بهشت در شیراز؛ باغ جهانی ارم با قدمتی بیش از 900 سال

به گزارش شهر سرگرمی، باغ ارم شیراز یکی از نمونه های باغ ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

بهشت در شیراز؛ باغ جهانی ارم با قدمتی بیش از 900 سال

شهر سرگرمی - باغ ارم در شمال غربی شیراز در خیابان ارم قرار گرفته است. قدمت این باغ به سده پنجم هجری قمری یعنی دوران حکومت اتابک قراچه سلجوقی و قدمت عمارت آن به دوره قاجار می رسد.

در اواخر دوره زندیه و اوایل دوران قاجاریه این باغ مقر سران ایل قشقایی بود و نخستین بنای این باغ هم در همین زمان، در دوره جانی خان، ساخته شد. سپس در دوره ناصرالدین شاه، حاج حسنعلی خان نصیرالملک این عمارت را خریداری کرد و ساختمان کنونی آن را ساخت اما تکمیل تزئینات این عمارت به علت فوت حسنعلی خان نصیرالملک در زمان او ناتمام باقی ماند و بعد از او تکمیل شد.

این باغ تا پیش از آنکه در سال 1345 در اختیار دانشگاه شیراز قرار بگیرد، دو صاحب جداگانه دیگر به نام های عبدالله قوامی و ناصرخان قشقایی داشت. پس از آنها تا کنون، این باغ و عمارت در اختیار دانشگاه شیراز است و بعد از آنکه مدتی کتابخانه، باشگاه و دانشکده حقوق بود از سال 59 به باغ گیاهشناسی تغییر کاربری پیدا کرد.

عمارت اصلی باغ ارم دارای تزئینات معماری همانند نقاشی، حجاری، کاشی کاری هفت رنگ، گچبری، خوشنویسی و آجرکاری است این عمارت 3 طبقه است که طبقه زیرین آن حوض خانه وآب نما دارد و جوی آبی هم از وسط آن می گذرد.

باغ ارم در پرونده باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

منبع: چمدان
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 416

به "بهشت در شیراز؛ باغ جهانی ارم با قدمتی بیش از 900 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشت در شیراز؛ باغ جهانی ارم با قدمتی بیش از 900 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید