آلزایمر چه علائمی دارد؟

به گزارش شهر سرگرمی، بیماری آلزایمر، شایع ترین نوع دمانس (اختلال شناخت و حافظه) است. علائم شایع آن شامل از دست رفتن حافظه، قضاوت و استدلال و تغییراتی در حالات و رفتار است.

آلزایمر چه علائمی دارد؟

به گزارش گروه وبگردی شهر سرگرمی؛ آلزایمر آغاز تدریجی و خاموش دارد،ممکن است مدت طولانی جلب توجه نکرده و به اشتباه تصور گردداین تغییرات بخشی از روند طبیعی پیری است و این درحالیست که عدم توجه به علائم،تشخیص بیماری را به تعویق می اندازد.

بیشتربخوانید :نوشیدن قهوه بیماری پارکینسون و آلزایمر را کاهش می دهد

انجمن آلزایمر ایران 10 علامت هشدار دهنده آلزایمر را چنین معرفی می نماید:

اختلال حافظه؛ در حدی که در انجام فعالیت های روزانه مشکل ایجاد کند. افراد معمولی ممکن است یک قرار ملاقات، نام همکار و یا شماره تلفن دوستی را فراموش نمایند و سپس بخاطر آورند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب مسائل (بویژه مسائلی را که اخیرا رخ داده) فراموش می نماید و هرگز هم به خاطر نمی آورد.

دشواری در انجام کارهای عادی؛ فرد پرمشغله ممکن است گاهی حواسش پرت گردد، مثلا هویجی را که برای استفاده در کنار غذای اصلی پخته است بر روی اجاق جا بگذارد تا خاتمه سفر غذا به خاطر نمی آورد، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج توانایی پخت غذا به شیوه سابق را از دست می دهد و گاهی نیز فراموش می نماید که غذا خورده است.

ضعف بیان؛ برای همه افراد پیش می آید که در پیدا کردن لغات مناسب دچار مشکل شوند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر گاهی کلمات ساده را از یاد می برد و کلمات نامناسب جایگزین می نماید و در نتیجه جملات نامفهوم می شوند. اشتباهات دستوری و ناتوانی دنبال کردن یک موضوع از دیگر نشانه هاست.

گم کردن زمان و مکان؛ به طور طبیعی گاهی اوقات ممکن است افراد روزهای هفته و تاریخ روزانه را فراموش نمایند ولی دوباره با تمرکز آنها را به یاد بیاورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته است.

ضعف یا کاهش قضاوت؛ ممکن است فردی با یک بیماری عفونی مراجعه به پزشک را تعویق اندازد ولی بالاخره این کار را انجام می دهد ،اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر، مسائلش را درک نمی نماید و مراجعه به پزشک را ضروری نمی داند. همچنین اختلال در تصمیم گیری های ساده مانند پوشیدن لباس مناسب از دیگر علائم هشدار دهنده است.

مسائل در تفکر ذهنی؛ گاه و بی گاه ممکن است افراد در رسیدگی به حساب های مالی دچار مشکل شوند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج ارقام را فراموش می نماید و نمی داند با آن ها چه کار کند.

جا به جا گذاشتن اجسام؛ هرکسی ممکن است موقتا کیف پول یا کلیدش را سر جایش نگذارد. این درحالیست که فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد، مثلا گذاشتن اتو در فریزر و یا ساعت مچی در قندان.

تغییرات در حالات و رفتار؛ همه ممکن است گاهی غمگین یا بد خلق باشند، اما در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر خلق بیمار می تواند بدون هیچ دلیلی سریع تغییر کند، مثلا از حالت آرامش به اشک و خشم برسد.

تغییرات در شخصیت؛ به طور طبیعی ممکن است شخصیت افراد با افزایش سن کمی تغییر کند، ولی تغییر شخصیت در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می تواند شدیدتر باشد. این تغییرات شامل سردرگمی، ترس و بدبینی، منزوی شدن، بی تفاوتی یا بروز رفتارهای نامناسب است.

از دست دادن انگیزه؛ به طور طبیعی افراد گاهی از کار در منزل، فعالیت های شغلی و یا وظایف اجتماعی خسته می شوند، ولی در نهایت و پس از کمی استراحت دوباره انگیزه های خود را باز می یابند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده اش کاملا بی تفاوت بنظر آید.

منبع: مشرق

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 35

به "آلزایمر چه علائمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلزایمر چه علائمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید