بنای تاریخی بهادر دیوان بهبهان به طور کامل مرمت می گردد

به گزارش شهر سرگرمی، معاون میراث فرهنگی خوزستان درخصوص خبر منتشرشده با عنوان بی مهری میراثیان نسبت به خانه سرسلسله سادات طباطبائی بهبهان توضیحاتی ارائه کرد.

بنای تاریخی بهادر دیوان بهبهان به طور کامل مرمت می گردد

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان قدیمی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، احمدرضا حسینی بروجنی امروز دوشنبه 25 فروردین ماه 99 گفت: اثر تاریخی که با نام خانه سرسلسله سادات طباطبایی عنوان شده است، واقع در بافت تاریخی شهر بهبهان با نام بنای تاریخی بهادر دیوان (نجف خان) در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و جزو آثار مهم و باارزش تاریخی این شهر محسوب می گردد.

او بابیان این که در سنوات گذشته از سوی اداره کل استان اقداماتی در راستای حفظ و احیای این اثر تاریخی اجرا شده است اضافه نمود: مستندنگاری و تهیه طرح مرمت اضطراری و برطرف خطر و سپس شروع عملیات برطرف خطر و مرمت بخش هایی از اثر تاریخی طی سال های 86 تا 90، ازجمله اقدامات اداره کل میراث فرهنگی در این راستا بوده است.

معاون میراث فرهنگی خوزستان ادامه داد: به همین دلیل، بخش هایی از این اثر تاریخی به خصوص ستون های قسمت بیرونی، سقف ها و تیر چوب ها مرمت شد و قسمت های مضطرب اثر تاریخی با اجرای شمع بندی، تنگه گذاری و اجرای عایق رطوبتی به حالت تثبیت درآمدند.

او توضیح داد: طی این سال ها بارها با مالک به منظور مشارکت در مرمت مذاکره شد که متأسفانه مالک تمایلی به مشارکت در مرمت از خود نشان نداد، اما اداره کل استان بر اساس وظیفه خود اقدامات حفاظتی را به انجام رساند؛ ضمن این که باید به این نکته اشاره نمود که با توجه به وسعت اثر تاریخی و حجم بالای آسیب های واردآمده، فرایند مرمتی به دلیل کمبود اعتبارات و همچنین مشارکت نکردن مالک، کُند بوده است.

حسینی بروجنی افزود: تا به امروز اعتباری بالغ بر 5میلیارد ریال در این اثر تاریخی هزینه شده است و در راستای ادامه فرایند مرمتی، در امسال نیز اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال به منظور ادامه فرایند برطرف خطر و مرمت اضطراری در نظر گرفته شده است که در حال توسعه انجام مراحل قانونی و عقد قرارداد است و به محض عقد قرارداد با پیمانکار ذی صلاح، شروع عملیات مرمت این اثر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

او اظهار کرد: این نکته حائز اهمیت است که این اداره کل در کوشش است تا با تخصیص اعتبار مکفی، نسبت به مرمت جامع و کامل اثر موصوف تا مرحله احیا و بهره برداری اقدام کند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 867

به "بنای تاریخی بهادر دیوان بهبهان به طور کامل مرمت می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "بنای تاریخی بهادر دیوان بهبهان به طور کامل مرمت می گردد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنای تاریخی بهادر دیوان بهبهان به طور کامل مرمت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید