ایران در راستا صعود رتبه گردشگری در سال 2017

به گزارش شهر سرگرمی، ایران در تازه ترین گزارش رقابت پذیری مجمع جهانی اقتصاد در بخش گردشگری به رتبه 93 رسید.

ایران در راستا صعود رتبه گردشگری در سال 2017

مجمع جهانی اقتصاد در تازه ترین گزارش خود به بررسی شرایط رقابت پذیری بخش سفر و گردشگری در منطقه ها و کشورهای مختلف جهان پرداخته است. این گزارش که از سوی این سازمان معتبر بین المللی منتشر می شود، با استفاده از نماگر های مختلفی شرایط زیرساخت های خدمات گردشگری و زیرساخت های زمینی، بنادر و هوایی، منابع فرهنگی و سفرهای تجاری، منابع طبیعی، پایداری زیست محیطی، رقابت پذیری قیمتی، آزاد بودن دسترسی در سطح بین الملل، اولویت بخش سفر و گردشگری، اندازه آمادگی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، منابع انسانی و نیروی کار، سلامت، ایمنی و امنیت و نیز محیط کسب وکار را در کشورهای مختلف اندازه گیری کرده و سپس با مقایسه آنها نوعی رتبه بندی فراهم می کند.

بنا بر گزارش تازه این سازمان، جایگاه ایران در گزارش رقابت پذیری سفر و گردشگری سال 2017 به رتبه 93 از 136 کشور مورد بررسی ارتقا یافته که نشان دهنده بهبود شرایط این صنعت در کشور است. در سال 2015 که گزارش قبلی این سازمان منتشر شد، رتبه ایران از میان 141 کشور مورد بررسی 97 اعلام شده بود. از نظر امتیازات کسب کرده نیز ایران اکنون به 3/4 رسیده است حال آنکه در گزارش سال 2015 امتیاز آن 3/3 بود.

گزارش این سازمان در سال 2017 نشان می دهد که اسپانیا، فرانسه و آلمان همچنان به ترتیب در صدر برترین کشورها از نظر رقابت پذیری گردشگری قرار دارند و ژاپن نسبت به گزارش سال 2015 از جایگاه نهم به رتبه چهارم انتقال یافته است. ایالات متحده نیز شاهد سقوط دو پله ای بوده و ششم شده و بریتانیا همچنان در مقام پنجم به جای مانده است. در میان کشورهای همسایه و خاورمیانه نیز امارات متحده عربی با 5 پله سقوط در گزارش تازه به رتبه 29رسیده، اما همچنان برترین کشور منطقه است. پس از امارات، قطر نیز با 4 پله سقوط به جایگاه 47 رسیده است.

بحرین بدون تغییر در رتبه 60 مانده، عربستان سعودی با یک پله صعود به جایگاه 63 رسیده، عمان با یک پله سقوط به جایگاه 66 تنزل یافته، آذربایجان با رشد قابل توجه 13 پله ای به رتبه 71 رسیده، مصر با 9 پله صعود 74شده، اردن با 2 پله صعود در رتبه 75 قرار گرفته و در نهایت ارمنستان با پرش 5 پله ای، هشتاد و چهارم شده است که همگی بالاتر از ایران قرار دارند. قابل توجه است که کشور ترکیه به رغم مسائل اخیر خود، بدون تغییر همچنان در رتبه 44 قرار گرفته است و تایلند نیز با یک پله صعود، 34 شده است.

منبع: کجارو / دنیای اقتصاد
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1898

به "ایران در راستا صعود رتبه گردشگری در سال 2017" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در راستا صعود رتبه گردشگری در سال 2017"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید