معروفترین بیابان ها و صحراهای جهان از جهات گوناگون

به گزارش شهر سرگرمی، بعضی از گردشگران، بیابان گردی را بدلیل آب وهوا ، پوشش گیاهی خاص خود و ناهمواری های چشم نوازش به همه جاذبه های گردشگری دیگر ترجیح می دهند و این مکان ها به مقصد اصلی آنها تبدیل گشته است. بیابان ها و صحراها قسمت پهناوری از کره زمین را به خود اختصاص داده اند که در اینجا به معروف ترین بیابان های جهان اشاره خواهیم کرد.

معروفترین بیابان ها و صحراهای جهان از جهات گوناگون

صحرای بزرگ آفریقا: بزرگ ترین صحرای دنیا

اندازه این صحرا که تقریبا کل قسمت شمالی آفریقا را اشغال کرده با ایالت متحده آمریکا مقایسه می شود. مساحت این صحرا 9 میلیون کیلومترمربع است که 11 کشور آفریقایی را در بر می گیرد. در سال 1922 بالاترین در جه گرما در اینجا ثبت شد که میزان آن 57.8 درجه سانتیگراد بود. هر ساله بیش از 160 سراب در صحرا به وجود می آید. حتی کارت های مخصوصی برای گردشگرانی عرضه می شود که می خواهند از این سراب ها دیدن کنند که متشکل از باغ های خرما، دشت ها و دامنه کوه ها است.

صحرای Uyuni در بولیوی: شورترین صحرای دنیا

این صحرا 10 هزار کیلومترمربع مساحت دارد و شورترین صحرای دنیا است. ذخایر نمک این صحرا حدود 10 میلیارد تن برآورد شده است. زمانی در این صحرا دریاچه نمک وجود داشته اما در طول سالیان متوالی خشک و نمک ها در سطح زمین حل شده اند. در همین صحرا منابع و دخایر بسیار لیتیوم هم وجود دارد. مناظر شگفت انگیز این صحرا باعث جذب توریست به این مناطق شده است و مردم محلی که خانه های شان را روی این صفحات نمکی ساخته اند، آن ها را برای اقامت به گردشگران پیشنهاد می کنند.

صحرای Atacama: خشک ترین صحرای دنیا

کویر Atacama در بین رشته کوه های Cordillera و آند است، که بارش در آن جا بسیار کم اتفاق می افتد. سال هاست که در این بیابان بارشی اتفاق نیفتاده است و برخی ایستگاه های هواشناسی دنیا هیچ بارشی را برای این کویر ثبت نکرده اند. ارتفاع قله های این کوه ها به 6500 متر می رسد اما خشکسالی این منطقه را فرا گرفته است و قله ها نیز از بارش برف محروم اند.

صحرای Namibia: قدیمی ترین صحرای دنیا

صحرای نامیبیا در آفریقا در امتداد ساحل نامیبیا است، که حدود 55 میلیون سال در آن باران نباریده است. سال گذشته بیش از 10 میلی متر در این بیابان باران بارید، به همین دلیل 80 هزار کیلومتر از این کویر، بی ثمر و غیرمسکونی است. این بیابان به زبان محلی نام گذاری شده که معنای مکانی است که در آن چیزی وجود ندارد. اما در این جا می توانید مرتفع ترین تپه های شنی دنیا را ببینید که ارتفا عشان به 300 متر هم می رسد. علاوه بر این منابع اورانیوم و الماس فراوانی هم در این بیابان یافت می شوند.

صحرای Aralkum در ازبکستان و قزاقستان: جوان ترین صحرای دنیا

دریایچه آرال که اخیرا به چهارمین دریاچه نمک دنیا تبدیل شده است، در 60 قرن پیش حدود 90 درصد وسعت خود را از دست داد. این خشکی ناشی از پروژه های آبیاری جماهیر متحد شوروی است که تمام آب رودخانه را برای تغذیه محصولات کشاورزی مانند پنبه مصرف کردند. تا به حال پروژه های زیادی برای نجات این دریاچه مطرح شده است، دانشمندان معتقدند که این کار عملی نیست. حتی اگر از آب دریای آمو و سیر هم بخواهند انتقال دهند این کار 200 سال زمان می برد. در حال حاضر بیابان Aralkum سمی ترین بیابان دنیا است. سموم و کودهای شیمیایی که برای رشد پنبه ها به کار رفته بودند، با آب رودخانه ها وارد دریاچه شده، و به مرور دریاچه خشک و به بیابان تبدیل شد. مواد سمی که در این جا استفاده شده بود حتی در خون پنگوئن های قطب جنوب هم یافت می شود.

صحرای Carcross در کانادا: کوچک ترین صحرای دنیا

مساحت کوچک ترین صحرای دنیا 206 کیلومترمربع است که به بیان دقیق تر، بیابان محسوب نمی شود. در حقیقت آب وهوای این منطقه بسیار خشک تر از حومه و اطراف آن است و بارش باران نیز در این مکان تا حدی وجود دارد. در اواخر دهه ی90 قرن پیش مقامات محلی تلاش زیادی برای محافظت از صحرا کردند، اما ساکنان محلی که زمان زیادی در آنجا ساکن بودند و به جاده ها حمله می کردند، مانع این کار شدند.

منبع: الی گشت
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 728

به "معروفترین بیابان ها و صحراهای جهان از جهات گوناگون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معروفترین بیابان ها و صحراهای جهان از جهات گوناگون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید