حتی کم نور کردن خورشید هم، زمین را نجات نمی دهد!

به گزارش شهر سرگرمی، مهندسی زمین اغلب به عنوان آخرین راهکار فناوری برای بحران آب و هوا ارائه می شود. اما مدل های تازه نشان می دهند که اقدامات خطرناکی مانند کم نور کردن خورشید، اکنون برای نجات قطب جنوب کافی نیست. تنها یک چیز به جای مانده است که می تواند نجات دهنده باشد، و این همان چیزی است که ما 40 سال در انجام آن ناکام بوده ایم: توقف سوزاندن سوخت های فسیلی.

حتی کم نور کردن خورشید هم، زمین را نجات نمی دهد!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در مواجهه با آتش سوزی های فاجعه بار، سیل ها و دیگر رویدادهای شدید آب و هوایی که تابستان نیمکره شمالی را تحت تأثیر قرار داده اند، علاقه ای دوباره به پتانسیل مهندسی زمین پیدا شده است. انگیزه امتحان راه چاره های خطرناک تنها با تشدید بلایای ناشی از آب و هوا قوی تر می شود.

پیتون را فراموش کنید، این مار بزرگترین طعمه ها را می بلعد / عکس

عظمت پرنده باستانی دانشمندان را شگفت زده کرد/ عکس

یوهانس ساتر، یخبندان شناس دانشگاه برن می گوید: پنجره فرصت برای محدود کردن افزایش دمای جهانی به زیر 2 درجه به سرعت در حال بسته شدن است، بنابراین ممکن است اقدامات فنی برای تأثیرگذاری بر اقلیم به طور جدی در آینده مورد توجه قرار گیرد.

بنابراین ساتر و همکارانش تصمیم گرفتند بررسی کنند که کاهش نور خورشید چه تأثیری بر محیط زیست خواهد داشت.

ساتر توضیح می دهد: مشاهدات جریان های یخ در غرب قطب جنوب نشان می دهد که ما بسیار نزدیک به یک نقطه اوج هستیم یا حتی قبلاً از آن عبور کرده ایم. از نظر تئوری با مدیریت تابش خورشیدی می توان از آن جلوگیری کرد.

با وجود اینکه در حال حاضر قطب جنوب در اواسط زمستان به سر میبرد اما اندازه یخ در آنجا به شدت کاهش یافته و به سمت نابودی میرود. ذوب شدن یخ های قطب جنوب منجر به افزایش سطح دریا خواهد شد و تمام آب شیرین اضافی موجود در دریا نیز می تواند روند فروپاشی جریان های اقیانوسی که اکنون نیز در حال کاهش هستند را سریعتر کند. ذوب سریعتر از حد انتظار اتفاق می افتد و حیات وحش را از بین می برد.

ساتر و همکارانش شرایط صفحه یخ را تحت تاثیر چهار سناریوی مختلف تزریق آئروسل استراتوسفر شبیه سازی کردند. مدل سازی محققان نشان داد که نور خورشید با پاشیدن میلیون ها تن دی اکسید گوگرد در استراتوسفر تا سال 2050 می تواند فروپاشی یخ را به تأخیر بیندازد و تنها در ترکیب با کربن زدایی و تنها در مسیرهای انتشار میانه یا کم، کار می کند.

محققان توضیح می دهند: تا زمانی که غلظت گازهای گلخانه ای اتمسفر بالا بماند، مدیریت تابش خورشیدی به احتمال زیاد باید برای قرن ها، شاید حتی هزاران سال ادامه یابد.

ساتر و تیم تحقیقاتی می نویسند:مدیریت تشعشعات خورشیدی می تواند تأثیراتی بر الگوهای آب و هوای منطقه ای داشته باشد که برای جامعه و زیست کره و سایر تأثیرات هنوز ناشناخته مضر است، این در حالی است که به اثرات نامطلوب مستقیم افزایش CO2 اتمسفر مانند اسیدی شدن اقیانوس ها توجهی نمی کند.

علاوه بر این، تنها سناریویی که فرصتی را برای جلوگیری از فروپاشی صفحه یخی غرب قطب جنوب نشان داد، کاهش انتشار کربن است. ساتر هشدار می دهد:شبیه سازی های ما نشان می دهد که مؤثرترین راه برای جلوگیری از فروپاشی طولانی مدت ورقه یخی قطب جنوب، کربن زدایی سریع است.

منبع: sciencealert

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 شهریور 1402 بروزرسانی: 20 شهریور 1402 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2239

به "حتی کم نور کردن خورشید هم، زمین را نجات نمی دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حتی کم نور کردن خورشید هم، زمین را نجات نمی دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید