از شاکیان قیمت لوازم التحریر تا کم شدن قدرت خرید...

به گزارش شهر سرگرمی، نمایشگاه فروش پاییزه که از نمایشگاه های پربازدید کننده نمایشگاه بین المللی مشهد است این روزها به خاطر دانش آموزان که مهمانان ویژه اش هستند حال و هوای خاصی را تجربه می کند.

از شاکیان قیمت لوازم التحریر تا کم شدن قدرت خرید...

خبرنگار شهر سرگرمی در بدو ورود به نمایشگاه سراغ غرفه های لوازم التحریر، کیف و کفش رفته که در این چند روز باقی مانده تا بازگشایی مدارس پرمشتری و پررونق هستند، فروشندگان از اوضاع فروش راضی بودند و می گفتند که مردم نیز از قیمت ها رضایت دارند؛ البته در این بین هنوز عده ای معتقد بودند که قیمت ها بالا است و توان خرید ندارند.

اکثر فروشندگان بیان می کردند که اجناس نمایشگاه ایرانی بوده و مردم نیز به دنبال جنس ایرانی هستند، در حالی که خلاف این موضوع را نیز در نمایشگاه مشاهده کردیم. فروشنده ای جامدادی های خود را اینگونه معرفی می کرد که این جامدادی ایرانی و دیگری کره ای است. کودکی نیز نظر ما را به خود جلب کرد که به خانواده خود اصرار می کرد من جنس ایرانی نمی خواهم.

فروشنده ای که کالای تولیدی خود را در نمایشگاه به فروش می رساند گفت که در نمایشگاه اجازه ارائه اجناس خارجی را ندادند البته این را هم تاکید می کرد که برخی اجناس مانند ماژیک هایلایت، مداد رسم و چسب های ماتیکی در ایران تولید نشده و یا با کیفیت پایین تولید می شود.

یکی از فروشندگان نیز از نحوه تبلیغات نمایشگاه شکایت داشت و عنوان می کرد که تبلیغات دیر آغاز شده است، وی همچنین اظهار داشت که فروش نسبت به پارسال کاهش یافته زیرا قدرت خرید مردم کم شده است.

در بین خریداران لوازم التحریر نظرات مثبت و منفی بیان می شد. برخی از قیمت ها راضی بودند و عنوان می کردند که قیمت های نمایشگاه نسبت به بیرون مناسب تر است، یکی از خریداران گفت که من همه دورهای خود را زدم و بعد به نمایشگاه آمدم، قیمت های نمایشگاه مناسب تر از جاهای دیگر است.

در این میان برخی نیز از گرانی شکایت داشتند و بین قیمت نمایشگاه و مغازه ها تفاوت چندانی را مشاهده نمی کردند. خانمی که قیمت لوازم التحریر را از کانال تلگرامی اخبار استان پیگیری می کرد می گفت که در این کانال دفتر 100 برگ 4500 تومان اعلام شده اما در نمایشگاه دفتر 50 برگ را 5 هزار تومان می فروشند.

وی ادامه داد: من همین الان از غرفه ای 5 دفتر را هر کدام به قیمت 2000 تومان خریداری کردم اما الان یک دفعه به من می گویند که تمام شده و قیمت را 3000 تومان کردند.

وی افزود: یک غرفه دفتر 50 برگ را 5 هزار تومان و غرفه دیگر 60 برگ را 4500 تومان می فروشد، وقتی نمایشگاه برگزار می کنند اجناس باید ارزان تر باشد. بحث تنظیم بازار را نیز مطرح می کنند اما وقتی به بازار می رویم این موارد را نمی بینیم، فروشنده ای هم به من گفت که تنظیم بازار درست نیست و فقط ما را به جان مشتری می اندازند.

خبرنگار شهر سرگرمی بعد از غرفه های لوازم التحریر به سالن فروش کیف و کفش رفت. اکثر فروشندگان از وضعیت فروش ناراضی بودند و عنوان می کردند که به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و کاهش قدرت خرید مردم، فروش خوبی نسبت به سال گذشته ندارند. فروشنده ای اظهار داشت که مردم باید از خرج های دیگر خود بزنند تا بتوانند کیف بخرند.

وضعیت فروش کفش نیز بهتر از کیف نبود و با همان مسائل دست و پنجه نرم می کردند. فروشنده ای گفت که تعداد غرفه های کفش نسبت به سال گذشته افت داشته، سال گذشته در نمایشگاه 300 غرفه کفش بود که امسال به 10 غرفه رسیده است به این دلیل که وضعیت بازار خوب نیست و متقاضیان اقدام به دریافت غرفه نکرده اند.

در این میان خریداران قیمت ها را مناسب می دانستند البته برخی نیز معتقد بودند که تفاوت چندانی با بیرون ندارد. یکی از خریداران اظهار داشت که من کیفی که در نمایشگاه دیدم را با همین قیمت در چهارراه دکترا نیز مشاهده کردم. به این دلیل به نمایشگاه آمدم که تمام اجناس مورد نیاز در یک مکان جمع شده اند و تنوع کار زیاد است به همین دلیل می توان از بین چندین مدل یکی را انتخاب کرد.

مورد دیگری که در غرفه های کیف نظر ما را به خود جلب کرد، طرح های خارجی روی کیف ها بود که تقریبا هیچ طرح ایرانی را مشاهده نکردیم.

حسین اصغر ثابتی رئیس اتحادیه صنف سراجان (تولیدکنندگان و فروشندگان کیف، چمدان و کمربند) در مصاحبه ای که چند روز گذشته با شهر سرگرمی انجام داده بود اظهار کرد: که حدود 10 یا20 روز پیش در خصوص طرح روی کیف بخشنامه آمد اما کار از کار گذشته زیرا تولیدکنندگان خرید جنس خام، عکس و طرح را شب عید انجام می دهند و در حال حاضر همه کیف ها را دوختند. البته این مورد در خصوص لوازم التحریر مشاهده نشد و اکثر طرح روی دفترها ایرانی بود.

اما چیزی که بیش از غرفه ها و کالاهای ارائه شده در نمایشگاه قابل مشاهده بود کاهش قدرت خرید بود، برخی از خریداران با وجود اینکه قیمت ها اجناس نمایشگاه را مناسب تر از مغازه ها می دانستند اما همچنان از افزایش قیمت ها ناراضی بودند و خرید برای فرزندان شان برایشان سخت شده بود.

نمایشگاه فروش پاییزه از روز جمعه 22 شهریور آغاز به کار کرده و تا 29 شهریور ماه نیز ادامه خواهد داشت.

گزارش از نگار مقدسی، خبرنگار شهر سرگرمی-منطقه خراسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 345

به "از شاکیان قیمت لوازم التحریر تا کم شدن قدرت خرید..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از شاکیان قیمت لوازم التحریر تا کم شدن قدرت خرید..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید