دلیل مرگ: نامعلوم ، چرا این فیلم اکران نمی گردد؟

به گزارش شهر سرگرمی، تقریبا 10 ماه از زمانی که فیلم سینمایی دلیل مرگ: نامعلوم متقاضی دریافت پروانه نمایش برای حضور در جشنواره چهلم فیلم فجر شده بود، می گذرد اما هنوز خبری رسمی درباره برطرف مشکل نمایش این فیلم منتشر نشده است.

دلیل مرگ: نامعلوم ، چرا این فیلم اکران نمی گردد؟

به گزارش خبرنگاران، علی زرنگار بیشتر فیلمنامه ها و نمایشنامه هایش در سینما و تئاتر شناخته می شد و مشهورترین آثارش هم فیلمنامه های بدون تاریخ، بدون امضا، مغز استخوان و چهارشنبه 19 اردیبهشت هستند. او سال قبل نخستین فیلم بلند سینمایی خود را پس از سال ها کار در سینما و ساخت فیلم کوتاه جلوی دوربین برد اما تا به امروز پیروز نشده آن را روی پرده سینما ببرد.

زرنگار فرودین سال 1400 فیلمبرداری فیلم دلیل مرگ: نامعلوم را تمام کرد و با آغاز مراحل فنی در تدارک آماده کردن فیلم برای حضور در جشنواره چهلم فیلم فجر بود ولی فیلمش از سد هیأت انتخاب و درواقع شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی عبور نکرد.

دلیل مرگ: نامعلوم به تهیه نمایندگی مجید برزگر با بازی بازیگرانی همانند بانیپال شومون، علیرضا ثانی فر، ندا جبرئیلی، علی محمد رادمنش و زکیه بهبهانی ساخته شده و طبق آنچه از خلاصه داستانش منتشر شده روایت گر ماجراهای هشت مسافری است که پیش از طلوع آفتاب، شهداد را به مقصد کرمان ترک می نمایند ولی در میان راه یک اتفاق آن ها را از رفتن بازمی دارد.

این فیلم که متقاضی شرکت در جشنواره فجر سال گذشته بود، به این رویداد راه پیدا نکرد در حالی که گویا نظر هیأت انتخاب را جلب نموده بود. در این باره بهروز افخمی، یکی از اعضای هیأت انتخاب گفته بود که دلیل مرگ: نامعلوم به همراه چند فیلم دیگر مثل عروسک و کوچه ژاپنی ها از فیلم هایی بود که حذفشان از جشنواره موجب حسرت هیأت انتخاب شد.

او درباره اینکه چه اقدامی انجام داده بودند تا این فیلم در لیست نهایی هیات باشد، شرح داده بود: در خصوص دلیل مرگ: نامعلوم بعد از آنکه اصرارهای ما به جایی نرسید و دیدیم شورای پروانه نمایش حاضر نیست برای آن پروانه صادر کند، گفتیم حداقل آن را جزء رزروها بگذاریم.

در نهایت این رزرو بودن هم به کار فیلم نیامد و کنار گذاشتنش سبب شد زرنگار در یادداشتی با انتقاد از برخوردهای دلواپسانه و در واکنش به خط خوردن فیلمش بنویسد: سینما تاریخ نگاریِ اجتماعی ست. فیلمِ اجتماعی، روایتگرِ روزگاری ست که بر مردمان می رود، و دلیل مرگ: نامعلوم یک فیلمِ اجتماعی ست که وفادارانه به واقعیت می پردازد.

با این حال پس از گذشت حدود یک سال پروانه نمایش این فیلم هنوز صادر نشده و پیگیری های ایسنا نشان می دهد ممیزی های مورد نظر شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی تا جایی که به داستان و کلیت فیلم لطمه وارد نکند، همگی اعمال شده است. بعلاوه از سوی سازمان سینمایی پیگیری هایی شده تا پروانه نمایش فیلم با برطرف موانع صادر گردد.

تعداد فیلم های مشکل دار برای نمایش در جشنواره یا اکران عمومی در یک سال گذشته افزایش پیدا نموده و البته در ماه های اخیر برای برطرف مسائل بعضی از آن اقدام هایی صورت گرفته است. مدتی قبل پروانه نمایش فیلم روشن به کارگردانی روح الله حجازی پس از انجام اصلاحاتی بالاخره صادر شد و منوچهر محمدی - تهیه نماینده فیلم چپ راست - هم اطلاع داد که سازمان سینمایی چند اصلاحیه دیگر برای فیلم - که در دولت قبل پروانه نمایش گرفته بود- وارد نموده و برای اعمال آن ها به توافق رسیده اند تا به زودی مجوز نمایش فیلم داده گردد.

  • سریالی که به مسائل و دغدغه های زنان یک قرن پیش می پردازد
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 آبان 1401 بروزرسانی: 11 آبان 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2110

به "دلیل مرگ: نامعلوم ، چرا این فیلم اکران نمی گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل مرگ: نامعلوم ، چرا این فیلم اکران نمی گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید