فیلم مست عشق؛ فراوری مشترک ایران و ترکیه

به گزارش شهر سرگرمی، این فیلم سینمایی فراوری مشترک ایران و ترکیه است و به برشی از زندگی شمس و مولانا در شهر قونیه می پردازد. مهران برومند، تهیه کننده مست عشق است، فیلم نامه را فرهاد توحیدى و حسن فتحى نوشته اند.

فیلم مست عشق؛ فراوری مشترک ایران و ترکیه

صبح روز گذشته، در رسانه ها اعلام شد که پارسا پیروزفر نقش مولانا را در فیلم سینمایی مست عشق، به کارگردانی حسن فتحی ایفا خواهد نمود. این در حالی است که در روز های گذشته شایعه شده بود که نقش مولانا را بناست بازیگری ترکیه ای ایفا نماید و این برخلاف رویکرد صیانت از چهره های تاریخی ایرانی است.

همچنین پیش تر گفته شده بود درحالی که حسن فتحی میخواهد فیلم سینمایی مست عشق را با دو سرمایه گذار از ایران و ترکیه درباره شمس و مولانا در ترکیه بسازد و بازی شهاب حسینی در نقش شمس خبری شده، فرهاد توحیدی گفت بازیگر نقش مولانا یک بازیگر ترکیه ای است.

فرهاد توحیدی، نویسنده فیلم نامه مست عشق گفت: در قرار آخر با حسن فتحی، کارگردان این فیلم سینمایی، به ترکیه نرفتم و از ترکیب نهایی بازیگران بی خبرم؛ اما می دانم قرار بر این بود بازیگر نقش مولانا ترکیه ای باشد.

روزنامه خراسان با انتقاد از انتخاب بازیگر ترکیه ای برای مولانا، آن را کمک به مصادره این شاعر از سوی کشور ترکیه دانست و نوشت: ارائه مولانای فارسی زبان با یک بازیگر ترک و تصویربرداری همه سکانس های این فیلم در قونیه، مثال نقض بزرگ و بی جوابی است که تنها ترکیه را در مصادره مفاخر سرزمین ما کمک می نماید. هرچند توحیدی می گوید که در فیلم نامه، به اصالت مولانا و ایرانی بودن آن، بار ها اشاره شده است.

در ادامه گزارش این روزنامه آمده: اعلام انتخاب شهاب حسینی برای نقش شمس تبریزی، رویکرد هوشمندانه ای برای انتشار خبر فراوری فیلم سینمایی مست عشق بود. خبر شیرین بود و شنیدنی؛ اما شیرینی این خبر کوتاه بود و خبر بعدی، آن را هلاهل کرد. یک منبع مطلع در مصاحبه با خراسان گفت: همه بازیگران اصلی فیلم به جز شمس؛ یعنی مولانا و دیگران، از بازیگران ترکیه ای انتخاب شده اند.

همچنین، این فیلم قرار است به سه زبان فارسی، ترکی و انگلیسی دوبله گردد؛ اقدامی که پذیرفتن آن حتی اگر جزء شروط سرمایه گذار ترکیه ای هم باشد، اشتباه است. اما یک روز بعد درحالی که انتخاب بازیگر ترکیه ای برای ایفای نقش مولانا در مست عشق برای اولین بار توسط فیلم نامه نویس فیلم اعلام و امروز درباره این انتخاب توضیحاتی ارائه شده بود، حسن فتحی از ایرانی بودن بازیگر نقش مولانا در این فیلم اطلاع داد و نوشت: هرچند اندیشه رفیع و دنیا شمول جناب مولوی، ورای همه تعصبات نژادی و قومی و جغرافیایی است، اما در فیلم مست عشق علاوه بر بازیگر نقش شمس تبریزی، بازیگر نقش حضرت مولانا هم قطعا ایرانی خواهد بود.

نهایتا روز گذشته اخبار رسمی به شایعات خاتمه دادند و اعلام شد: حسن فتحی، کارگردان مست عشق، پارسا پیروزفر را به عنوان بازیگر نقش مولانا جلال الدین محمد بلخی برگزید و پیروزفر، به زودی جلوی دوربین خواهد رفت. پروژه مست عشق وارد مراحل خاتمهی پیش فراوری خود شد.

این فیلم سینمایی، فراوری مشترک ایران و ترکیه است و به برشی از زندگی شمس و مولانا در شهر قونیه می پردازد. مهران برومند، تهیه نماینده مست عشق است، فیلم نامه را فرهاد توحیدى و حسن فتحى نوشته اند و شهاب حسینی در نقش شمس تبریزی بازی خواهد نمود.

پیش از این حسن فتحی و گروهش چندین بار در استانبول و تهران به دیدار دکتر محمدعلی موحد -مولاناپژوه نامدار ایرانی- رفته و با او مشورت نموده بودند.

باید منتظر ماند و دید این دو بازیگر می توانند در این فیلم سینمایی نقش این دو اسطوره ادبیات و عرفان ایران زمین را چنان که درخور صندلی آنهاست ایفا نمایند یا خیر؟

منبع: فرادید
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 353

به "فیلم مست عشق؛ فراوری مشترک ایران و ترکیه" امتیاز دهید

3 کاربر به "فیلم مست عشق؛ فراوری مشترک ایران و ترکیه" امتیاز داده اند | 4.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم مست عشق؛ فراوری مشترک ایران و ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید