علی اکبر صالحی: در چارچوب معین شده از سوی مسئولان ارشد حرکت کردیم

به گزارش شهر سرگرمی، تهران (پانا) - به گفته رییس سازمان انرژی اتمی در مذاکرات اخیر با آژانس در چارچوبی که از سوی مسئولان ارشد و ذی ربط تعیین شده بود، حرکت کردیم.

علی اکبر صالحی: در چارچوب معین شده از سوی مسئولان ارشد حرکت کردیم

به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی در گفت وگو با بخش بدون تعارف بخش خبری 20:30 گفت: اعمال پروتکل الحاقی را متوقف کردیم یعنی بازرسی هایی که در این چارچوب بود متوقف کردیم بر اساس قانون مجلس. وقتی قانون تصویب می شد مجلس با ارگان های مختلف از جمله سازمان انرژی اتمی مشورت کردند. اینکه روی محدوده های زمانی مثلا غنی سازی اورانیوم 20 درصد را در چه مدتی تولید کنید یا سانتریفیوژهای ای ار 2 ام را در عرص 3 ماه تولید کنید. اینها بر اساس تفاهم قول و تفاهم با سازمان بود.

وی ادامه داد: زمانی هم که در قانون پیش بینی شده بود که دو ماه بعد از تصویب قانون اگر وفای به عهد نکردن ما پروتکل الحاقی را متوقف می کنیم و آخرین قدم هم مذاکره ای بود که خودشان از آژانس درخواست کردند و بعد از مشورتی که با ارگان ها ذی ربط و مسئولان ارشد داشتیم موافقت کردن که آقای گروسی به ایران بیاید و مذاکره کنیم.

صالحی درباره چرایی و دلایل توافق اخیر با آژانس گفت: مقامات آژانس می گفتند اگر اجرای پروتکل را متوقف کنید فرض کنید دو هفته دیگر تمامی طر ف ها به تعهدات برگشتند، آن وقت اگر آژانس در ایران در سطح پروتکل الحاقی حضوری نداشته باشد، یک انقطاع اطلاعاتی پیش می آید. در عین حال که ایران پادمان جامع را اجرا می کند و از آنجایی که مسئولان نظام هم گفتند اگر طرف مقابل برگشت به تعهداتش و آنها را انجام داد ما هم برمی گردیم، و چون یکی از تعهدات ما هم اجرای پروتکل الحاقی است و یکی از این اقدامات عکسبرداری مستمر است بنابراین اگر توقفی ایجاد می شد، موجب ایجاد سوال های بهانه آمیز می شد و یک داستان جدید برای ما ایجاد می کرد از این رو ما دیدیم این حرف به لحاط فنی حقی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی شرح داد: ما به عنوان سازمان انرژی اتمی در خلا که مذاکره نمی کنیم که من با اختیار خودم مذاکره کنم. قبلا با مسئولان ارشد نظام و مراجع ذی ربط مسائل و کف مذاکرات و چارجوب ها را مشخص می کنم و ما هم در مذاکرات با آژانس در همین چارچوب حرکت کردیم و به لطف الهی این امر محقق شد. بر اساس توافق اجرا شده، آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم های ضبط کننده اطلاعات را ندارد.

صالحی در پاسخ به اینکه چرا توافق با آژانس برای سه ماه است؟ اظهار کرد: اژانس هر سه ماه یک بار درباره اجرای برجام و فعالیت های ایران گزارش می دهد. یک گزارش شنبه منتشر می شود و یک گزارش سه ماه دیگر. ما گفتیم تا سه ماه که می تواند دو هفته دیگر باشد یا می تواند سه ماه دیگر باشد.

وی در پاسخ به اینکه اگر در این مدت اجرای تعهدات از سوی طرف های دیگر برجام را شاهد نباشیم چه می شود؟ گفت: اطلاعات را محو می کنیم و دوربین ها را هم که در چارچوب پروتکل است به کلی برمی داریم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1463

به "علی اکبر صالحی: در چارچوب معین شده از سوی مسئولان ارشد حرکت کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی اکبر صالحی: در چارچوب معین شده از سوی مسئولان ارشد حرکت کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید