قیمت عجیب و بی خریدار آپارتمان های نوساز در تهران

به گزارش شهر سرگرمی، اگرچه از تعداد آپارتمان های نوساز عرضه شده به بازار مسکن طی حداقل دو ماه اخیر کاسته شده است، اما معدود آپارتمان های نوساز که همچنان در بازار فروش به جای مانده اند، اتفاقا فایل های خوش قیمت به شمار می آیند!

قیمت عجیب و بی خریدار آپارتمان های نوساز در تهران

به گزارش دنیای اقتصاد، با این وجود تحقیقات میدانی از واسطه های ملکی نشان می دهد حتی فایل های نوساز با قیمت مناسب و منطقی نیز در هفته های اخیر، متقاضی نداشته اند و تبدیل به فایل رسو بی شده اند.

تحقیقات میدانی از فعالان بازار مسکن نشان می دهد علت اصلی رسوبی شدن فایل های نوساز در بازار مسکن، از جنس قیمتی نیست. به عبارت دقیق تر اینکه نوساز ها عموما قیمت پیشنهادی به اصطلاح تندتری نسبت به سایر گروه های سنی ملکی دارند، اگرچه در سال های اخیر یک علت عمده عدم اقبال به خرید این واحد ها بوده است، اما دست کم در طول هفته های سپری شده از پاییز 1400، این ماجرا صدق نمی کند، چراکه به گفته واسطه ها، نه تنها مالکان در اعلام قیمت پیشنهادی واحد های نوساز انعطاف نشان می دهند، بلکه حتی قیمت اعلامی خود را در مهرماه نسبت به شهریور کاهش دادند.

به گفته فعالان بازار مسکن، فروشندگان واحد های نوسازی که اکنون در بازار حضور دارند، به علت احتیاج اقتصادی یا به هر علت دیگری فروشنده واقعی به شمار می آیند و این موضوع در اعلام قیمت پیشنهادی آن ها موثر بوده است. اما از یکسو تقاضای خرید آپارتمان در تمام گروه های سنی به شدت اندک است و از سوی دیگر نداشتن سند واحد های تکمیل شده مانعی بر سر راه خریداران به شمار می آید.

در واقع واحد های نوساز بدون سند عرضه شده در بازار مسکن حتی اگر با قیمت مناسب عرضه شوند، مورد اقبال متقاضیان خرید قرار نمی گیرند و این علت اصلی رسوب واحد های نوساز در شرایط فعلی بازار مسکن است.

اما مشکل خانه های بی سند، باوجود اینکه مالک وعده آماده شدن سند ظرف یک یا چند ماه آینده را می دهد، چیست؟ تحقیق میدانی از متقاضیان خرید این واحد ها حاکی از وجود دو ترس عمده در این رابطه در میان آنهاست. ترس اول آن ها از این است که سازنده به هر علت با نهاد های قانونی از قبیل شهرداری برای اخذ گواهی های قانونی نظیر سرانجام کار دچار مشکل گردد و نتواند به تعهد خود در قبال اخذ سند ملکی عمل کند.

آن ها معتقدند حتی اگر ضرر و زیان سنگینی برای این موضوع معین گردد، باز هم وصول این ضرر و زیان در پیچ و خم رسیدگی به شکایات حقوقی سخت و بسیار زمان بر خواهد بود.

ترس دوم آن ها نیز این است که متراژ مورد ادعای مالک در زمان اخذ سند تغییر کند که در صورت افزایش، موظف به پرداخت هزینه بیشتری خواهند شد که ممکن است از استطاعت آن ها خارج باشد و در صورت کاهش متراژ نیز اگرچه حساب پرداخت مورد بازنگری قرار می گیرد، اما خریداران تمایل ندارند نقدینگی آن ها بی جهت برای مدت طولانی نزد مالک قبلی باقی بماند. علاوه بر این، عدم امکان تقاضای دریافت وام بانکی خرید مسکن برای واحد هایی که سند آن ها آماده نیست، سبب شده معدود متقاضیان مسکن حاضر در بازار نیز دست شان از خرید واحد های مذکور کوتاه باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1824

به "قیمت عجیب و بی خریدار آپارتمان های نوساز در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت عجیب و بی خریدار آپارتمان های نوساز در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید