبر بارداری خود به همسرتان انتخاب کنید.

اولین علائم بارداری کدامند؟ گرچه بسیاری از این علائم ممکن است هر بار در انتها دوره پریود شما اتفاق بیافتند، ولی این علائم می توانند جزء نشانه های بارداری نیز به حساب آیند. آیا احساس خستگی و درد عضلانی در شکم خود (cramps) دارید؟ این مورد به همراه برخی نشانه های بارداری می تواند نشانگر بارداری شما (حتی پیش ازآنکه پریودتان به تاخیر بیافتد) باشد.

شک دارید که آیا خبری از نوزاد هست یا خیر؟ به دقت بدنتان را آنالیز کنید! و اگر چند مورد از این علائم را مشاهده کردید (البته در شرایطی که پریودتان به تاخیر بیفتد) احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که به داروخانه مراجعه کنید و یا ملاقاتی با یک متخصص زنان و زایمان داشته باشید.

هورمون ها در بدن شما تقریبا بلاقاصله پس از عمل لقاح، آغاز به عمل می کنند. این هورمون ها حتی قبل از آنکه بارداریتان توسط آزمون های بارداری خانگی قابل تشخیص باشد، منجر به تغییراتی بسیار نامحسوس و خفیف در بدن شما می شوند. متاسفانه بسیاری از این علائم همچون بی حسی در سینه ها و نفخ، دقیقاً قبل از پریود (نشانه ای بسیار مطمئن برای آنکه شما باردار نیستید!) هم اتفاق می افتد؛ بنابراین معین بارداری در این مرحله بیشتر بر پایه حدس و گمان مبتنی است و تا زمانی که تست انجام نگردد نمی توان بر آن تکیه کرد.

 • بی حسی سینه ها: بی حسی سینه ها یکی از متداول ترین علائم بارداری است. بافت سینه ها بسیار حساس به هورمون می باشند. هنگامی که هورمون های پروژسترون و اچ سی جی (hCG) پس از باروری در بدن شما جریان پیدا می کنند، باعث بالا رفتن حجم خون در جریان درون رگ های شما می گردد، این مساله باعث می گردد سینه های شما باد کند و احساس کنید سنگین تر از قبل شده ا ند.
 • گرفتگی و درد در ناحیه شکم: ممکن است در ناحیه شکم احساس درد داشته باشید، مشابه حالتی که قبل از آغاز پریود برایتان اتفاق می افتد؛ ولی این می تواند علامت بارداری و ناشی از انجام لقاح باشد (هنگامی که تخمک بارور به دیواره رحم متصل می گردد). رحم در این حالت ممکن است کمی کشیده تر گردد تا خود را برای انبساط شدید نه ماه آینده آماده نماید.
 • لکه بینی: بسیاری از خانم ها ممکن است یک خونریزی خفیف را با پریودشان اشتباه بگیرند، اما در حدود 25 درصد زنان لکه هایی را در دوران اولیه لقاح مشاهده می کنند. اگر اخیراً احساس نموده اید که پریودتان بسیار کوتاه تر از معمول بوده و یا با حالت معمول آن متفاوت است این مساله می تواند نشان دهنده ی بارداری شما باشد. (لکه بینی بارداری چیست؟)
 • ضعف و خستگی: اگر در هنگام کار تنها چیزی که به آن فکر می کنید چرت زدن ست یا آنکه بسیار فرسوده تر از آن هستید که به فعالیت های روزمره تان همچون ورزش کردن بپردازید و این شرایط با خستگی معمولتان تفاوت دارد، این خستگی می تواند یکی از علائم اولیه بارداری باشد. حتی در مراحل اولیه بارداری (تنها پس از گذشت دو هفته) نوزاد شما آغاز به استفاده از کالری های دریافتی بدن شما می نماید که این مساله می تواند ذخیره ی انرژی بدن شما را به سرعت مصرف نموده و باعث احساس ضعف و خستگی گردد.
 • تیرگی نوک سینه ها: آیا سینه های شما اخیرا کمی متفاوت با قبل به نظر می رسند؟ هورمون های بارداری بر روی فعالیت ملانوسیت ها، یا همان سلول های معین کننده رنگ، در نوک سینه تاثیر می گذارند. خانم هایی با رنگ پوست تیره تر ممکن است دیرتر (در حدود هفته دهم) متوجه بروز این تغییر در بدنشان گردند.
 • حالت تهوع: اگرچه اصلی تهوع های اصلی صبحگاهی (که در حدود 85 درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد) تا چند هفته آینده بروز پیدا نمی نماید، اما برخی از خانم ها ممکن است افزایش حساسیت خفیفی نسبت به حرکت را در خود تجربه کنند. این پدیده ممکن است همراه با احساس تهوع ناشی از مطالعه در داخل ماشین و یا احساس ناراحتی و تهوع در هنگام پرواز باشد.
 • نفخ: در پوشیدن شلوار های تنگ خود به مشکل بر خورده ا ید؟ افزایش هورمون پروژسترون در بدن باعث کاهش سرعت در دستگاه گوارش شما می گردد و این باعث می گردد شکم شما متورم گردد. این پدیده در حین سندرم پیش از قاعدگی یا همان PMS هم قابل مشاهده است ولی تورم با آغاز پریود و کاهش سطح هورمون پروستروژن متوقف می گردد. اگر نفخ در شما همچنان ادامه دار است و پریودتان هم به تاخیر افتاده، زمان آن فرا رسیده تا به سراغ تست های بارداری بروید.
 • افزایش دفعات ادرار: افزایش تعداد دفعات مراجعه به دستشویی ممکن است ناشی از افزایش عملکرد کلیه های شما در دوران اولیه بارداری باشد. کلیه های شما در طی بارداری باید مایعات مضر را با بازدهی بیشتری از بدن تان خارج کنند. (این مساله در ماه های آخر بارداری نیز بروز پیدا می نماید، ولی این بار ناشی از فشار رحم رشد یافته تان بر مثانه است.)
 • هوس های غذایی (ویار): در این مرحله بدن شما بیشتر به سمت شیرینی های عظیم تمایل دارد تا ترشی ها. در واقع بدن شما در روبروه با افزایش ناگهانی در مصرف کالری، به دنبال جذب کربوهیدرات بیشتر و جبران این کمبود کالری است تا بتواند سطح انرژی را متعادل نگه دارد.
 • سردرد: افزایش حجم خون موجود در بدن ممکن است در ماه های اولیه باعث بروز سردرد های ملایمی در هفته های آغازین بارداری گردد. اما این مساله با گذشت زمان و سازگاری بدن با افزایش هورمون ها، کاهش پیدا می نماید.
 • یبوست: همان هورمون های موثر در تورم باعث ایجاد این مشکل در شما می شوند. به علت کند شدن دستگاه گوارش شما، عبور غذا و هضم آن نیز با سرعت کمتری اتفاق می افتد. این عارضه با پیشرفت بارداری در شما متاسفانه تشدید می گردد.
 • تغییر حالات خلق و خو: با افزایش سطح هورمون hCG، شما با احساس خستگی شدید روبرو می شوید که این پدیده شما را در معرض تغییرات ناگهانی خلق و خو قرار می دهد.
 • دمای پایه بدن: محاسبه دمای پایه ای بدن (دمای دهان شما در اولین ساعات بیدار شدن در صبح) معمولا برای معین زمان تخمک گذاری استفاده می گردد. این دما به طور معمول در هنگامی که تخمک آماده لقاح در شیپور رحمی رها می گردد حدود نیم درجه (یا کمی بیشتر) بالاتر بوده و تا زمان پریود ادامه پیدا می نماید. اگر شما در حال ثبت تغییرات دمای پایه ای بدنتان هستید و مشاهده کردید این دما در زمانی بیش از دو هفته همچنان کاهش نداشته است، احتمال بارداری شما وجود دارد.

تغییرات دیگر بدن در هفته سوم بارداری

جنسیت و همه ویژگی های وراثتی و ژنتیکی کودک شما (مانند رنگ چشم ها، رنگ مو، پوست و فرم بدن) در همان لحظه لقاح معین شده اند. کودک در حال رشد شما، هم اکنون 46 کروموزوم دارد که 23 تای ها آن را از شما و 23 تای دیگر را از همسرتان دریافت نموده است. این کروموزوم ها جنسیت و ویژگی های کودک شما همچون رنگ مو و چشم ها و تا حدی شخصیت و هوش فرزندتان را معین می کنند.

گلوله سلول شکل گرفته (جنین) پس از لقاح سفرش را در درون شیپور رحمی ادامه داده و برای تغذیه خود را در درون دیواره رحم مخفی می نماید. اگر فرزند شما دوقلو باشد، تا این لحظه رخ داده است. تشکیل دوقلو های غیرهمسان زمانی اتفاق می افتد که همزمان دو اسپرم جداگانه دو تخمک متفاوت را بارور کنند، در این حالت هر نوزاد جفت و کیسه آمینوتیک جداگانه خواهد داشت. اما اگر یک تخمک بارور شده تقسیم شده و تشکیل دو جنین مشابه را بدهد نتیجه تشکیل دوقلو های همسان است. دوقلو های همسان در جفت با هم مشترک اند ولی معمولا کیسه آمینوتیک مجزا دارند.

حال اگر از بارداری خود مطمئن شده اید بایستی با داشتن رژیم غذایی و پرهیز از هر گونه مواد مضر برای جنین، منتظر متوبلد شدن فرزند دلبندتان باشید.

بیشتر بدانید: تغذیه بارداری هفته به هفته در سه ماهه اول بارداری

نکات مهم دوران بارداری در هفته های اولیه

برای خود یک پزشک خوب پیدا کنید. داشتن یک متخصص سلامت که با او احساس راحتی و اعتماد می کنید بسیار کلیدی است. نهایتا این شخصی است که شما را در طی کل دوران بارداری، درد زایمان و تولد کودک تان هدایت می نماید، به هزاران سوال شما پاسخ می دهد و در بسیاری لحظات و تجربیات احساسی همراه تان خواهد بود. اگر تا این لحظه پزشک زنان مورد نظرتان را انتخاب ننموده اید، زمان آن رسیده تا با استفاده از توصیه های دوستان، خانواده و همکاران، پزشکی را که با او احساس راحتی می کنید انتخاب نمایید. انتخاب های شما تنها به پزشکان زنان و زایمان محدود نمی شوند؛ ممکن است دوست داشته باشید روش های مراقبتی تکمیلی و یا حتی جایگزینی همچون ماماها و یا پزشک خانوادگی را انتخاب کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1398

به "هفته سوم بارداری - آشنایی با علائم اولیه بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته سوم بارداری - آشنایی با علائم اولیه بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید