قانون انتشار حقوق مدیران ضمانت اجرای جدی ندارد

به گزارش شهر سرگرمی، یک عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: قانونی که انتشار حقوق مدیران را الزامی نموده است ضمانت اجرای جدی ندارد.

قانون انتشار حقوق مدیران ضمانت اجرای جدی ندارد

باقر انصاری در گفت وگو با شهر سرگرمی با بیان اینکه که اعلام عمومی میزان حقوق و مزایای مدیران تأثیر چندانی در مبارزه با فساد ندارد، اظهار کرد: در این خصوص، رسانه ها و افکار عمومی، بسیار عامیانه سخن می گویند و هیچ تحلیل کارشناسی از آثار انتشار حقوق های مدیران بر کاهش فساد ارائه نمی نمایند. در واقع، در مقایسه با موضوعات کلیدی و مهمی که در پیشگیری از فساد یا در سرکوب فساد نقش مؤثر دارند اختصاص بخش قابل توجهی از وقت و انرژی به انتشار حقوق های مدیران، از منظر مبارزه با فساد، چندان مهم نیست هر چند از منظر شفافیت عمومی بسیار مهم است.

وی اضافه کرد: پرداخت هایی که در حال حاضر به مدیران عمومی صورت می گیرد عموماً بر اساس معیارها و ضوابطی است که در قوانین یا سایر مصوبات مقرر شده اند و نهادهای نظارتی گوناگون، این پرداخت ها را رصد می نمایند و ایراد قانونی خاصی به آنها ندارند. البته، این پرداخت ها چه بسا هماهنگ نیستند و میزان آنها ممکن است از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشند.

این حقوقدان با بیان اینکه قدر مسلم آن است که حقوق اکثر مدیران در مقایسه با سایر کارکنان به نحو قابل توجهی بیشتر است، گفت: از منظر افکار عمومی، حقوق آنها نجومی است و متأسفانه به دلیل برداشت های عوامانه، داشتن حقوق زیاد، به نوعی فساد تلقی می گردد.

انصاری اضافه کرد: با توجه به اینکه ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه در خصوص ایجاد سامانه حقوق مدیران پس از قضیه حقوق های نجومی (بیمه مرکزی) و در یک فضای هیجانی و نسبتاً سیاسی تصویب شده است و فلسفه آن این است که به مردم اعلام کند مدیران و مسئولان آنها نجومی بگیر نیستند، چه آن که در شرایط فعلی، حقوق و مزایای مدیران هر کدام از دستگاه های اجرایی به تنهایی منتشر گردد به احتمال زیاد از منظر افکار عمومی در معرض اتهام نجومی بگیر بودن قرار خواهند گرفت.

وی توضیح داد: چنانچه حقوق و مزایای مدیران همه دستگاه های اجرایی اعم از سیاسی و اجرایی، تقنینی، قضایی و... بدون تبعیض خاصی منتشر گردد، مشاهده و مقایسه وضعیت حقوق و مزایای مدیران، شخص خاص یا قوه خاصی را در مظان اتهام قرار نخواهد داد و نهایتاً ممکن است نظام پرداخت حقوق و مزایا در کشور را با چالش روبرو سازد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه بعضی از دستگاه ها جرأت دفاع از پرداخت های خود به مدیران و توجیه افکار عمومی در این زمینه را ندارند، گفت: شاید به همین دلیل در انعکاس حقوق مدیران خود به سامانه انتشار حقوق مدیران، سردرگم و محتاط هستند.

انصاری در خاتمه گفت: از طرف دیگر، قانونی که انتشار حقوق مدیران را الزامی نموده است ضمانت اجرای جدی ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 352

به "قانون انتشار حقوق مدیران ضمانت اجرای جدی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون انتشار حقوق مدیران ضمانت اجرای جدی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید