اجرای 10 طرح احیای هنرهای سنتی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

به گزارش شهر سرگرمی، رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی با اعلام اجرای 10 طرح برای احیای هنرهای سنتی گفت: شناسایی توانایی های بالقوه و بالفعل هنرهای سنتی و تولیدات صنایع دستی، شناسایی و کشف مزیت های جدید این هنرها، از اهداف اصلی طرح هاست.

اجرای 10 طرح احیای هنرهای سنتی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

ایرنا: سید عبدالمجید شریف زاده گفت: سلسله اقدامات پژوهشی و اجرایی ویژه ای در راستای باز زنده سازی، اصلاح و بهینه سازی، رشد، توسعه، حفظ و احیاء هنرهای سنتی و صنایع دستی از یاد رفته از حیث مصنوعات، تولیدات، مواد اولیه، ابزار تولید، شیوه های تولید، آموزش و با تاکید بر اصالتهای فرهنگی و هنری در دستور کار این گروه پژوهشی است.

وی شرح داد: در این راستا گروه پژوهشی هنرهای سنتی در سال جاری تشکیل کمیته احیا هنرهای سنتی و صنایع دستی را ضروری دانسته و مقدمات شکل گیری این کمیته متشکل از 5 کارگروه تخصصی طرح و برنامه، پژوهش و مطالعات کاربردی، آموزش و ترویج، فنی و نظارت و ارزیابی عملکرد را پس از طی مراتب قانونی پیش بینی و طرحی تفصیلی در این خصوص تهیه کرده است.

شریف زاده، شناسایی توانایی های بالقوه و بالفعل هنرهای سنتی و تولیدات صنایع دستی، شناسایی و کشف مزیت های جدید هنرهای سنتی و تولیدات صنایع دستی، رشد و توسعه هنرهای سنتی و صنایع دستی بومی استان و ترویج فرهنگ کارآفرینی را از اهداف اصلی این طرح گفت که منجر به دستاوردهای علمی و فنی سودمند در این خصوص خواهد شد.

وی آموزش و تربیت و تامین نیروی انسانی ماهر در بخش های نظری و عملی مربوط به هنرهای سنتی و صنایع دستی بومی استان ها و ارتقای محصولات و مصنوعات تولید شده هنرآموختگان بعد از طی مراحل آموزشی را از دیگراهداف این طرح خواند.

شریف زاده ادامه داد: سال جاری 10 طرح احیای هنر های سنتی از سوی گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه با انجام مکاتبات اداری با استان های مربوط در جریان است که بخش مطالعات نظری و پژوهشی آنها توسط اعضاء هیئت علمی و کارشناسان پژوهشی این واحد صورت می گیرد.

وی این طرح ها را شامل احیاء و احداث کارگاه نخ گلابتون، احیاء تکنیک بافت ترمه انگشتی کرمان، مطالعه تکنیکی چرخ بافی در استان فارس و احیاء این هنر در حال فراموشی، طرح احیاء شیوه چاپ کلاغه ای روسری های لری (گلونی) و احیاء هنر گل و نقش (زرتشتی دوزی) یزد مطرح نمود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رئیس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح احیا نساجی سنتی لرستان (حرمی بافی و ماشته بافی)، طرح مطالعه و بررسی نساجی سنتی (ابریشم بافی) استان مازندران، بررسی خانه های ارسی دار در شهر اردبیل و احداث کارگاه ارسی سازی، احیاء و نمونه سازی نقاشی با موم، پژوهشی در ظروف سفالی دوجداره جیرفت و احیاء چند نمونه از آنها را از دیگر طرح ها دانست.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 346

به "اجرای 10 طرح احیای هنرهای سنتی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 10 طرح احیای هنرهای سنتی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید