استرالیا: پیوستنمان به ائتلاف دریایی به معنای موافقت با سیاست های آمریکا نیست

به گزارش شهر سرگرمی، ایسنا نوشت: سفیر استرالیا در روسیه گفت که پیوستن این کشور به ائتلاف آمریکایی خلیج فارس، به معنی موافق بودن استرالیا با مواضع آمریکا در برابر ایران و توافق هسته ای نیست.

استرالیا: پیوستنمان به ائتلاف دریایی به معنای موافقت با سیاست های آمریکا نیست

به گزارش اسپوتنیک، گرام میهان، سفیر استرالیا در روسیه درباره ملحق شدن استرالیا به ائتلاف آمریکایی حفاظت از خلیج فارس گفت: ما بر این عقیده ایم که حفاظت از کشتیرانی بین المللی مان در خطوط آبی بین المللی اهمیت داد. اگرچه[این مسیرهای آبی] کاملا خارج از استرالیا هستند، استرالیا کشتی رانی دارد و کالاهایی که از جمله نفت دارد که باید به وسیله آب های بین المللی به مقصدشان، استرالیا برسند و دیدگاه سرسختانه ما این است که امنیت کشتی رانی در آب های بین المللی باید حفظ گردد.

میهان ادامه داد: با صراحت می گویم که این به معنی موافق بودن مطلق ما با موضع آمریکا در برابر ایران یا توافق هسته ای ایران نیست.

وی تاکید نمود که استرالیا با خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای مخالف است.

این سفیر استرالیایی همچنین در این باره گفت: بنابراین ما کاملا مراقبیم و می گوییم که مشارکت ما در این اقدام دریایی برای حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز، به معنی این نیست که با تمامی اقدامات آمریکا راجع به توافق هسته موافقیم. اگرچه این دو موضوع مرتبط هستند اما تفاوت هایی نیز وجود دارد و من فکر می کنم که [آن دسته از] کشورهای اروپایی نیز که ملحق شدن به این اقدام دریایی را آنالیز می نمایند، در همین وضعیت قرار دارند. کشورهای اروپایی به طور کلی با اقدام آمریکا برای خروج از توافق هسته ای موافق نیستند.

به گزارش ایسنا، به دنبال تنش های اخیر ایجاد شده در منطقه خلیج فارس، آمریکا مدتی است با ادعای حفاظت از کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز میخواهد ائتلافی جهانی تشکیل دهد و تا کنون از کشورهای متعددی برای پیوستن به این ائتلاف در خواست نموده است.

تا کنون سه کشور انگلیس، استرالیا و بحرین به ائتلاف آمریکایی خلیج فارس پیوسته اند.

این در حالی است که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به افزایش حضور نظامی کشورهای دیگر در خلیج فارس به بهانه تامین امنیت آن گفته بود: ما 1500 مایل مرز در خلیج فارس داریم. به همین دلیل است که به آن خلیج فارس می گویند، خلیج مکزیک نیست و در مجاورت ما است. ما بزرگ ترین قدرت خلیج فارس و تنگه هرمز هستیم و تأمین امنیت و آزادی کشتیرانی جزئی از منافع مهم ما در زمینه امنیت ملی است. هیچ کس نمی تواند بدون ایران در این آب ها امنیت را تأمین کند.

17311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 288

به "استرالیا: پیوستنمان به ائتلاف دریایی به معنای موافقت با سیاست های آمریکا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرالیا: پیوستنمان به ائتلاف دریایی به معنای موافقت با سیاست های آمریکا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید